Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Kriolezja kręgosłupa - czym jest i na czym polega?

Kobieta z bólem kręgosłupa łapie się za plecy
źródło: materiały partnera
Spis treści

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Najczęściej chroniczne objawy bólowe kręgosłupa lędźwiowego przebiegają z naprzemiennym nasilaniem i obniżaniem. Podobnie odczuwanie sztywności w obrębie pleców. Często zależy od pory dnia. Rano jest gorzej, potem lepiej i pod koniec dnia z reguły znowu źle. Ma to związek z nawodnieniem dysków, które zmienia się podczas doby.

Ogólnie rzecz biorąc, chroniczny ból kręgosłupa ma najczęściej jedną z dwóch przyczyn:

  • Dyskopatia
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych

Często niestety oba te schorzenia występują jednocześnie. Na skutek przewlekłej choroby dysków (dyskopatii) następuje ich odwodnienie. Nacisk w stawach staje się coraz większy, co prowadzi do zużywania się powierzchni stawowych. Chrząstka stawowa ulega degeneracji. Powstają stany zapalne. Ogranicza się elastyczność błony stawowej. Każdy z powyższych objawów z osobna i wszystkie naraz wywołują ból. Ból z kolei powoduje odruchowe ograniczanie ruchomości kręgosłupa. Chory ma problem ze schylaniem, skrętami itp.

Powyższe zmiany najczęściej nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Chory przyzwyczaja się do dolegliwości i nieraz żyje z tym całymi latami. 

Reklama

Do czego może prowadzić brak leczenia chronicznego bólu kręgosłupa

Z czasem kręgosłup staje się sztywny, ruchomość zmniejsza się coraz bardziej. Dzieje się tak z uwagi na ograniczoną ruchomość w stawach międzykręgowych oraz zmniejszoną elastyczność dysków. Jednak niekorzystne zmiany nie dotyczą tylko samego kręgosłupa. Zwiększa się także napięcie przykręgosłupowych mięśni głębokich i w dalszej kolejności napięcie wszystkich mięśni pleców. W efekcie chory ma wrażenie, że przy gwałtowniejszym ruchu kręgosłup mu “pęknie”. Taki stan oddziałuje fatalnie również na inne stawy i struktury w ciele. Pojawia się mechanizm tzw. kompensacji. Organizm nie mogąc "wykorzystywać" kręgosłupa zgodnie z jego anatomiczną budową i funkcją, zaczyna eksploatować inne stawy ponad miarę. Z biegiem czasu rodzą się przeciążenia w obrębie stawu biodrowego, kolanowego, skokowego. W ten sposób może pojawić się choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego czy kolanowego.

Tak więc choroba kręgosłupa kolosalnie wpływa na ogólną sprawność i stan całego organizmu. Osoba cierpiąca na chroniczny ból kręgosłupa ma naturalną skłonność do ograniczania aktywności. Coraz mniej ruchu, coraz rzadziej wychodzi z domu. Często pojawia się nadwaga. Wszystko to jeszcze bardziej przyspiesza chorobę degeneracyjną stawów, a ból kręgosłupa wciąż się intensyfikuje. Innym aspektem jest stan psychiczny chorego. U człowieka cierpiącego z bólu, ograniczającego kontakty społeczne kondycja psychiczna gwałtownie szybuje w dół. Jest to kolejny czynnik pogłębiający chorobę. Wiadomo przecież, że zły stan psychiczny przenosi się również na ciało.

Słowem, chroniczny ból kręgosłupa drastycznie i długoterminowo pogarsza jakoś życia chorego.

Na szczęście nowoczesna medycyna dysponuje narzędziami, które pozwalają skutecznie radzić sobie z tego rodzaju dolegliwościami. 

Reklama

Kriolezja kręgosłupa - czym jest i na czym polega?

Jednym z narzędzi, zaliczanych do tzw. sonochirurgii, czyli metod mało inwazyjnych, jest kriolezja kręgosłupa. Polega na zadziałaniu bodźcem w postaci zimna na zakończenia nerwowe. W czasie zabiegu kriolezji kręgosłupa wykorzystuje się na bieżąco obrazowanie ultrasonograficzne. Dzięki temu lekarz może bardzo precyzyjnie dotrzeć do pobudzonych zakończeń nerwowych produkujących ból. W czasie zabiegu lekarz cienką igłą trafia w odpowiednie miejsce i przeprowadza mrożenie. Wielką zaletą kriolezji kręgosłupa jest właściwie brak jakichkolwiek powikłań. Pacjent może odczuwać jedynie bolesność związaną z przebiciem powłok mięśniowych w trakcie zabiegu. Jednak objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni.

Warto zaznaczyć, że osoby z przewlekłym bólem kręgosłupa najczęściej przyjmują latami wysokie dawki leków przeciwbólowych. Na dłuższą metę prawie u każdego chorego pojawiają się negatywne skutki uboczne przyjmowania tych leków. Poza tym organizm “uodparnia się” i chory musi przyjmować coraz większe dawki. Następuje negatywne sprzężenie zwrotne.

