Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Czyszczenie sanitariatów – jak profesjonalnie zadbać o czystość?

Utrzymanie jak najwyższego poziomu czystości w ogólnodostępnych sanitariatach, takich jak: łaźnie, prysznice, szatnie czy łazienki, jest kluczowe nie tylko w dobie pandemii COVID-19. Poznaj sprawdzone metody czyszczenia i możliwości profesjonalnych urządzeń do utrzymania czystości Kärcher!
Czyszczenie sanitariatów
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Urządzenia sanitarne od zawsze musiały być utrzymywane w czystości i higienie, zarówno jeśli chodzi o łazienki prywatne, jak i te ogólnodostępne, jak np. toalety w budynkach użyteczności publicznej. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej wymogła dbałość o dokładne czyszczenie i dezynfekcję.

Na szczęście na rynku dostępne są profesjonalne środki do czyszczenia łazienki, których z powodzeniem możemy użyć, zajmując się utrzymaniem czystości.

Preparaty do sanitariatów są szeroko stosowane w klinikach i szpitalach, gdzie efektywne sprzątanie jest ważne dla zdrowia. Dzięki nim można szybko i skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy gromadzące się w takich newralgicznych miejscach, jak toalety czy prysznice. W takich obiektach stosuje się też urządzenia wielofunkcyjne wykorzystujące wodę pod ciśnieniem oraz parę wodną.

Czyszczenie podłóg w pomieszczeniach sanitarnych

Efektywne sprzątanie sanitariatów sprowadza się do kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest ograniczenie użycia środków myjących na bazie chloru, co wiąże się ze stosowaniem wyłącznie bezpiecznych środków chemicznych. Następnie każda powierzchnia powinna być dokładnie opłukana i osuszona po wyczyszczeniu. Dotyczy to zarówno mycia urządzeń sanitarnych, jak i podłogi.

To właśnie utrzymanie czystości podłóg jest największym wyzwaniem w dbaniu o pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Są one najczęściej użytkowane, a tym samym bardziej narażone na mocne zabrudzenia i bakterie przynoszone z zewnątrz. Utrudnieniem często jest materiał użyty do wykończenia powierzchni, taki jak np. płytki antypoślizgowe na podłogach, które mają chropowatą powierzchnię, co czyni je trudniejszymi do umycia.

Przez to, że zabrudzenia gromadzą się w miejscach trudno dostępnych dla sprzętu myjącego, należy sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące do łazienki, które docierają w zakamarki i rozpuszczają brud. Przykładem takiego produktu jest środek do czyszczenia podstawowego i codziennego wszystkich podłóg twardych i elastycznych RM 755 ES Kärcher o przyjemnym cytrynowym zapachu.

W przypadku małych łazienek, na przykład w biurze, gdzie liczba osób korzystających z toalety jest ograniczona, do czyszczenia podłogi wystarczy mop i podstawowe regularne mycie. Sanitariaty w służbie zdrowia wymagają już bardziej zaawansowanych metod, ponieważ tu oprócz typowych zabrudzeń do czynników ryzyka dochodzą także drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia.

W ogólnodostępnych łaźniach, prysznicach czy w szatniach należy zapobiegać transmisji zarazków. W tym celu wykorzystuje się wydajne maszyny czyszczące, które gwarantują, że podłogi po myciu będą higienicznie czyste.

Do mycia i dezynfekcji podłóg przyda się parownica, która usuwa uciążliwe zabrudzenia i jednocześnie radzi sobie z drobnoustrojami. Testy dowodzą, że para wodna zabija aż 99,999% koronawirusów.

Usuwanie nadmiaru wody przy pomocy profesjonalnego odkurzacza uniwersalnego

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku mycia sanitariatów niezwykle ważne jest osuszenie podłóg po czyszczeniu. Zwykły mop jest tutaj nieskuteczny i może nie zagwarantować szybkiego schnięcia, co jest niebezpieczne, ponieważ podłoga wtedy jest śliska, łatwiej ulega zabrudzeniu, a wilgoć stwarza dobre warunki do namnażania patogenów.

Rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzaczy uniwersalnych z funkcją odsysania wody, które znakomicie sprawdzają się w ogólnodostępnych prysznicach, np. na basenie czy siłowni, oraz w łazienkach.

Odkurzacz uniwersalny NT 48/1 Kärcher wyposażony jest w filtr umożliwiający odsysanie wody i zbieranie suchych zanieczyszczeń. Dzięki praktycznemu wężowi spustowemu można go opróżniać bezpośrednio do kratki ściekowej. Zaletą jest też mocny zderzak, który zapobiega mechanicznym uszkodzeniom np. po zderzeniu ze ścianą.

Szorowarka kompaktowa – zadbaj o czystość podłogi w trudno dostępnych miejscach

W usuwaniu uporczywych zabrudzeń na podłogach ceramicznych i gresowych sprawdzi się szorowarka, zwłaszcza w łazienkach oraz szatniach w obiektach sportowych. Jest to urządzenie czyszczące jednotarczowe, które może być doposażone w zbiornik do zbierania wody, przez co stanie się profesjonalnym automatem szorująco-zbierającym i w jednym przejeździe roboczym pozostawi suchą i czystą podłogę.

W ofercie szorowarek KÄRCHER w kategorii czyszczenia sanitariatów znajdziemy trzy takie urządzenia, mianowicie modele: BR 40/10 C Adv, BDS 33/180 Adv oraz BDS 43/180 Adv. Wyposażone zostały w dwie szczotki i umożliwiają:

  • czyszczenie zachowawcze,
  • nakładanie i usuwanie powłok,
  • szlifowanie i polerowanie podłóg twardych,
  • bonetowanie i szamponowanie wykładzin dywanowych.

