Dietetyczne słodycze
Słodycze często traktowane są przez osoby uprawiające sport w kategoriach źródeł łatwo przyswajalnej energii. Czy jest to błąd? Wiele zależy od składu i właściwości danego produktu, łącznego zapotrzebowania energetycznego organizmu, pozostałych składników diety, a także stawianych przed sobą celów. Rzadko dobrym wyjściem są słodycze klasyczne. Ich wysoka kaloryczność idzie w parze z niekorzystną strukturą składników.
Efektem ich spożycia niekoniecznie zatem jest budowa i regeneracja tkanki mięśniowej. Częściej konsekwencją jest rozwój tkanki tłuszczowej. Gdy przeanalizujemy skład przykładowego batona z orzechami i karmelem, okazuje się, że dostarcza on około 250 kalorii, czyli ilość do której spalenia potrzeba około 25-35 minut ćwiczeń o średniej intensywności. Zaś z 50 gramów jego masy aż 31 g stanowią węglowodany, w tym ponad 20 g - cukry proste.
Co samo w sobie nie byłoby jeszcze niekorzystne w kontekście zapotrzebowania energetycznego, gdyby nie pozostałe składniki, w tym na przykład ponad 10 gramów tłuszczów, z czego blisko połowa to nasycone kwasy tłuszczowe. Są one szkodliwe dla zdrowia, utrudniają syntezę glikogenu, powodują odkładanie się tłuszczu w organizmie. Dlatego świadomi sportowcy najczęściej wybierają dietetyczne słodycze, o niskiej kaloryczności i małej zawartości tłuszczów. Aczkolwiek – na co warto zwrócić uwagę – nie są to produkty bez cukru, który sam w sobie jest niezbędny w procesie budowania formy.
Reklama
Niskokaloryczne słodycze – batony proteinowe
Typowe niskokaloryczne słodycze dla sportowców to batony proteinowe, ciastka i naleśniki proteinowe, czyli takie, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim duże ilości białek – najczęściej serwatkowych, cenionych i wydajnych. Dzięki temu, a także dzięki względnie niskiej zawartości węglowodanów oraz śladowej ilości tłuszczów, znajdują one szerokie zastosowanie, jako odżywki sportowe:
- wspomagają proces budowy masy mięśniowej,
- redukują uczucie zmęczenia, zwiększają zdolności regeneracyjne mięśni,
- w połączeniu z aktywnością fizyczną, pozwalają zredukować tkankę tłuszczową, prowadząc do obniżenia masy ciała.
W składzie batonów proteinowych białka stanowią około 30-40 procent składu, podobnie jak węglowodany. Natomiast zawartość tłuszczów to około 10 procent, a więc 2 razy mniej, niż w klasycznych batonach czekoladowych. Ilość kalorii dostarczanych w jednym batonie proteinowym, to około 170 (340 na 100 gramów).
Reklama
Słodycze niskokaloryczne – żelki
Za idealne słodycze niskokaloryczne dla sportowców uchodzą też żelki – niekoniecznie specjalistyczne. Mogą być te popularne, dla dzieci. W ostatnich latach są one prawdziwym przebojem. Stosuje się je de facto w roli odżywki potreningowej, pozwalającej w szybki i prosty sposób uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, wyczerpane na skutek wysiłku. Żelki do tej roli nadają się idealnie. W większości składają się bowiem z węglowodanów, w tym w znacznej mierze z cukrów prostych, niemal kompletnie brak jest zaś w ich składzie innych komponentów, w tym tłuszczy i błonnika, które utrudniają proces regeneracji glikogenu mięśniowego. Uwagę zwraca też niska kaloryczność żelków względem innych słodyczy – około 340 kcal na 100 gramów, a więc o około 40 procent mniej, niż tabliczka mlecznej czekolady. Z podobnych powodów, jako niskokaloryczne słodycze dla sportowców polecane też są między innymi:
- frużelina,
- galaretki,
- kisiele,
- sorbety.
Reklama
Kaloryczność i skład słodyczy dietetycznych
Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym parametrom kilku smakołyków, które mogą być kwalifikowane jako słodycze dietetyczne dla sportowców.
Baton proteinowy na bazie białka serwatkowego:
- masa: 45 g,
- wartość odżywcza - 170 kcal (340 kcal/100g),
- węglowodany – 14 g, w tym cukry proste – 9 g,
- tłuszcz – 5 g, w tym kwasy nasycone – 2,5 g,
- białko – 12 g.
Frużelina:
- masa: 50 g,
- wartość odżywcza – 200 kcal (400 kcal/100g),
- węglowodany – 17 g, w tym cukry proste – 14 g,
- tłuszcz – 6,5 g, w tym kwasy nasycone – 3,1 g,
- białko – 18 g.
Żelki:
- masa: 50 g,
- wartość odżywcza – 170 kcal (340 kcal/100g),
- węglowodany – 38 g, w tym cukry proste – 25 g,
- tłuszcz – 0,3 g, w tym kwasy nasycone – 0,0 g,
- białko – 3,5 g.
Delicje:
- masa: 50 g,
- wartość odżywcza - 180 kcal (360 kcal/100g),
- węglowodany – 35 g, w tym cukry proste – 25 g,
- tłuszcz – 3,5 g, w tym kwasy nasycone – 1,5 g,
- białko – 1,5 g.
Reklama
(Nie)dietetyczne słodycze
Dla porównania prezentujemy też podstawowe dane słodyczy, które do dietetycznych słodyczy nie należą:
Baton czekoladowy z orzechami i karmelem:
- masa: 51 g,
- wartość odżywcza - 246 kcal (483 kcal/100g),
- węglowodany – 30 g, w tym cukry proste – 20 g,
- tłuszcz – 11,5 g, w tym kwasy nasycone – 4,1 g,
- białko – 4,4 g.
Czekolada mleczna:
- masa: 50 g,
- wartość odżywcza - 270 kcal (540 kcal/100g),
- węglowodany – 29 g, w tym cukry proste – 28 g,
- tłuszcz – 15 g, w tym kwasy nasycone – 10 g,
- białko – 3 g.
Herbatniki kakaowe:
- masa: 55 g,
- wartość odżywcza - 260 kcal (475 kcal/100g),
- węglowodany – 37 g, w tym cukry proste – 20 g,
- tłuszcz – 11 g, w tym kwasy nasycone – 3 g,
- białko – 3 g.