Tymczasem kriolezja kręgosłupa praktycznie od ręki uwalnia od bólu i tym samym od konieczności zatruwania się lekami przeciwbólowymi. Co ważne, zamrożony w czasie zabiegu nerw nie ulega uszkodzeniu na stałe. Regeneruje się po jakimś czasie. Jednak trwa to na tyle długo, że średni czas zniesienie bólu za pomocą kriolezji wynosi aż 1,5 roku.

Zabieg kriolezji kręgosłupa znosi ból. Pozwala to na powrót do normalnej aktywności, ale również — co niezwykle istotne — umożliwia podjęcie specyficznych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Uwolniony od chronicznego bólu pacjent ma możliwość pracy nad:

  • zakresem ruchu,
  • elastycznością kręgosłupa,
  • uruchomieniem stawów międzywyrostkowych,
  • poprawą funkcji dysków,
  • poprawią siłą mięśni i stabilizacji kręgosłupa. 

Dlatego w naszej praktyce klinicznej bardzo często obserwujemy przypadki, gdy dzięki zabiegowi kriolezji kręgosłupa pacjent trafia na specyficzną rehabilitację pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, w rezultacie jest w stanie "naprawić" swój kręgosłup na tyle skutecznie, że już nigdy nie musi wracać na żaden zabieg.

Kriolezję kręgosłupa można stosować w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, szyjnego oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Warto dodać, że w razie potrzeby zabieg można powtarzać wielokrotnie. 

Blokada diagnostyczna w kriolezji kręgosłupa

Kluczowym elementem procedury zabiegu kriolezji jest wykonania blokady diagnostycznej. Kwalifikacja pacjenta do zabiegu następuje w trzech krokach:

  • wykonanie testów klinicznych, 
  • wykonanie badań obrazowych (RTG, MRI lub czasem tomografia komputerową),
  • wykonanie tzw. blokady diagnostycznej

Blokada diagnostyczna to ostrzyknięcie lekiem przeciwbólowym gałązki nerwowej odpowiedzialnej za produkcję bodźców bólowych. Blokada wykonywania jest tak jak i sam zabieg kriolezji, pod kontrolą USG. Zapewnia to doskonałą precyzję wykonania. Jeżeli pacjent reaguje pozytywnie, czyli ból się zmniejsza, oznacza to pełne wskazania do zabiegu kriolezji. Znaleźliśmy bowiem właściwą gałązkę nerwową odpowiedzialną za wywoływanie bólu i będzie można zadziałać na nią skutecznie podczas zabiegu.

Zabieg kriolezji kręgosłupa wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga pobytu w szpitalu. Czas trwania zabiegu to 45 min. Po zabiegu pacjent pozostaje jeszcze około 30-60 min. na obserwacji w pozycji leżącej, po czym może wyjść do domu. Nie ma przeciwwskazań, aby na drugi dzień po zabiegu już normalnie funkcjonować. Zabieg kriolezji kręgosłupa jest skutecznym sposobem leczenia blokady diagnostycznej. Warto podkreślić, że jest to stosunkowo krótki zabieg, który odbywa się ambulatoryjnie, dzięki czemu pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Cały zabieg trwa zaledwie 45 minut, a po jego zakończeniu pacjent jest jeszcze obserwowany przez około 30-60 minut w pozycji leżącej. Po tym czasie może bez przeszkód udać się do domu.

Zabieg kriolezji kręgosłupa jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia chronicznego bólu kręgosłupa. Pacjent może cieszyć się natychmiastową ulgą w bólu i powrócić do normalnego trybu życia już na drugi dzień po zabiegu. Nie trzeba też obawiać się praktycznie żadnych skutków ubocznych. Brak konieczności znieczulenia ogólnego otwiera tę metodę dla szerokiego grona pacjentów, również z różnego rodzaju poważnymi dolegliwościami współistniejącymi. Wylecz, bez operacji, ból kręgosłupa w nowoczesnej klinice sonochirurgii CRS Clinic

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby stawów
Chondromalacja - leczenie naturalne czy operacja? Stopnie
Wizualizacja stawu kolanowego
Gonartroza (zwyrodnienie stawu kolanowego) - co to jest? Leczenie i dieta
Pacjentka z problemem gonartrozy
Gęsia stopka - co to jest? Objawy i leczenie zapalenia
Gęsia stopka
Podobne artykuły
Mężczyzna cierpiący na tendinopatię
Tendinopatia - co to jest? Objawy, leczenie i ćwiczenia
Starszy mężczyzna z osłabionymi mięśniami
Osłabienie mięśni - co je powoduje i jak się objawia?
Kobietę boli kolano
Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie. Co robić?
USG stawu biodrowego
Koksartroza – objawy i czynniki ryzyka. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Osoba z bólem w stawie biodrowym
Zapalenie stawu biodrowego - objawy. Ile trwa i jakie leki stosować?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!