Z języka angielskiego depresja sezonowa to SAD – Seasonal Affective Disorder, co tłumaczy się jako sezonowe zaburzenia afektywne. To zespół uciążliwych objawów, zakłócających emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba z depresją sezonową odczuwa głęboki smutek, czasem też lęk i niepokój.
Popularne symptomy depresji sezonowej to:
- ciągłe przemęczenie,
- brak chęci do działania,
- rozdrażnienie,
- wzmożona senność,
- zwiększony apetyt lub jego brak.
Specjaliści zwracają też uwagę na występowanie problemów z koncentracją, poczucia beznadziejności, a nawet myśli samobójczych.
Reklama
Kiedy i u kogo występuje depresja sezonowa?
Depresja sezonowa to dolegliwość nawracająca regularnie w określonej porze roku. Częstotliwość występowania tej formy depresji zmienia się wraz z szerokością geograficzną, a dokładniej ze zmniejszającą się długością dnia oraz liczbą dni słonecznych w ciągu roku. Na półkuli północnej depresja sezonowa jest charakterystyczna dla miesięcy jesienno-zimowych. Zazwyczaj na schorzenie cierpią osoby dorosłe. Częściej borykają się z nią kobiety niż mężczyźni. Depresja sezonowa może występować również u dzieci.
Najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z utrzymaniem uwagi podczas nauki i przewlekłe zmęczenie. Częściej też kapryszą przy jedzeniu i mogą wykazywać się większą agresją w relacjach z rówieśnikami. Najbardziej problematyczna oznaka depresji to nadmierne rozdrażnienie emocjonalne.
Reklama
Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem?
Kiedy jesienno-zimowe pogorszenie nastroju zaczyna nam utrudniać codzienne życie, a objawy się nasilają, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje problem.
Wśród przyczyn powstawania depresji sezonowej wymienia się niewystarczającą ilość światła słonecznego, dlatego jedną z metod leczenia depresji jest sztuczne naświetlanie ciała. Stosowanie fototerapii z wykorzystaniem specjalnych lamp fluorescencyjnych skutecznie i szybko wpływa na pracę organizmu, bowiem już po kilku sesjach odczuwamy znaczną poprawę samopoczucia.
Reklama
Domowe sposoby na depresję sezonową
W pochmurne dni warto też samemu próbować odzyskać energię i siły. Zaplanuj dokładnie czas wolny. Wieczór z dobrą książką, filmem i kubkiem rozgrzewającej herbaty w rękach wcale nie musi być depresyjny. Sprawdzone sposoby na poprawę kondycji oraz samopoczucia to spacer na świeżym powietrzu lub zajęcia gimnastyki.
Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie zimą urlopu w ciepłych krajach. Dawka promieni słonecznych to szczególnie pomocna kuracja przy zwalczaniu depresji sezonowej, ze względu na naturalną syntezę witaminy D. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze wytwarza się witamina D, która korzystnie wpływa na nasz nastrój.