Jabłko zawiera wiele cennych minerałów i witamin. 100 g świeżego jabłka zawiera 6 mg wapna, 0,35 mg żelaza, 10 mg fosforu, 118 mg potasu, 1 mg sodu. Poza tym jabłko jest witaminową bombą – zawiera witaminy z grupy B, witaminy C, E i A. Pieczone, faszerowane czy duszone jabłka zawsze smakują wyśmienicie. Soczyste i lekko kwaskowate w smaku, sprawdzają się świetnie nie tylko na słodko ale jako dodatek do mięs, serów i warzyw.
Powody, dla których powinniśmy jeść jabłka
Wystarczy każdego dnia zjeść jedno duże jabłko, aby obniżyć stężenie "złego" cholesterolu (LDL) o kilka procent i znacznie zmniejszyć ryzyko zawału. Owoce te dostarczają sporo błonnika, a dokładniej pektyn. Hamują one wchłanianie cholesterolu LDL z jelita, co prowadzi do zwiększenia produkcji "dobrego" cholesterolu. Jabłka to także skarbnica przeciwutleniaczy oraz idealne owoce dla wszystkich na diecie. Są niskokaloryczne - średnio ok. 40 kcal w 100 g, i usprawniają proces trawienia. Dzięki sporej ilości witaminy C jabłka to idealny owoc w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ działa pozytywnie na naszą odporność.
Reklama
Jabłka nadziewane indykiem
Składniki na 4 porcje: 4 duże jabłka, 1 szalotka, 20 dag mielonego indyka, 5 dag łuskanych orzechów włoskich, 5 dag startego ementalera, 4 łyżki masła, sok z cytryny, tymianek, sól, pieprz.
Przygotowanie: Jabłka umyć, osuszyć, odciąć wierzch, wydrążyć pozostawiając ścianki grubości 1,5 - 2 cm, skropić w środku sokiem cytrynowym. Wydrążony miąższ jabłek pokroić w drobniutką kostkę odrzucając pestki i gniazda nasienne. Szalotkę obrać, posiekać, dodać do mielonego mięsa razem z rozdrobnionym miąższem jabłek oraz startym żółtym serem. Orzechy posiekać, uprażyć na suchej patelni, ostudzić, dodać do farszu. Farsz doprawić tymiankiem, solą oraz pieprzem. Jabłka napełnić nadzieniem, ustawić w naczyniu do zapiekania wysmarowanym masłem. Wierzchy jabłek obłożyć wiórkami masła. Piec 30 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Podawać z tostami lub bagietką.
Reklama
Wątróbka smażona z jabłkami
Składniki na 4 porcje: 80 dag wątroby cielęcej, 3 duże kwaskowate jabłka, 2 cebule, 1 szklanka mleka, 4 łyżki masła, 2 łyżki mąki, szałwia, pieprz, sól.
Przygotowanie: Wątrobę umyć, pokroić na 4 plastry, usunąć żyłki i błony, włożyć na 20 minut do mleka. Cebulę obrać, opłukać, pokroić na cienkie talarki. Jabłka umyć, wykroić gniazda nasienne, pokroić na krążki grubości pół centymetra. Na dużej patelni rozgrzać połowę masła i usmażyć na nim krążki jabłek na złoty kolor z obu stron. Zdjąć z patelni, trzymać w cieple. Na patelni zarumienić talarki cebuli, oprószyć solą. Na drugiej patelni rozgrzać resztę masła. Plastry wątroby osuszyć, oprószyć pieprzem i szałwią, obtoczyć w mące. Usmażyć na rozgrzanym maśle po 3-4 minuty z każdej strony. Po usmażeniu posolić. Obłożyć jabłkami oraz cebulą i podawać.
Zobacz: Suszone owoce. 5 zdrowych propozycji
Elżbieta Kwiat