Co to jest diatermia krótkofalowa?
By lepiej zrozumieć i zapamiętać na czym polega diatermia, warto wiedzieć skąd wzięła się jej nazwa. Słowo to jest połączeniem dwóch greckich słów, gdzie “dia” oznacza “przez’, a thérme – “ciepło”. “ Ta fizykoterapia polega na miejscowym ogrzewaniu tkanek ludzkiego organizmu, poprzez zastosowanie wysokiego napięcia elektromagnetycznego. Do tego wykorzystuje się albo pole elektryczne albo magnetyczne. Częstotliwość i moc takich fal wynosi od 2,45 do 27,12 MHz.
Diatermia jest doceniana i chętnie stosowana przede wszystkim na możliwość docierania do najgłębszych tkanek, podczas gdy temperatura skóry wierzchniej pozostaje bez zmian. To właśnie tam, a nie na powierzchni skóry jak w przypadku ciepłolecznictwa, przez wysokiej mocy drgania elektromagnetyczne, ciepło oddziałuje na obolałe, chore tkanki. W przeciwieństwie do klasycznych metod leczenia ciepłem, energia wytwarzana przez pole elektromagnetyczne działa wewnątrz tkanek i ma możliwość dotarcia do tych najgłębszych struktur. Dzięki temu usuwa zmienione chorobowo struktury tkanek.
- Przeczytaj także: Skierowanie na rehabilitacje - ile jest ważne?
Reklama
Działanie diatermii krótkofalowej
Przez wytwarzanie ciepła w tych tkankach działa:
- przeciwbólowo,
- rozluźniająco,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- podnosi ilość leukocytów i limfocytów, czyli podwyższa odporność organizmu.
Diatermia poprawia również pH i przyspiesza komórkową przemianę materii, zatem wspiera odnowę biologiczną oraz wspomaga gojenie się ran. Ten rodzaj leczenia jest polecany również osobom z problemami z więzadłami. Pomaga także uelastycznić skórę i ścięgna.
Ale jak to dokładnie wygląda? W okolice, które poddaje się rehabilitacji, przykłada się elektrody, a przepływający prąd rozgrzewa, łagodzi ból, rozluźnia. Zabieg trwa 5-20 minut. Przed przystąpieniem do niego, należy upewnić się, że całe ciało jest suche. Jeśli spociliśmy się, należy zdjąć wilgotne ubranie lub bieliznę.
Reklama
Jak stosować ten rodzaj leczenia?
Aby przystąpić do tego zabiegu fizykoterapii, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to, czy kwalifikujemy się do takiego leczenia.
Diatermii krótkofalowej powinny unikać:
- kobiety z miesiączką,
- kobiety w ciąży,
- chorujący na nowotwory,
- mający problemy z krążeniem,
- posiadający żylaki,
- mający zaburzenia czucia,.
- osoby posiadające w ciele ciała obce, takie jak: rozrusznik czy aparat słuchowy.
Jeśli nie kwalifikujemy się do powyższych i lekarz zlecił dla nas ten rodzaj leczenia, to jakie dawki będą nam zalecone, będzie zależeć również od wielu czynników, takich jak:
- wiek,
- płeć,
- masa ciała,
- rodzaj choroby,
- poziom czucia ciepła,
- przebyte wcześniej choroby.
Reklama
Rodzaje diatermii
Dawką diatermii będzie dobór mocy i czasu oddziaływania elektrod na miejsce chorobowe. Wykonujący zabieg, będzie dobierał moc według odczuć pacjenta na daną dawkę i tego jakie będzie w tym czasie odczuwał wrażenia cieplne.
Wyróżnia się cztery rodzaje, ze względu na ilość dawki.
- Dawka atermiczna- o niskim natężeniu mocy pola elektromagnetycznego, która nie wywołuje uczucia ciepła.
- Dawka oligotermiczna - nieco większa, która wywołuje niewielkie wrażenia uczucia ciepła.
- Dawka termiczna- o średniej mocy, która daje pacjentowi przyjemne uczucie ciepła.
- Dawka hipertermiczna- o największej mocy, dająca największe uczucie ciepła, jednak dalekie od wrażenia parzenia.
Dwie pierwsze rodzaje dawek, ze względu na swoje stosunkowo niskie natężenie, można stosować codziennie, za to zabiegi trwają krótko bo od dwóch do pięciu minut. Z kolei dawka termiczna i hipertermiczna to dawki stosowane dłużej, bo od dziesięciu do piętnastu minut, ale wykonywane są już maksymalnie trzy razy w tygodniu. Tymi dawkami leczy się osoby chorujące przewlekle. Wtedy też stosuje się serie, liczącą od dziesięciu do piętnastu zabiegów, a przerwa między nimi będzie wynosić minimalnie tydzień.
Reklama
Dla kogo wskazana jest diatermia?
Diatermia polecana jest osobom, które chciałyby i wymagają wyciszenia układu nerwowego czy mięśniowego. Najczęściej stosowana w rehabilitacji jest diatermia krótkofalowa.
Korzystają z niej osoby mające problemy na przykład ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów, chorującym na entezopatię czy cierpiącym na zwyrodnienia kręgosłupa, a nawet przepukliny kręgosłupa. Diatermia pomaga również zniwelować krwiaki i pozbyć się obrzęków.
Zabieg ten poleca się cierpiącym na:
- przewlekle na choroby gardła, jamy ustnej czy zapalenie zatok,
- problemy z układem rozrodczym (u kobiet),
- zwyrodnieniowe zapalenie stawów,
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- nerwobóle mięśniowe,
- zapalenie płuc,
- przewlekłe zapalenia pęcherza.
Także przy:
- odmrożeniach,.
- zmianach pourazowych.
Przeczytaj także: