Czym są emolienty?
Emolienty to substancje, które najczęściej stosuje się w celu natłuszczenia skóry. Dzięki wytworzeniu na jej powierzchni warstwy okluzyjnej, potocznie nazywanej filmem, zapobiegają one utracie wody z naskórka. Dodatkowo zapewniają uczucie miękkości i gładkości skóry.
Emolienty znajdziemy przede wszystkim w oliwkach, kremach, maściach i lotionach. Są one polecane w pielęgnacji cery przesuszonej i atopowej, często stosuje się je również w walce z łuszczycą. Łagodzą stan zapalny i świąd, poprawiając przy tym wygląd skóry. Choć emolienty stosuje się przede wszystkim w pielęgnacji cery, warto używać ich także do włosów. Jak wówczas wygląda ich działanie?
Reklama
Emolienty na włosy - jak działają?
Emolienty do włosów stosujemy, gdy są one wysuszone lub narażone na uszkodzenia mechaniczne. Substancje te chronią je wówczas przed szkodliwym działaniem związanym z używaniem lokówek, suszarek czy prostownic, zatrzymują wilgoć w łuskach włosów, zmiękczają je i uelastyczniają.Co ciekawe, mają one również moc dyscyplinowania puszących się, niesfornych kosmyków. Nie tylko je wygładzają, ale też dociążają, dzięki czemu włosy wyglądają na zdrowsze i są łatwiejsze w układaniu.
Jak używać emolientów do włosów?
Należy pamiętać, że nie każde włosy będą potrzebować pielęgnacji emolientami. Stosowanie ich na zdrowe, nawilżone włosy mogłoby niepotrzebnie je obciążyć, co zaowocowałoby przetłuszczaniem się włosów. Także cienkie kosmyki mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością kosmetyków z emolientami. Po substancje te warto sięgnąć, gdy włosy są szorstkie i puszą się. Wówczas emolienty pomogą przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia, a co za tym idzie - zdrowy wygląd.
Reklama
Emolienty w kosmetykach do włosów
Szukając kosmetyków z emolientami, trzeba zwracać uwagę na składy produktów. Jeśli zależy nam na przykład na szamponie z emolientami pochodzenia naturalnego, szukajmy preparatów z olejami roślinnymi (np. arganowym, macadamia czy awokado), masłami roślinnymi (np. shea lub cupuacu) lub lanoliną. Do grupy emolientów syntetycznych zaliczamy z kolei m.in. estry i alkohole tłuszczowe (np. cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol), silikony (np. Cetyl dimethicone, Stearoxy dimethicone, Lauryl Methicone Copolyol, PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone), trójglicerydy i polimery.
Im wyżej w składzie znajduje się dana substancja, tym jest jej więcej w danym preparacie, dlatego jeśli zależy nam na dużej ilości emolientów w kosmetyku, sprawdźmy na której pozycji jest on wymieniony.
Reklama
Emolienty do włosów a humektanty i proteiny
W pielęgnacji włosów suchych czy zniszczonych stosuje się również humektanty i proteiny. Nie są to jednak emolienty. Humektanty to substancje działające nawilżająco. Poleca się je w przypadku suchych, rozdwajających się kosmyków. Stosowane w nadmiarze mogą jednak sprawiać, że włosy (zwłaszcza wysokoporowate, czyli takie, które lepiej jest potraktować emolientami) będą się bardziej puszyć. Do humektantów zaliczamy m.in. aloes, glicerynę, miód, mocznik i kwas hialuronowy. Zadaniem protein jest odbudowa struktury włosa i tymczasowe wypełnienie ewentualnych ubytków. Protein potrzebują każde włosy, jednak najbardziej te „bez życia” - wiotkie, ciężkie do ułożenia, zniszczone zabiegami fryzjerskimi czy farbowaniem. W takiej sytuacji szukajmy kosmetyków do włosów z jedwabiem, keratyną, proteinami mleka lub pszenicy, elastyną i kolagenem.