Odbierane przez narządy bodźce docierają do ośrodkowego układu nerwowego, informując nas o otaczającym świecie i rzeczywistości, ucząc i informując o prawidłowej reakcji na dane cechy i zjawiska. Dziecięca integracja tych wszystkich szczebli wymaga więc odpowiedniego rozwoju, nauki i wsparcia, którego mogą dać świadomi rodzice i opiekunowie.
Co to jest integracja sensoryczna?
W najprostszym ujęciu - integracja sensoryczna jest zdolnością do odbierania docierających bodźców. Co ważne - ich odbiór odbywa się na różnych płaszczyznach i przy pomocy różnych zmysłów. Następnie, odebrane bodźce przekazywane są do mózgu, gdzie są przetwarzane i wywołują określoną reakcję. W trakcie tego procesu mózg sukcesywnie się uczy, wyciąga wnioski i poznaje otoczenie. Współdziałanie wszystkich narządów - wzroku, smaku, dotyku i węchu - umożliwia wykonywanie codziennych czynności, ułatwiając przy tym funkcjonowanie i reagowanie na otaczający świat.
Zaburzenia związane z integracją sensoryczną coraz częściej są tematem badań medycznych, psychologicznych i socjologicznych. Uświadamianie jak ważne jest jej wspieranie przyczyniło się do np. organizowania rozwijających zajęć w przedszkolach i poszerzanie ofert przez producentów zabawek dla dzieci.
Reklama
Zaburzenia SI
Zaburzenia na przestrzeni integracji sensorycznej utrudniają codzienne, właściwe funkcjonowanie, przyczyniając się do m.in.:
- zaburzeń związanych z zapamiętywaniem,
- dłuższą nauki pisania i liczenia,
- nieprawidłowych reakcji na otaczający świat (często takie zachowanie interpretowane jest jako niegrzeczne),
- agresji,
- dużej potrzeby dotyku,
- unikania rówieśników (zarówno pod kątem prostego kontaktu, jak i zabaw),
- niezdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego,
- nadwrażliwości na dane bodźce,
- braku wrażliwości na bodźce,
- braku elastyczności poznawczej,
- nieumiejętności w wyrażaniu swoich uczuć i emocji.
Wszystko to zachodzi na skutek niepoprawnie zintegrowanych (i interpretowanych) sygnałów i bodźców - od słuchowych, po mięśniowe, dotykowe i smakowe. W momencie, gdy dziecko dobrze rozpoznaje docierające sygnały może poradzić sobie z nowymi sytuacjami, łatwiej wyraża emocje i szybciej się uczy.
Reklama
Jak wspomagać dziecko w rozwoju sensorycznym?
Na szczęście - Ty, jako rodzic lub opiekun - możesz wspomagać swojego malucha w codziennym rozwoju i nauce. Najprostszym sposobem jest włączenie zajęć lub zabaw, które pokazują różnorodność sytuacji, które pomagają sobie z nimi radzić, które przynoszą radość i są nagrodą za włożony wysiłek. Wśród najczęściej wymienianych sposobów mowa o:
- profesjonalnych zabawkach sensorycznych, które oferuje Ci sklep medyczny Kidmo.pl,
- zabawach i aktywnościach, które można wykonywać boso,
- codziennych czułościach, przywitaniach i głaskaniu malucha,
- dostarczaniu dziecku możliwie jak największej ilości naturalnych bodźców,
- aktywności sportowe,
- odbywanie rehabilitacji domowych (sprzęt do rehabilitacji dziecięcej znajdziesz tutaj), jeśli dziecko cierpi na np. schorzenia układu ruchu,
- zezwalaniu na raczkowanie zarówno po dywanie, jak i po innych posadzkach i powierzchniach,
- prostych zajęciach plastycznych i kreatywnych,
- zajęcia rozwijające koordynację ruchową (np. chodzenie po drabinkach),
- rozmawianiu ze sobą,
- kąpielach połączonych z zabawą,
- częstych spacerach, podróżach (foteliki dla malucha znajdziesz tutaj, a wózki tutaj), obcowanie z nowym środowiskiem.
W przypadku zaburzenia sensorycznego niezbędna jest także konsultacja lekarska, a także opieka i pomoc psychologa, fizjoterapeuty lub logopedy. Kilkuetapowe wspomaganie układu nerwowego umożliwia prawidłowy rozwój malucha, ułatwiając mu wykonywanie codziennych czynności i budowanie trwałych relacji.