Reklama
Na czym polega dieta przy uchyłkach jelita grubego?
Uchyłki jelita grubego to zagłębienia błony śluzowej jelita w warstwę mięśniową, co prowadzi do uwypuklenia błony śluzowej na zewnątrz jelita. W wyniku tego tworzą się pewnego rodzaju kieszonki, w których może zatrzymywać się treść pokarmowa. Przyczyną tworzenia się uchyłków może być niewłaściwe odżywianie, dieta ubogobłonnikowa, która to przyczynia się do powstawania zaparć.
Mogą one również wynikać z osłabienia warstwy mięśniowej ścian przewodu pokarmowego.
Bardzo często uchyłki nie dają żadnych objawów, jednak zdarza się, że dochodzi do ich zapalenia niekiedy wraz z krwawieniem do jelita. Udowodniono, że spożywanie czerwonego mięsa i alkoholu ma niekorzystny wpływ na występowanie objawów klinicznych i powikłań uchyłkowatości.
Dieta przy uchyłkach jelita grubego w przypadku niepowikłanej, bezobjawowej choroby uchyłkowej powinna być dietą bogatoresztkową – bogatą w błonnik pokarmowy, który to pobudza mechanicznie jelita do pracy. Gdy jednak pojawiają się stany zapalne uchyłków i występują symptomy chorobowe, należy przestrzegać diety łatwostrawnej dopasowanej do przebiegu objawów.
Dieta przy uchyłkach powinna być wciąż oparta na zasadach diety człowieka zdrowego, ale posiadać modyfikacje zależne od stanu zdrowia. Jaka dieta przy uchyłkach jelita grubego? Najlepiej dopasowana do stanu zdrowia i występujących objawów.
Reklama
Co jeść przy zapaleniu uchyłków jelita grubego?
W leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci zapalenia uchyłków wystarczą jedynie delikatne modyfikacje w jadłospisie, zastosowanie diety łatwostrawnej ze zwróceniem uwagi na odpowiednią ilość błonnika rozpuszczalnego. Pacjenci z rozpoznaniem ostrego, ale niepowikłanego zapalenia powinni zastosować także dietę łatwostrawną, ale ze zmienioną konsystencją – dietę płynną.
Dieta ścisła to dieta przy uchyłkach jelita dla osób z ciężkim przebiegiem lub powikłanym zapaleniem, które wymagają hospitalizacji. Co można zatem jeść przy uchyłkach jelita grubego, będących w stanie zapalnym? Warto ograniczyć pełnoziarniste produkty zbożowe, a wprowadzić te oczyszczone tj. produkty na bazie mąki pszennej o niskim typie (np. makarony pszenne, kasza manna, biały ryż czy mąka ziemniaczana).
Warzywa i owoce, powinny być spożywane bez skórki i pestek najlepiej ugotowane i przetarte. Warto także wprowadzić niskotłuszczowe fermentowane produkty mleczne, które zawierają cenne bakterie wspierające pracę jelit.
Odmiennie sprawa wygląda w przypadku diety przy uchyłkach niepowikłanych i bezobjawowych. Tu należy zastosować dietę bogatoresztkową opartą o modyfikacje racjonalnego żywienia. Warto pamiętać by zwiększyć błonnik stopniowo, a co za tym idzie włączyć do diety pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa, a także orzechy i nasiona.
Nieodłącznym elementem diety powinno być również wypijanie odpowiedniej ilości płynów – 1,5-2 litry dziennie, a w szczególności wody mineralnej czy słabych naparów ziołowych.
Produkty zakazane przy uchyłkach
Produkty zakazane przy uchyłkach niezależnie od postaci to żywność przetworzona i ciężkostrawna. Należą do nich m.in.: słodycze, dania fast food czy też inne potrawy tłuste i smażone. Wykluczyć warto także ostre przyprawy oraz alkohol.
Dieta przy uchyłkach w jelicie grubym powinna ograniczać produkty zapierające (np. banany, ryż, wytrawne czerwone wino, napój z czarnych jagód, świeże pieczywo, czekolada) i wzdęciogenne (np. nasiona roślin strączkowych, warzywa cebulowe i kapustne, czereśnie). Czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego? Przede wszystkim należy zachować umiar i obserwować swój organizm.
Reklama
Jadłospis przy uchyłkach jelita grubego
Przy niepowikłanej chorobie uchyłkowej jelit należy zwrócić uwagę na zawartość błonnika w codziennej diecie. Jeżeli do tej pory posiłki nie były bogate w produkty pełnoziarniste, warzywa czy owoce to zmiany należy wprowadzać stopniowo, aby uniknąć dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego.
