Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Calcium gluconicum Espefa

Spis treści

Calcium gluconicum Espefa - skład

1 tabl. zawiera 500 mg jednowodnego glukonianiu wapnia (ok. 44,7 mg jonów wapnia).

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - działanie

Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem regulującym ważne procesy życiowe, jak przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, prawidłowy rozwój układu kostno-szkieletowego, procesy krzepnięcia krwi, aktywację szeregu enzymów, przepuszczalność błon komórkowych i naczyń. Sole wapnia uszczelniają naczynia włosowate i zmniejszają ich przepuszczalność, działając przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo. Działają przeciwalergicznie oraz pobudzają mechanizmy obronne organizmu. Niedobór wapnia powoduje zmniejszenie zawartości wapnia w tkance kostnej, osteomalację lub krzywicę. Wapń wchłaniany jest w początkowym odcinku jelita cienkiego na drodze transportu aktywnego zależnego od witaminy D, oraz w mniejszym stopniu, w końcowym odcinku jelita cienkiego, na zasadzie transportu ułatwionego. Po podaniu doustnym wchłonięciu ulega do 30% wapnia. Wchłonięte jony wapnia są transportowane do płynu pozakomórkowego i ulegają szybkiemu wiązaniu w układzie kostnym. Wapń występuje w osoczu związany w postaci kompleksów z kwasami di- i trikarboksylowymi, związany z białkami i wolny w postaci zjonizowanej. Wydalanie wapnia zależy od stężenia w osoczu, szybkości przesączania kłębuszkowego oraz od czynników hormonalnych. Wapń niewchłonięty lub wydalony do jelita z sokiem trzustkowym i żółcią wiąże się z kwasami żółciowymi lub tłuszczowymi i jest usuwany z kałem. Z moczem i potem wydala się do 250 mg wapnia na dobę. 98% przesączonego w kłębuszkach nerkowych wapnia ulega resorpcji zwrotnej w cewkach nerkowych.

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - wskazania

Zapobieganie niedoborom wapnia. Wspomagająco łącznie z lekami o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwysiękowych i przeciwobrzękowych.

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia lub hiperkalciuria. Ciężka niewydolność nerek.

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - ostrzeżenia

Nie stosować z pokarmami zawierającymi kwas szczawiowy (m.in. szpinak, rabarbar), kwas fitynowy (pieczywo pełnoziarniste) ani z lekami, z którymi wapń wykazuje interakcje. Pacjentom z predyspozycją do kamicy nerkowej zaleca się podawać zwiększone ilości płynów. Brak lub znacząco zmniejszony efekt działania leku występuje u osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym.

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - ciąża

Wapń przechodzi przez barierę łożyska i osiąga we krwi płodu stężenie większe niż we krwi matki. Jest również wydzielany do mleka kobiecego. Wapń jest wskazany dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią z powodu zwiększonego zapotrzebowania i zmniejszonego stężenia we krwi podczas ciąży i laktacji. Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią w zalecanych dawkach.

Reklama

Calcium gluconicum Espefa - efekty uboczne

Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaliczny smak w ustach, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, zwiększenie diurezy, ból kości - należy wówczas zmniejszyć dawkę leku.

Calcium gluconicum Espefa - interakcje

Wapń zmniejsza wchłanianie tetracyklin, atenololu, fosfomycyny, soli żelaza, sulfasalazyny i fluorochinolonów. Osłabia działanie werapamilu i innych blokerów kanału wapniowego. Stosowany z glikozydami naparstnicy może nasilić ich działania niepożądane. Stosowany z moczopędnymi lekami tiazydowymi (np. hydrochlorotiazydem) zwiększa ryzyko hiperkalcemii. Glikokortykosteroidy, kwas szczawiowy, fitynowy i fosforowy hamują wchłanianie związków wapnia. Kwas cytrynowy, witamina D3 i parathormon ułatwiają wchłanianie związków wapnia. Wapń zmniejsza stężenie fosforanów we krwi.

Calcium gluconicum Espefa - dawkowanie

Doustnie (podczas posiłku). Dorośli: 3 tabl. 3-4 razy na dobę; dzieci >4 lat oraz młodzież: 1-2 tabl. 3 razy na dobę.

Calcium gluconicum Espefa - uwagi


Podobne leki
Calcium chloratum WZF
Calcium-Sandoz forte
Calcium gluconicum Farmapol
Calcium

Reklama

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!