Regulacja siły nacisku szczotek na podłoże pozwala na maksymalnie skuteczną pracę na różnych podłogach bez ryzyka uszkodzenia wrażliwszych powierzchni.

Reklama

Wysokociśnieniowe urządzenie myjące z funkcją odkurzacza

Sanitariaty wymagają czyszczenia przy pomocy środków chemicznych i dezynfekujących, aby kontrolować liczebność bakterii. Tradycyjne metody mogą się okazać tu nieskuteczne, przez co wypierane są przez nowe metody, jak zautomatyzowane systemy czyszczące i urządzenia czyszczące na parę.

W miejscach często użytkowanych kluczowe staje się szybkie mycie i udostępnienie pomieszczenia, dlatego też coraz bardziej popularne stają się urządzenia dwufunkcyjne, które łączą zalety myjki wysokociśnieniowej i odkurzacza.

Urządzenie wysokociśnieniowe AP 100/50 M Kärcher dzięki odsysaniu wody może być stosowane na posadzkach bez odpływu. Wyposażone jest w aż 100-litrowy zbiornik na wodę, a jego mobilność sprawia, że swobodnie można czyścić całe pomieszczenie. Atutem jest również wąż ułatwiający napełnianie wodą z kranu.

Reklama

Czyste fugi i armatura łazienkowa – profesjonalne parownice do uporczywych zabrudzeń

Wykorzystanie pary wodnej do czyszczenia łazienek i sanitariatów ma już długą tradycję. Para wodna wykorzystywana bywa również w szpitalach do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Parowe myjki ciśnieniowe często są alternatywą dla mycia ręcznego.

Badania potwierdzają, że odpowiednio używana myjka parowa usuwa nawet do 99,99% bakterii i wirusów z czyszczonych powierzchni bez użycia detergentów. Wysoka temperatura skutecznie zabija: roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, bakterie, wirusy oraz inne pasożyty i insekty, jak wszy i pchły.

Parownica wykazuje też wysoką skuteczność czyszczącą – dzięki niej usuniemy kamień i osad, a nawet doczyścimy mocno zabrudzone płytki łazienkowe i fugi. Co ważne, czyszczenie parą jest przyjazne dla zdrowia dzieci i alergików, jest też neutralne dla środowiska naturalnego.

To także oszczędność wody, ponieważ z jednego litra można wytworzyć aż 1700 litrów pary wodnej, a taka ilość z pewnością wystarczy do posprzątania małego pomieszczenia.

Najnowszy model parownicy KÄRCHER SG 4/4 nadaje się do czyszczenia sanitariatów i na pewno znajdzie zastosowanie na oddziałach szpitalnych. Sprawdzi się również w domu do usuwania uciążliwego zabrudzenia, jak osad z kamienia z wszystkich wodoodpornych powierzchni: podłóg, luster, sanitariatów, piekarników czy okapów. System VapoHydro umożliwia płynną regulację stopnia wilgotności pary w zależności od zapotrzebowania – możemy uzyskać parę lub strumień gorącej wody.

Reklama

Profesjonalne środki do czyszczenia sanitariatów

Wprawdzie parownica nie wymaga zastosowania środków chemicznych, a mimo to jest skuteczna w walce z brudem, wirusami i bakteriami, ale na rynku znajdziemy profesjonalne środki do czyszczenia łazienek i sanitariów.

Dzięki nim uzyskamy jeszcze lepsze rezultaty czyszczące, tak oczekiwane w sanitariatach. Warto wiedzieć, że zarówno kwaśne, jak i zasadowe środki czyszczące zastosowane w odpowiednim stężeniu zabijają dość szerokie spektrum bakterii poprzez rozpuszczanie ich błony komórkowej.

W linii produktów płynów i środków Kärcher do podłóg ceramicznych i gresowych znajdziemy produkty pozostawiające przyjemny zapach, higieniczną czystość i wysoki połysk. Skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia tłuszczowe, olejowe i mineralne, a przy tym są niskopieniące.

Ponadto wykazują dodatkowe właściwości, na przykład środek do czyszczenia płytek RM 753 nie zaburza antypoślizgowych właściwości płytek kamionkowych, nadaje się też do czyszczenia codziennego.

Jeżeli poszukujemy silniejszego środka do czyszczenia pośredniego, do dyspozycji mamy profesjonalny środek do czyszczenia łazienki M 755 ES Kärcher dostępny w opakowaniu 2,5- oraz 10-litrowych. Duże opakowanie sprawdzi się świetnie w przypadku przedsiębiorstw, budynków użyteczności publicznej, podczas gdy nieco mniejsze butelki trafią w gusta klientów indywidualnych poszukujących środka odpowiedniego do ich łazienki.

Sanitariaty oraz łazienki wymagają doboru odpowiednich środków do mycia i metod czyszczenia. Stare sanitariaty oraz takie, które są niewłaściwie czyszczone, nie są bezpieczne dla zdrowia, nie wspominając, że pojawia się w nich brzydki zapach. Dlatego też najlepiej stosować środki i techniki, które skutecznie rozprawią się z zapachami, brudem i bakteriami, a przy tym będą niegroźne dla człowieka.

Równie ważne jest szybkie oddanie do użytku, np. toalet w miejscach użyteczności publicznych czy pryszniców w szatniach pracowniczych, dlatego zamiast tradycyjnego mopa do podłogi i szmatki do fug lepiej wykorzystać małe, kompaktowe i mobilne urządzenie wielofunkcyjne, które za jednym razem myje i osusza, a przy tym jest na tyle uniwersalne, że umyjemy z jego pomocą każdą powierzchnię.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!