Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dlaczego warto jeść czarne jagody?

Czarne jagody są źródłem cennych witamin, a także związków przyczyniających się do poprawy krążenia w dolnych kończynach i wzmacniających naczynia krwionośne. Ponadto roślina ta ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające.
Spis treści

Czarne jagody (inaczej: borówka czernica – Vaccinium myrtillus) obniżają poziom trójglicerydów, cholesterolu i cukru we krwi. Interesującym działaniem tej rośliny jest jej wpływ na zmniejszenie dolegliwości i schorzeń dotyczących wzroku, takich jak ślepota dzienna i krótkowzroczność.

Jako surowiec zielarski czarnej jagody wykorzystuje się jej dojrzałe owoce oraz liście, które można zbierać wczesną wiosną lub pod koniec lata. Oba surowce zawierają związki biologicznie czynne, takie jak: garbniki katechinowe (suszone owoce ponad 7%, liście ok 6%), kwasy organiczne (w suszonych owocach 7% występują kwasy jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), sole mineralne (liście bogate są w związki manganu).

Ponadto suszone owoce mają w swoim składzie: barwniki antocyjanowe, pektyny, karotenoidy, cukry (20-30%) i witaminy (wit. B, C, D, P, PP). Natomiast liście zawierają: kwasy wielofenolowe, trójterpeny, antocyjany i cukry.

Lecznicza moc jagód

Głównym zastosowaniem jagody czarnej jest łagodzenie dolegliwości biegunkowych. Zawarte w nich garbniki mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, ściągające i zapierające. Te właściwości zapewniają korzystny wpływ na motorykę i błony śluzowe przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające borówkę czernicę zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych, dzięki czemu biegunki ustają. Ponadto hamują namnażanie się lub całkowicie niszczą drobnoustroje chorobotwórcze, w tym szczepy odporne na antybiotyki. Wszystkie te działania mają na celu zapobiegnięcie odwodnieniu organizmu. Garbniki zawarte w jagodzie czarnej mają zdolność wiązania się z solami metali ciężkich oraz z toksynami jelitowymi, dzięki czemu nie wchłaniają się one w jelitach i mogą być swobodnie wydalone z organizmu.

Natomiast zawarte w owocach antocyjany mają zbliżone właściwości do witaminy P i flawonoidów. Wpływają one korzystnie na regenerację komórek światłoczułych i ukrwienie gałek ocznych. Regularne stosowanie preparatów z tym surowcem poprawia zdolność widzenia.

Odwary i preparaty zawierające liście borówki czernicy są bogate w antocyjany, które wykazują właściwości obniżające poziom cukru we krwi, co sprawia, ze są one szczególnie polecane przy pierwszych objawach cukrzycy.

Ponadto liście jagody czarnej mają w swoim składzie chemicznych flawonoidy, które są pomocne w stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ zwiększają one ilość wydalanego moczu w ciągu doby oraz podwyższają stężenie rozpuszczanych w nim potasu i sodu.

Surowce borówki czernicy mogą być również przydatne w leczeniu stanów nieżytowych dróg oddechowych oraz przy leczeniu niedokrwistości (wzmacniają ściany naczyń krwionośnych).

Reklama

Jak to zrobić

Do niewielkiego garnuszka należy wsypać 1-3 łyżek suszonych owoców jagody czarnej i zalać to 1,5 szklanki gorącej wody. Całość doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować pod przykryciem od 5 do 7 minut. Garnuszek odstawić na ok. 10 minut, a potem odcedzić. Tak sporządzony odwar należy pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki po posiłkach. Przygotowany w ten sposób napój ma działanie przeciwbiegunkowe.

Osoby chore na cukrzycę nie powinny spożywać naparu przygotowanego z jagody czarnej, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi.
Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Czytaj też: Jagody acai - właściwości i skutki uboczne owoców acai

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Owoce
Syrop z czarnego bzu - przepis i właściwości. Jak go zrobić w domu?
Syrop z dzikiego bzu
Pigwa a pigwowiec - właściwości. Jak wyglądają i czym się różnią?
Owoc pigwa
Kiwano - właściwości, wartości odżywcze i wygląd. Jak jeść i jak smakuje?
Pomarańczowy owoc z kolcami
Podobne artykuły
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Owoce pigwy na talerzu
Pigwa - właściwości. Co z niej zrobić i kiedy ją zrywać?
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Dzika róża - jakie ma właściwości? Przepisy na przetwory
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!