Jadłospis przy uchyłkach jelita grubego, bogaty w błonnik może wyglądać następująco:
- śniadanie: owsianka na mleku z jabłkiem, cynamonem i orzechami włoskimi;
- drugie śniadanie: kanapka z twarożkiem i rzodkiewką;
- obiad: pęczotto z kaszy jęczmiennej z dynią i kurczakiem;
- podwieczorek: ciastka z kaszy jaglanej z bakaliami;
- kolacja: zupa jarzynowa.
Reklama
Dieta przy uchyłkach jelita grubego – przepisy
Poniżej prezentujemy przykładowe przepisy w niepowikłanej chorobie uchyłkowej.
Kaszotto gryczane z kurczakiem, szpinakiem i kapustą pekińską
Składniki:
- kasza gryczana sucha - 5 łyżek,
- kurczak, mięso z piersi bez skóry - 140 g,
- por - około 0,5 sztuki,
- czosnek - 1 ząbek,
- kapusta pekińska - 1 liść,
- szpinak świeży (baby) - 1 szklanka,
- woda - około 1.5 szklanki,
- sos sojowy jasny - 2 łyżki,
- ocet balsamiczny - 1 łyżka,
- oliwa z oliwek - 3 łyżki,
- sól, pieprz czarny, oregano suszone,
- słonecznik łuskany, nasiona - około 1,5 łyżki.
Sposób przygotowania:
- Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę. Następnie usmaż je na rozgrzanej patelni z tłuszczem i odłóż na bok.
- Czosnek obierz i posiekaj.
- Kapustę oraz pora umyj i drobno pokrój.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem podsmaż pora oraz czosnek.
- Następnie dodaj suchą kaszę i smaż przez minutę.
- Gorącą wodę wymieszaj z sosem sojowym oraz octem balsamicznym i wlewaj partiami na patelnię stale mieszając. Ustaw największy płomień lub moc palnika, by kasza jednocześnie chłonęła bulion, a jego nadmiar wyparowywał. Kiedy kasza wchłonie pierwszą partię płynu, dodaj następną. Powtarzaj czynność, do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn.
- Na patelnię z kaszą dodaj mięso, szpinak, kapustę oraz przyprawy. Zawartość patelni wymieszaj, zdejmij z ognia i odstaw pod przykryciem na około 5 minut, aż szpinak zmięknie.
- Gotowe danie przełóż na talerz i posyp nasionami.
* Nasiona możesz podprażyć na suchej patelni.
Zupa krem z groszku z serem feta
Składniki:
- ziemniaki – 1 sztuka,
- cebula – 0,5 sztuki,
- bulion warzywny - 2 szklanki,
- groszek zielony mrożony - 1,5 szklanki,
- oliwa z oliwek - 3 łyżki,
- kiełki - 1 łyżka,
- ser typu feta, 12% tłuszczu - 60 g,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Cebulę obierz i posiekaj.
- Ziemniaki umyj, obierz i pokrój w kostkę.
- W garnku rozgrzej tłuszcz i zeszklij cebulę.
- Zalej cebulę bulionem, dodaj ziemniaki i gotuj pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie dodaj groszek i gotuj do miękkości warzyw.
- Pod koniec gotowania dodaj przyprawy.
- Gotową zupę zmiksuj.
- Zupę podawaj z pokrojonym w kostkę serem i kiełkami.
Jaglanka na mleku z malinami, orzechami laskowymi i kakao
Składniki:
- kasza jaglana sucha - 5 łyżek,
- mleko spożywcze 2% tłuszczu - 1 szklanka,
- maliny - 2 łyżki,
- orzechy laskowe łuskane - 4 sztuki,
- kakao naturalne, ciemne - 1 łyżeczka.
Sposób przygotowania:
- Ugotuj kaszę w mleku z kakao przez około 15-20 minut i przełóż do miseczki.
- Owoce dodaj do kaszy.
- Następnie dodaj posiekane orzechy i wymieszaj wszystkie składniki.
* Pamiętaj o myciu owoców, również tych, które obierasz ze skórki.
** Żeby zniwelować gorzkawy posmak kaszy jaglanej, warto przed ugotowaniem podprażyć ją na suchej patelni, aż do momentu wydzielenia się przyjemnego zapachu, a następnie wypłukać kaszę w zimnej wodzie. Można też zamiast tego wypłukać ją w gorącej, a następnie zimnej wodzie.
Smakowitość diety to podstawa skuteczności stosowanego sposobu żywienia. Pomaga ona w wytrwaniu w założonym celu. Nowoczesne aplikacje dietetyczne umożliwiają modyfikację planu poprzez wymianę posiłków czy produktów. Dzięki szerokiemu wyborowi dań na pewno każdy znajdzie coś co podpasuje jego preferencjom smakowym.
W ramach abonamentu możliwy jest stały kontakt z dietetykiem, który odpowie na wszelkie żywieniowe pytania.
Artykuł zawiera lokowanie produktu.