Reklama
Co to jest crossfit?
Crossfit – idealny sport dla wszystkich, którzy chcą szybko poprawić wytrzymałość. Ale pamiętajmy, że to sport przeznaczony dla osób sprawnych, silnych, takich, które nie tylko chcą, ale po prostu mogą ćwiczyć do utraty sił.
Crossfit to nic innego jak połączeniem trzech dziedzin sportu:
- wytrzymałościowej,
- siłowej,
- gimnastycznej.
W praktyce poprawia wszystkie ludzkie cechy motoryczne. Celem treningu jest sprawność w kilku różnych obszarach fizycznych: wydolność oddechowa, siła, wytrzymałość, gibkość, szybkość, zwinność, koordynacja, dokładność, równowaga. Trening ten przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Przeznaczony jest dla ludzi wytrzymałych i wysportowanych. Podczas treningu ćwiczy się wiele partii mięśni jednocześnie w tempie, które nie pozwala na wyrównanie oddechu. W crossficie robi się pompki, przysiady, podskoki, dźwiga sztangi, podciąga na drążku, skacze na skakance, wiosłuje, robi brzuszki itp.
Reklama
Na czym polega crossfit?
Optymalny trening trwa godzinę, ćwiczenia odbywają się w specjalnie wyposażonych salach zwanych boksami. Zawsze trenujemy pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Najpierw zajęcia rozpoczynamy rozgrzewką, potem rozciąganie, a na koniec intensywne ćwiczenia. Pamiętajmy, że crossfit wymaga systematyczności, najlepiej więc ćwiczyć codziennie.
Crossfit - efekty
Jest wiele powodów, aby zacząć uprawiać crossfit. Poznaj je:
- kształtuje sprawność ogólną;
- zwiększa ruchomość stawów;
- zwiększa siłę, sprawność i wytrzymałość;
- zapewnia harmonijny rozwój mięśni;
- reguluje braki równowagi w mięśniach powstałe na skutek braku ruchu lub długotrwałego uprawienia jednej dyscypliny sportowej;
- powoduje równomierny przyrost masy ciała;
- zapewnia kompleksowe kształtowanie całej sylwetki;
- daje ćwiczącemu ogromną satysfakcję.
Reklama
Przeciwwskazania do crossfitu
Niestety nie jest to sport dla każdego. Ale każdy powinien zasięgnąć opinii lekarza, przebadać się, aby mieć pewność, że ćwiczenie mu nie zaszkodzą. Przeciwwskazaniami są przede wszystkim:
- choroba wieńcowa,
- nadwaga,
- choroby kręgosłupa,
- zwyrodnienie stawów.