Ciężarna powinna jeść zbilansowane posiłki
Dietetyk online Michał Wrzosek, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i doktorant na SGGW prowadzi bloga, na którym radzi, jaka jest najlepsza dieta dla cukrzyka i nadciśnieniowca, a także dla osoby z IBS, refluksem czy pragnącej schudnąć:
- dieta przy cukrzycy ciążowej jest szczególnie ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem wpływającym na komfort życia chorej. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pomaga unormować glikemię, zapewnia równomierny i wyważony dopływ energii oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, na jakie osoba z cukrzycą ma zapotrzebowanie. Dieta diabetyka powinna opierać się na ogólnie pojętych zdrowych nawykach żywieniowych. W tej jednostce chorobowej dość istotne jest regularne rozmieszczenie posiłków oraz ich zbilansowanie pod kątem zawartości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Taki sposób odżywiania pozwala utrzymać stężenie glukozy na mniej więcej stałym poziomie, co jest istotne dla diabetyka.
Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z wpisów Michała Wrzoska: https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/.
Reklama
Dlaczego będąc w ciąży, ryzykujesz cukrzycę?
Już sama ciąża cechuje się mniejszą wrażliwością na insulinę i wyższym jej poziomem - stan ten sprzyja rozwojowi płodu. Jednak u niektórych ciężarnych (4%) trzustka nie dostosowuje się do nowych wymagań metabolicznych stanu ciążowego. Stężenie glukozy we krwi rośnie i pojawia się cukrzyca ciążowa (GDM), mogąca również rzutować na powikłania u płodu (np. wady rozwojowe, poronienie, ryzyko cukrzycy, późniejszy gorszy rozwój intelektualny i otyłość). Ryzyko generuje cukrzyca w poprzedniej ciąży, wiek powyżej 35 lat, nadciśnienie tętnicze występujące przed ciążą, a także nadwaga i otyłość.
Reklama
Czego nie jeść przy cukrzycy? Unikaj pojedynczych owoców!
Cukrzycę ciążową wyleczysz, rezygnując z niezdrowych nawyków. Przypadkowe i obfite posiłki zastąp więc regularnymi, częstymi i lekkimi. Bilansuj, czyli urozmaicaj dietę: banany podane razem z koktajlem implikują mniejszy indeks glikemiczny niż podane same. Również warzywa obniżają IG posiłku, a poza tym same mają niski IG, więc warto je dodawać do każdego posiłku. Do tego staraj się ruszać!
Reklama
Twój nowy plan dietetyczny - zapomnij o pszennych bułkach
Niektórzy twierdzą, że dieta dla cukrzyków powinna jak ognia unikać węglowodanów. To nieprawda - węglowodany to podstawa diety, jednak ważne, aby unikać tych przetworzonych, z białej mąki, bo generują wysoki IG. Zamiast chleba pszennego wybierz więc owsiany, razowy, pełnoziarnisty, albo graham. Możesz również sięgnąć po makarony. Jeśli jednak spaghetti, to tylko te z mąki razowej. Produkty zalecane w cukrzycy to także nabiał oraz ogólnie pojęte białko, które cechuje się zerowym IG i wysokim wskaźnikiem TEF (z ang. thermic effect of food) - aż 25% energii z białek tracisz na samo ich strawienie.
Reklama
Czy w ciąży cukrzycowej musisz definitywnie zapomnieć o słodyczach?
Jeszcze wyższym współczynnikiem IG cechują się słodycze (<100), a wręcz sam cukier (IG=100). A jednak cukrzyk nie byłby cukrzykiem, gdyby nie kusiły go słodkie przekąski! To, co zabronione, jeszcze bardziej kusi - rozwiązaniem może być pozwolenie sobie raz na jakiś czas na pączka. Inny pomysł to sięganie po smakowe (np. waniliowe) serwatki proteinowe słodzone substancjami słodzącymi. Sięgaj po nie wtedy, kiedy masz ochotę na coś słodkiego. Możesz też zastąpić wysokoglikemiczne słodycze fit zamiennikami typu deser owocowy, batoniki proteinowe, koktajle, a nawet słodyczami w wersji dla diabetyków (choć najlepiej zrobić je domowym sposobem). I najważniejsze: pamiętaj, aby regularnie mierzyć cukier glukometrem!