Niepozorny lek
Kwas acetylosalicylowy, w medycynie nazywany potocznie aspiryną, posiada znane powszechnie właściwości przeciwbólowe. Aspiryna poradzi sobie z lekkim i średnim bólem głowy, zębów, a także z bólami reumatycznymi. Chętnie stosowana jest również podczas przeziębienia, dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym.
Właściwości kwasu acetylosalicylowego wykorzystuje się w wielu znanych lekach. Jest między innymi dodatkiem leków przeciwbólowych. Są z reguły dostępne bez recepty i przyjmują wiele form, najczęściej można je jednak spotkać w postaci tabletek.
Reklama
Aspiryna poradzi sobie z bólem oraz gorączką
Po kwas acetylosalicylowy sięgamy najczęściej w przypadku bólu głowy lub stawów oraz podczas przeziębienia. Należy pamiętać, że nie można podawać aspiryny dzieciom poniżej 12. roku życia. Podanie leku w przypadku wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych może doprowadzić do groźnego dla życia zespołu Reye’a.
Reklama
Małe dawki jako lek przeciwzakrzepowy
Nie tak dawno odkrytą zaletą aspiryny okazały się właściwości przeciwzakrzepowe. Aspirynę w małych dawkach przyjmują osoby, które mają problemy z sercem. Badania nad lekiem wykazały, że regularne przyjmowanie małych dawek aspiryny wspomaga pracę serca, chroniąc przed chorobami układu krążenia.
Na tym nie kończą się jednak zbawienne dla naszego zdrowia właściwości. Przyjmowanie aspiryny zmniejsza również ryzyko udaru mózgu, zwłaszcza w przypadku kobiet. Aspiryna, dzięki swym właściwościom przeciwzakrzepowym, sprawia, że krew staje się rzadsza i szybciej przepływa przez układ krwionośny.
Reklama
Aspiryna lekiem na raka?
Najnowsze badania nad właściwościami kwasu acetylosalicylowego wskazują, że codzienna, mała dawka aspiryny może uchronić przed rozwojem nowotworów złośliwych oraz związanych z nimi komplikacji. Wciąż trwają badania nad ustalaniem dawki, którą można przyjmować bez obaw o konsekwencje wynikające z przedawkowania leku.
Reklama
Aspiryna profilaktycznie
Coraz bardziej pewne jest natomiast to, w jaki sposób aspiryna oddziałuje na nowotwór. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców udowodniły, że przy dbaniu o regularną dawkę aspiryny w organizmie zmniejsza się ryzyko przerzutów. Czy aspiryna jest zatem lekiem na tyle uniwersalnym, że można go przyjmować profilaktycznie? Lekarze wciąż wstrzymują się przed wydaniem takiego osądu.
Reklama
Po aspirynę sięgaj z umiarem
Wszystko należy traktować z umiarem. Podobnie jest w przypadku aspiryny. Po lek nie mogą sięgać osoby, które mają problemy z żołądkiem. Kwas acetylosalicylowy podrażnia żołądek, doprowadzając do nieprzyjemnych dolegliwości. Aspiryny nie powinny więc przyjmować osoby, którym doskwierają wrzody żołądka, ponieważ może spowodować krwotok wewnętrzny.
Po aspirynę nie powinny sięgać kobiety, u których występują bóle menstruacyjne. Kwas acetylosalicylowy nie poradzi sobie z bólem tego typu, a może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci nadmiernego krwawienia miesiączkowego.
Reklama
Uczulenie na aspirynę
Z aspiryną powinny również uważać osoby chore na astmę. Regularne przyjmowanie leku może zaostrzyć objawy, doprowadzając tak zwanej astmy aspirynowej. Jest ona wynikiem nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy oraz inne tego typu środki przeciwzapalne. Pojawiają się wówczas objawy w postaci duszności, ucisku w klatce piersiowej, zapalenia zatok, obrzęku języka oraz swędzącej wysypki.