Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Empatia - co to jest i dlaczego jest taka ważna?

Empatia w powszechnym rozumieniu jest zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych osób. Sprawdź, jak rozumie się empatię na gruncie psychologii. Dowiedz się także, czym jest jej brak oraz co oznacza nadmierna.
Mężczyzna trzyma kobietę za rękę
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest empatia?

Empatia jest pojęciem z pogranicza psychologii, socjologii oraz pedagogiki, definiowanym w sposób bardzo szeroki. Zagadnieniu empatii najwięcej miejsca w swoich pracach poświęcającą psychologowie. 

Empatia w psychologii rozumiana jest różnorodnie. Trudno podać jedną powszechnie obowiązującą definicję empatii. Pojęcie to po raz pierwszy do psychologii wprowadził Titchener w 1909 roku. Początkowo badacze skupiali się na emocjonalnych aspektach empatii, postrzegając ją jako zdolność do współodczuwania uczuć innej osoby, a także reagowania na oznaki odczuwanych przez nią emocji.         

W miarę rozwoju psychologii, pojęcie to ewoluowało. Obok empatii emocjonalnej, zaczęto wymieniać empatię poznawczą, rozumianą jako pewną umiejętność przewidywania uczuć, wyobrażeń oraz zachowań innych osób. 

Badacze spierają się także w kwestii genezy empatii. Jedni postulują, że jest to mechanizm wrodzony, inni, że nabyty na drodze uczenia się zachowań społecznych. Dużym autorytetem w dziedzinie badań nad pochodzeniem współodczuwania cieszy się Mark H. Davis, który nieco porządkuje wiedzę na ten temat. 

Jego zdaniem empatia jest wynikiem wielu czynników, takich jak:

  • stopień podobieństwa między obserwatorem i obserwowanym,
  • intensywność danej sytuacji,
  • zdolności biologiczne, 
  • różnice indywidualne, 
  • specyfika doświadczeń życiowych, m.in. relacje rodzinne, sposób przywiązania).

Reklama

Brak empatii

Omawiając zagadnienie empatii, nie sposób nie odnieść się do braku empatii. Jednym z najbardziej znanych badaczy przeciwieństwa empatii jest Simon Baron-Cohen. Angielski profesor zasłynął z tego, że jako jeden z nielicznych próbował wyjaśnić fenomen zła na gruncie naukowym, odcinając się od teologii i religii. 

Baron-Cohen, chcąc wyjaśnić ludzkie okrucieństwo, wprowadził tzw. poziomy empatii. Jego zdaniem każdemu człowiekowi można przypisać jeden z siedmiu stopni empatii, od 0 do 6. Poziom 0 przypisuje się jednostkom całkowicie pozbawionym zdolności do współodczuwania emocji, zaś 6. osobom, które w sposób nadzwyczajny przeżywają z innymi ich rozterki i problemy. 

Osoby posiadające O stopień empatii Baron-Cohen dzieli na: 

  • zero-negatywne, do których zaliczają się:

- osobowość chwiejna;

- osobowość narcystyczna;

- osobowość psychopatyczna;

  • zero-pozytywne (m.in. osoby z zespołem Aspergera).

Według niego osoby zero-negatywne są wysoce skłonne do agresji, dewiacji i zachowań przestępczych, zaś zero-pozytywne zwykle żyją w poszanowaniu dla prawa. 

Reklama

Nadmierna empatia

Na poziomie 6 według Barona-Cohena znajdują się zaś osoby z nadmierną empatią, która wedle najnowszej wiedzy naukowej jest uznawana za jednostkę chorobową o nazwie „stres empatyczny”. Badaniem osób z nadmierną empatią zajmuje się między innymi Stefan Pfattheicher z Uniwersytetu Ulm. Psycholog społeczny nie ma wątpliwości, że zbyt silne wczuwanie się w stany emocjonalne innych osób skutkuje stresem, który odbija się negatywnie na ciele i umyśle „hiperempaty”. 

