Czym jest ryż arborio?
Arborio to odmiana średnioziarnistego, białego, kleistego ryżu. Pochodzi z Włoch, choć jest też jednym z podstawowych produktów kuchni azjatyckiej. Jego nazwa wzięła się od nazwy małego miasteczka Arborio na północy Włoch, gdzie powstały pierwsze jego uprawy. Obecnie ogromne uprawy tego gatunku ryżu znajdują się również w Stanach Zjednoczonych, a sama roślina znana jest już na całym świecie i na dobre zagościła również na stołach w całej Europie.
Do dziś ojczyzną ryżu (wszelkich jego odmian) są Chiny – nadal najpotężniejszy jego producent i eksporter na całym świecie. Ryż uprawiany jest tam od siedmiu tysięcy lat, czemu sprzyjają panujące warunki atmosferyczne – wysokie temperatury i duża wilgotność. Ryż arborio również został wyselekcjonowany spośród gatunków przywiezionych do Włoch właśnie z Chin. Wyodrębnienia tej odmiany dokonał XX-wieczny włoski agrotechnik Domenico Marchetti.
Reklama
Ryż arborio – charakterystyka
Ryż to roślina o bardzo wielu odmianach. Odmiany te dzieli się ze względu na kształt ziaren:
- długoziarnisty,
- średnioziarnisty,
- krótkoziarnisty,
oraz ze względu na ich kolor:
- biały,
- brązowy,
- czarny.
W sklepach spożywczych lub sklepach ze zdrową żywnością często spotkać można również tzw. ryż dziki, warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nie jest on odmianą ryżu, lecz... trawy.
Arborio to ryż zaliczany do odmian średnioziarnistych. Jego ziarna mają specyficzny kształt – są pękate i obłe, prawie okrągłe. Mają białą barwę. Po ugotowaniu są one zwarte i długo się nie rozpadają. Charakterystyczna dla ryżu arborio jest także jego konsystencja – zwarta, ale kleista. Ugotowane ziarna nie rozsypują się, ale lepią ze sobą, dzięki czemu świetnie nadają się do wielu tradycyjnych potraw ryżowych, np. risotto.
Reklama
Gdzie kupić ryż arborio? Cena
Ryż arborio nie jest tak popularny jak zwykły ryż biały, długoziarnisty czy paraboiled. Jego zdobycie nie powinno jednak stanowić dużego problemu. Gdzie kupić ryż arborio?Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością, supermarketach – w alejkach z produktami bio lub po prostu wśród innych produktów sypkich – lub po prostu w dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych. Warto szukać go także pod hasłem „ryż do risotto”, ponieważ wielu producentów stosuje taką nazwę na opakowaniach.
Na rynku arborio dostępny jest w saszetkach lub na wagę. Prawdziwi smakosze uznają wyłącznie tę drugą formę, twierdząc że tylko taki ryż można odpowiednio ugotować – tak, by smakiem i konsystencją nadawał się do przygotowania klasycznego risotto. Dla jakości otrzymanej potrawy ważna jest jakość samego ryżu. Jak rozpoznać produkt wysokiej jakości? Dobre ziarna to takie, wśród których jest jak najmniej ziaren uszkodzonych i połamanych. Powinny mieć one w większości regularny kształt i pozostawać w nienaruszonej formie.
Ryż arborio jest też powszechnie spotykany w spożywczych sklepach internetowych. Aby jednak kupić przez internet wartościowy ryż, warto przed zakupem poczytać opinie o sprzedawcy oraz o samym produkcie. Arborio nie jest drogą odmianą ryżu. Cena za kilogramowe opakowanie wynosi ok. 10 zł. Opakowanie z czterema saszetkami po 100 g kosztuje od 4 do 5 zł.
Reklama
Ryż do risotto arborio - jak gotować?
Jak gotować ryż arborio, by idealnie nadawał się do przygotowania risotto? Gotuje się go zupełnie inaczej niż zwykły, biały ryż spożywany jako dodatek do mięsa. Cały proces to właściwie połączenie gotowania ze smażeniem. Nie jest on skomplikowany ani bardzo czasochłonny, ale wymaga ciągłej uwagi i nieustannego mieszania.
Najpierw na patelni trzeba rozgrzać olej lub masło (a najlepiej trochę oliwy i trochę masła) i zeszklić na nim drobno pokrojoną cebulę (można również dodać odrobinę startego lub przeciśniętego przez praskę czosnku). Gdy cebula się podsmaży można zdjąć ją z patelni, a na tłuszcz wrzucić surowy ryż i zeszklić go, cały czas mieszając. Gdy ryż zrobi się szklisty, należy z powrotem wrzucić do niego cebulę i dolać białe wino wytrawne, które ryż całkowicie musi wchłonąć (dodawane wino nie może być całkiem zimne, bo zahartuje ziarna i nie zostanie wchłonięte).
Kolejny etap gotowania to dodawanie do ryżu przygotowanego uprzednio bulionu mięsno-warzywnego. Dodaje się go stopniowo – łyżka wazowa bulionu w momencie, kiedy poprzednia łyżka jest już całkiem wchłonięta przez ziarna. Dobrze ugotowany ryż powinien być kleisty, o kremowej wręcz konsystencji.
Arborio w saszetkach gotuje się jak każdy biały ryż – wrzucając saszetki na osolony wrzątek. Znawcy tematu twierdzą jednak, że ugotowane w ten sposób ziarna nie nadają się do przygotowania tradycyjnego włoskiego risotto.
Reklama
Właściwości ryżu arborio
Każdy ryż jest zbożem znakomicie przyswajalnym, łatwo trawionym i naturalnie bezglutenowym, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych.
Prozdrowotne właściwości ryżu arborio:
- wspiera pracę układu pokarmowego,
- wspiera prawidłową pracę serca,
- reguluje poziom cholesterolu,
- reguluje poziom cukru,
- reguluje ciśnienie krwi,
- wspiera naturalną odporność organizmu.
Swoje właściwości zawdzięcza zawartym w nim substancjom, takim jak:
- żelazo,
- potas,
- magnez,
- cynk,
- witamina E,
- witaminy z grupy B.