Jaki jest cel święta?
Misją Światowego Dnia Bez Tytoniu jest zwiększanie świadomości na temat niebezpieczeństw, które są związane z używaniem tytoniu, jak również praktyk biznesowych firm tytoniowych. Dzień ten ma również przypominać o działaniach, które podejmuje Światowa Organizacja Zdrowia, by walczyć z epidemią tytoniu.
Święto to jest idealnym momentem, by pochylić się nad refleksją, w jaki sposób można poprawić stan swojego zdrowia.
Reklama
Statystyki palenia papierosów w Polsce
Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, a mimo na podstawie badań wykonanych przez Główny Inspektorat Sanitarny w 2017 roku do nałogowego palenia papierosów przyznało się aż 24% Polaków. Dodatkowo, badania pokazują, że w ten nałóg częściej wpadają mężczyźni niż kobiety (29% wobec 20%). Jak pokazują dotychczasowe pomiary, odsetek osób palących regularnie jest głównie wśród osób młodych (15 – 19 lat).
Warto zauważyć, iż na odsetek osób palących wpływ ma również wykształcenie, ponieważ rozkład jest następujący:
- wykształcenie podstawowe i gimnazjum – 34% mężczyźni, 20% kobiety,
- wykształcenie zasadnicze zawodowe – 40% wśród mężczyzn i 24% wśród kobiet,
- średnie i pomaturalne – 19% mężczyźni, 22% kobiety,
- licencjat i wyższe – 23% mężczyźni, 12% kobiety.
Zdecydowanie najrzadziej palą kobiety z wykształceniem wyższym, a najczęściej mężczyźni z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
Jak wygląda sytuacja materialna palących? Najczęściej są to osoby bezrobotne (53% wśród mężczyzn i 41% wśród kobiet), a najrzadziej osoby z dobrym statusem finansowym (23% wśród mężczyzn i 21% wśród kobiet).
Reklama
Jak dym tytoniowy wpływa na organizm?
Jakie są skutki palenia papierosów? Do najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych powikłań zaliczyć należy następujące dolegliwości:
- rak płuca,
- astma oskrzelowa,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- rozedma płuc,
- wzrost poziomu „złego” cholesterolu,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- tętniak aorty,
- nadciśnienie,
- wrzody,
- zaburzenia erekcji,
- gruźlica,
- zakrzepica żył,
- osteoporoza.
Dodatkowo u nałogowych palaczy zauważyć można: żółte zęby, choroby oczu, paradontozę oraz obniżoną płodność. Większość wymienionych wyżej chorób nie daje szybkich objawów, ale rozwijają się one w organizmie latami.
Reklama
Jak rzucić palenie papierosów?
Jak rzucić palenie? Przede wszystkim trzeba pogodzić się z faktem, że pierwsze dni bez papierosa będą najtrudniejsze i wytrzymanie ich to już połowa sukcesu. Za każdym razem, gdy w głowie pojawia się chęć zapalenia papierosa, warto znaleźć sobie zajęcie alternatywne. Nie należy wmawiać sobie, że palenie uspokaja, ponieważ nikotyna wpływa pobudzająco na organizm, ożywiając i podnosząc ciśnienie krwi.
Warto mieć przygotowane różnorakie przekąski, jak pestki dyni, słonecznika czy niewielkie smakołyki, które pomogą uporać się z nałogiem palenia papierosów.
Najważniejsza jest silna wola oraz chęć uwolnienia się od nałogu, ale także pomoc otoczenia – rozmowa z najbliższymi, z psychoterapeutą lub odwyk również pomogą w walce z paleniem.
Czytaj również: