Czarne jagody (inaczej: borówka czernica – Vaccinium myrtillus) obniżają poziom trójglicerydów, cholesterolu i cukru we krwi. Interesującym działaniem tej rośliny jest jej wpływ na zmniejszenie dolegliwości i schorzeń dotyczących wzroku, takich jak ślepota dzienna i krótkowzroczność.
Jako surowiec zielarski czarnej jagody wykorzystuje się jej dojrzałe owoce oraz liście, które można zbierać wczesną wiosną lub pod koniec lata. Oba surowce zawierają związki biologicznie czynne, takie jak: garbniki katechinowe (suszone owoce ponad 7%, liście ok 6%), kwasy organiczne (w suszonych owocach 7% występują kwasy jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), sole mineralne (liście bogate są w związki manganu).
Ponadto suszone owoce mają w swoim składzie: barwniki antocyjanowe, pektyny, karotenoidy, cukry (20-30%) i witaminy (wit. B, C, D, P, PP). Natomiast liście zawierają: kwasy wielofenolowe, trójterpeny, antocyjany i cukry.
Lecznicza moc jagód
Głównym zastosowaniem jagody czarnej jest łagodzenie dolegliwości biegunkowych. Zawarte w nich garbniki mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, ściągające i zapierające. Te właściwości zapewniają korzystny wpływ na motorykę i błony śluzowe przewodu pokarmowego. Preparaty zawierające borówkę czernicę zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych, dzięki czemu biegunki ustają. Ponadto hamują namnażanie się lub całkowicie niszczą drobnoustroje chorobotwórcze, w tym szczepy odporne na antybiotyki. Wszystkie te działania mają na celu zapobiegnięcie odwodnieniu organizmu. Garbniki zawarte w jagodzie czarnej mają zdolność wiązania się z solami metali ciężkich oraz z toksynami jelitowymi, dzięki czemu nie wchłaniają się one w jelitach i mogą być swobodnie wydalone z organizmu.
Natomiast zawarte w owocach antocyjany mają zbliżone właściwości do witaminy P i flawonoidów. Wpływają one korzystnie na regenerację komórek światłoczułych i ukrwienie gałek ocznych. Regularne stosowanie preparatów z tym surowcem poprawia zdolność widzenia.
Odwary i preparaty zawierające liście borówki czernicy są bogate w antocyjany, które wykazują właściwości obniżające poziom cukru we krwi, co sprawia, ze są one szczególnie polecane przy pierwszych objawach cukrzycy.
Ponadto liście jagody czarnej mają w swoim składzie chemicznych flawonoidy, które są pomocne w stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ zwiększają one ilość wydalanego moczu w ciągu doby oraz podwyższają stężenie rozpuszczanych w nim potasu i sodu.
Surowce borówki czernicy mogą być również przydatne w leczeniu stanów nieżytowych dróg oddechowych oraz przy leczeniu niedokrwistości (wzmacniają ściany naczyń krwionośnych).
Reklama
Jak to zrobić
Do niewielkiego garnuszka należy wsypać 1-3 łyżek suszonych owoców jagody czarnej i zalać to 1,5 szklanki gorącej wody. Całość doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować pod przykryciem od 5 do 7 minut. Garnuszek odstawić na ok. 10 minut, a potem odcedzić. Tak sporządzony odwar należy pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki po posiłkach. Przygotowany w ten sposób napój ma działanie przeciwbiegunkowe.
Osoby chore na cukrzycę nie powinny spożywać naparu przygotowanego z jagody czarnej, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi.
Źródła:
- Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
- Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Czytaj też: Jagody acai - właściwości i skutki uboczne owoców acai