Ból stawów
Ból stawów to bardzo częsta dolegliwość wśród osób starszych. Z wiekiem wzrasta bowiem zapadalność na choroby narządu ruchu. Wpływ na ten wzrost mają następujące czynniki:
- nagromadzenie się różnorodnych uszkodzeń tkanek w narządzie ruchu,
- obniżona odporność na antygeny i większa skłonność organizmu do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za tworzenie się stanu zapalnego,
- utrata sprężystości tkanki chrzęstnej,
- osłabienie mięśni, które skutkuje mniejszą stabilizacją stawów.
Typowy ból stawów związany z wiekiem, nazywany przez lekarzy athralgią, należy odróżnić od zapalenia stawów, które charakteryzuje się nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale także zaczerwienieniem, obrzękiem, uciepleniem oraz zesztywnieniem. Przyczyną bólu stawów może być także choroba z grupy reumatyzmu tkanek miękkich. Choroby reumatyczne dotyczą struktur okołostawowych – mięśni, ścięgien, kaletek maziowych oraz więzadeł. Objawiają się głównie bólem wynikającym z miejscowego procesu zapalnego.
Reklama
Co niszczy stawy? Przyczyny bólu stawów
Do najczęstszych przyczyn bólu stawów należą:
- choroba zwyrodnieniowa;
- choroby zapalne tkanki łącznej, takie jak: polimialgia reumatyczna, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, chondrokalcynoza, choroba Forestiera, ostre nawracające symetryczne seronegatywne zapalenie błony maziowej z obrzękiem obwodowym, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa;
- choroby reumatyczne tkanek miękkich, takie jak: zespół kanału nadgarstka, zespół krętarzowy, bóle biodra, bóle barku, fibromialgia, torbiel Bakera.
Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.
Reklama
Lek na stawy
Każdy pacjent odczuwający ból stawów oraz inne objawy ze strony układu ruchu poszukuje skutecznego lekarstwa, które zniweluje nieprzyjemne dolegliwości. Doborem odpowiedniego preparatu powinien zająć się lekarz, który określi przyczynę tych dolegliwości i na tej podstawie zaordynuje leczenie.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów podstawowym celem leczenia jest uśmierzeniu bólu środkami przeciwbólowymi. Co warto podkreślić, choroba zwyrodnieniowa będzie postępować. Do tej pory naukowcom nie udało się opracować leku na stawy, które powstrzymałby proces chorobowy. Można jednak stosować środki farmaceutyczne, które spowolnią rozwój choroby zwyrodnieniowej.
Z kolei przy stanach zapalnych wprowadza się leczenie glikokortykosteroidami podawanymi najczęściej dostawowo. Wspomagająco pacjenci stosują także leki miorelaksujące oraz antydepresanty.
Reklama
Tabletki na bolące stawy
Ból stawów jest najbardziej dokuczliwym objawem chorób narządu ruchu. Właśnie z powodu dolegliwości bólowych pacjenci zgłaszają się do lekarza. Do tabletek na bolące stawy najczęściej przepisanych przez lekarzy należą paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak:
- kwas acetylosalicylowy,
- ibuprofen,
- naproksen,
- diklofenak,
- ketoprofen.
Przy bardzo dokuczliwym bólu zastosowanie znajdują także leki opioidowe, m.in:
- kodeina,
- tramadol,
- morfina,
- fentandyl,
- heroina.
Należy jednak pamiętać, że opioidów nie można stosować długotrwale, gdyż cechują się silnym działaniem uzależniających oraz mogą zwiększyć wrażliwość na ból.