Od 2004 roku krwiodawcy z całego świata obchodzą swoje święto 14 czerwca. Światowy Dzień Krwiodawcy to wyraz wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i poświęcenie. Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacja Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców. W Polsce Narodowe Centrum Zdrowia jak co roku przygotowało szereg imprez propagujących ideę honorowego krwiodawstwa.
Na Dzień Honorowego Krwiodawcy wybrano datę urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera, który jako pierwszy dokonał podziału krwi na trzy grupy. W 1930 roku otrzymał za swoje badania nagrodę Nobla.
Dzień krwiodawców w Polsce
W Polsce pierwszy ośrodek krwiodawstwa powstał w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Rok później Polski Czerwony Krzyż utworzył w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi. W czasie II wojny światowej, kiedy zapotrzebowanie na krew wzrosło, honorowi dawcy masowo oddawali krew dla PCK. Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi, a z czasem powstawały kolejne w całym kraju. Od kilku lat poza strukturami służby zdrowia i PCK powstają fundacje i stowarzyszenia, które skupiają wokół siebie dawców krwi i propagują tę ideę wśród ludzi na całym świecie. Jedną z nich w Polsce jest Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi KREWNIACY. Twarzą Krewniaków jest aktor Radosław Pazura, który w 2003 roku przeżył ciężki wypadek samochodowy. Aby go ratować, rodzina i znajomi apelowali o oddawanie krwi dla Pazury. Artyści i wiele osób prywatnych wsparli tę akcję. Kiedy aktor wrócił do zdrowia, sam został honorowym dawcą krwi i zaangażował się w działania na rzecz fundacji Krewniacy. Fundacja nie tylko promuje honorowe krwiodawstwo, ale też zbiera fundusze na specjalne autobusy przystosowane do poboru krwi.
W internecie nietrudno znaleźć historie ludzi, którzy przeżyli dzięki transfuzji krwi. Sytuacje, w których krew ratuje życie, są częstsze i mniej abstrakcyjne niż może się z pozoru wydawać - niemal każdy w swoim najbliższym otoczeniu może znaleźć osobę, której transfuzja pomogła wrócić do zdrowia. Krew jest bowiem potrzebna nie tylko rannym w wypadkach, ale także pacjentom operacyjnym i chorym na wiele przewlekłych chorób. – Dzień po teoretycznie nieskomplikowanej operacji, którą przeszłam kilka miesięcy temu, poczułam się źle. Okazało się, że mam spory krwotok wewnętrzny i ponownie trafiłam na stół operacyjny. Udało się zamknąć krwawienie, ale byłam w tak słabej kondycji, że niezbędna okazała się transfuzja. Nie wiem i nigdy się nie dowiem, od kogo pochodziły przetoczone mi krew i osocze, ale to one pomogły mi w krótkim czasie wrócić do zdrowia i zawsze będę czuć ogromną wdzięczność i podziw wobec tych wszystkich wspaniałych, bezinteresownych ludzi, których stać na tak wielki gest, jak honorowe oddawanie krwi, osocza czy szpiku – opowiada 30-letnia Anna. Wszyscy, którzy skorzystali z daru krwi, są zgodni co do tego, że honorowi dawcy są prawdziwymi bohaterami, ratującymi życie innych ludzi.
Zobacz: 5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie
Reklama
Kto potrzebuje krwi
Krew jest lekiem, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 %, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%!
Krwi szczególnie potrzebują:
- Pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii
- Chorzy na hemofilię
- Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza
- Pacjenci z urazami, po krwotokach i ciężkich oparzeniach - wymagają dostarczenia nawet do 20 jednostek krwi
- Osoby z wrodzonymi wadami, niedoborem składników krwi (chorobami krwi, niedoborami immunologicznymi)
- Pacjenci podczas operacji ginekologicznych, chirurgicznych i na otwartym sercu
- Pacjenci przy przeszczepach narządów lub szpiku kostnego
- Kobiety po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi
Reklama
Kto może oddać krew
- dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat
- ciężar ciała nie powinien być mniejszy niż 50 kg
- temperatura ciała, mierzona pod pachą, nie powinna przekraczać 37oC
- warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia