Substancje rakotwórcze wydychane przez palacza mają ogromny wpływ nie tylko na niego samego, ale przede wszystkim na osoby znajdujące się w pobliżu. Pomimo zakazu palenia w miejscach publicznych wciąż można spotkać osoby, które nie przestrzegają tej zasady i narażają innych na wdychanie dymu. Ryzyko zachorowania i rozwoju nowotworu jest wówczas znacznie większe.
Wdychanie wydalanego przez palaczy dymu tytoniowego może zwiększyć ryzyko chorób serca, z powodu tak zwanego bocznego strumienia dymu tytoniowego, który zawiera znacznie więcej dwutlenku węgla oraz nikotyny. Zwiększa się ryzyko zawału przed 50. rokiem życia. Naukowcy wykazują, że również czynnik zapadalności na choroby układu oddechowego jest znacznie większy. Dym tytoniowy może wywołać zapalenie oskrzeli czy gardła.
Wpływ na płód i dzieci
Bierne palenie w obecności przyszłej matki może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia czy urodzenia się martwego dziecka. Wdychanie dymu wywołuje nieodwracalne skutki w rozwoju płodu, między innymi zahamowanie prawidłowego rozwoju płuc. Dziecko może urodzić się też przedwcześnie lub z niedowagą.
Rodzice, którzy palą, narażają niemowlęta na działanie dymu tytoniowego. Narażenie na jego wdychanie zwiększa czynnik ryzyka wystąpienia zespołu śmierci łóżeczkowej, która wynika z niskiej masy urodzeniowej lub bezdechu u niemowląt.
Dym tytoniowy jest alergenem, który może wywołać nieprzyjemne skutki u osób niepalących, takich jak podrażnienie śluzówki nosa i oczu, kichanie, uczucie duszności i niedotlenienia. Naukowcy potwierdzają, że najwięcej niebezpiecznych substancji w pomieszczeniach pochodzi właśnie z dymu tytoniowego.
Reklama
Choroby powstające z biernego palenia
Skutkiem działania dymu tytoniowego w postaci alergenu może być choroba o nazwie astma występująca u dzieci oraz dorosłych. Leczenie astmy w przypadku biernego palenia może okazać się nieskuteczne, doprowadzając do kolejnych powikłań. Zwiększa się ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową u dzieci. Chory cierpią na napady duszności. Częściej na astmę oskrzelową wywołaną biernym paleniem zapadają kobiety.
Występuje często u dzieci, ale może być ono skutkiem biernego palenia także u nastolatków. Zwiększa się wówczas ryzyko zapalenia, a nawet utraty słuchu. Uszkodzeniu ulegają delikatne sieci naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz ucha. Doprowadza to stopniowo do zaburzeń w odbieraniu dźwięków, a następnie zupełnej głuchoty. Lekceważone, może też skutkować niebezpiecznymi powikłaniami.