Pfattheicher zauważa, że najsilniejszy stres empatyczny u osób cechujących się nadmierną empatią pojawia się wtedy, gdy mają one do czynienia z dużą grupą osób cierpiących. Osoby obdarzoną tak dużymi pokładami empatii przykładowo nie są w stanie obejrzeć wiadomości telewizyjnych, kiedy są w nich ukazywane ofiary głodu lub wojny. 

Niejednokrotnie, by rozładować pojawiający się stres, składają one datki na rzecz organizacji charytatywnych. Co warto podkreślić, osoby z nadmierną empatią często cierpią na inne zaburzenia natury psychicznej, takie jak fobie społeczne czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

W związku z powyższym, najbardziej pożądanym, zarówno z punktu widzenia zdrowia psychicznego osoby współodczuwającej, a także w skali makrospołecznej, jest posiadanie poziomu empatii w stopniu 4. 

Reklama

Test na empatię

W polskiej literaturze psychologicznej można znaleźć Kwestionariusz Empatii Osobowej (KEO), stworzony przez Uchnasta, będący czymś w rodzaju testu na empatię

KEO składa się z 80 stwierdzeń ujętych w różnych skalach. Autor kwestionariusza bierze pod uwagę następujące czynniki, będącego jego zdaniem komponentami empatii:

  • spontaniczną życzliwość,
  • życzliwość warunkową,
  • wspieranie innych,
  • wyczucie sytuacji,
  • swobodę towarzyską,
  • solidność,
  • równowagę emocjonalną,
  • znajomość siebie. 

Wynik uzyskany przez osobę wypełniającą kwestionariusz można uznać za obiektywny wskaźnik empatii. Co warto podkreślić, empatia w rozumieniu Uchnasta jest traktowana jako kompetencja osobowa, którą można zmierzyć. 

Reklama

Trening empatii (ćwiczenia)

Co można zrobić w przypadku zbyt niskich lub zbyt wysokich zdolności empatycznych? Zdaniem niemieckiej badaczki Tanii Singer z Instytutu Kognitywistyki i Neurologii im. Maxa Plancka na Uniwersytecie w Lipsku, okazywania innym współczucia można się nauczyć. Badania prowadzone przez Singer udowodniły, że poprzez różne techniki medytacji można przeprowadzić trening empatii

Innym sposobem na rozwijanie empatii może być także udział w akcjach charytatywnych, wolontariatach, kiermaszach. To zwłaszcza dobra metoda na pobudzenie zdolności empatycznych u dziecka.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Z. Uchnast, Empatia osobowa: metoda pomiaru, Przegląd Psychologiczny 2001, t. 44, nr 2, s. 189–207.
  • Maria Kliś, Rola empatii w życiu rodziny, Państwo i Społeczeństwo 2015 (XV) nr 4. Mirosława Czerniawska, Empatia a system wartości, Przegląd psychologiczny 2002, TOM 45, Nr 1, 7-18.
  • Marcin Banasik, Od dewiacji do poszanowania prawa, czyli uwagi na tle braku empatii w ujęciu Simona Barona-Cohena, www.ruj.uj.edu.pl
  • https://www.dw.com/pl/nadmiar-empatii-i-współczucia-może-zakończyć-się-chorobą/a-41064073
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Nastrój i emocje
Emocje - rodzaje. Czym są, jak sobie z nimi radzić i jak nad nimi panować?
Sztuka wyrażająca emocje
Szantaż emocjonalny: co to i jak sobie radzić? Definicja
Mama i córka obrażone na siebie siedzą na kanapie
Empatia - co to jest i dlaczego jest taka ważna?
Mężczyzna trzyma kobietę za rękę
Podobne artykuły
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest, ile trwa i jak się go pozbyć? Definicja
Smutny chłopiec siedzący w oknie
Przemoc werbalna - co to jest? Jak wygląda w związku i rodzinie?
Mężczyzna odczuwa chorobliwą zazdrość
Chorobliwa zazdrość - u mężczyzn, w związku. Jak sobie z nią radzić?
Jak opanować złość? Psycholog podpowiada sprawdzone sposoby
Kobieta przytula mężczyznę a innego trzyma za rękę
Zdrada emocjonalna: jak rozpoznać i sobie poradzić? Test

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!