Joga wywodzi się z Indii, jest obecna w różnorodnych odmianach od ponad 4000 lat. Jest to starożytny system holistyczny definiujący sposób widzenia i pojmowania życia. Prowadzi do jedności osoby na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej, duchowej i emocjonalnej. Joga nie jest religią i nie pozostaje w sprzeczności z innymi religiami świata.
Oryginalnością jej jest to, że zawiera w sobie podstawowe zasady moralne wszelkich religii świata: pomoc, przebaczenie, miłość, odrzucenie przemocy, dobro i pokój. Prowadzi do ujarzmienia zachcianek i popędów, które zaczynają służyć rozwojowi człowieka. Fundamentem jest uniwersalne prawo do życia, prawdy i cierpliwości. Na tej podstawie pracuje się nad zrównoważonym oddechem i spokojnym umysłem.
Podstawowe założenia jogi, to:
- Sprawność fizyczna
- Zdrowie psychiczne
- Wewnętrzny spokój
- Odpowiedzialność za społeczność
- Realizacja siebie
- Pokój i harmonia
Reklama
Zatrzymaj się na chwilę
Medytacja to element składowy jogi. Pozwala człowiekowi poznać siebie samego, przeanalizować i zastanowić się nad sobą. To z kolei daje nam możliwość kontrolowania siebie i rozwijania. Joga jest polecana osobom pełnym kompleksów, nerwowym, zaganianym i zazdrosnym. Dzięki niej często odkrywamy siebie, zaczynamy siebie rozumieć. Cała ta postawa skutkuje dobrymi relacjami z otoczeniem i innymi ludźmi.
Reklama
Szkoły jogi
Przez wieki wykształciły się różne szkoły, które posiadają wspólny fundament – zjednoczenie świadomości człowieka ze świadomością otoczenia. Niektóre z nich to:
Karma joga – skupia się na ludzkim działaniu, bezinteresownej pracy oraz wypełnianiu obowiązków,
Bhakti joga – miłość i szacunek do wszelkich żyjących stworzeń
Gnanaja joga – dążenie do wyzwolenia (mokszy) przez mistyczne poznanie,
Raja joga – zwana jest także jogą królewską, jest to ścieżka samodyscypliny i ćwiczeń, zawiera w sobie osiem części:
- zasady moralne – jama
- samooczyszczenie, asceza – nijama
- określone pozycje ciała, rozwijające sprawność fizyczną i wytrzymałość – asana
- kontrola oddechu – pranajama
- wstrzymanie wrażeń zmysłowych, skupienie się na swoim wnętrzu – pratjahara
- koncentracja myśli na określonym punkcie – dharana
- medytacja – dhajana
- ostateczny cel jogi, którym jest spokój wewnętrzny i harmonia ze światem zewnętrznym – samadhi,
Hathajoga – jest to jedna z najpopularniejszych współczesnych ścieżek jogi. Składa się z dwóch stopni: asana (ćwiczenia fizyczne) i pranajama (ćwiczenia oddechowe). Celem jest wyzwolenie przez ćwiczenia fizyczne, tak zwane asany. Jest to praca nad własnym ciałem i oddechem.