Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Jak dbać o higienę nosa?

Nos, który stanowi ważną część górnych dróg oddechowych, jest pierwszą linią obrony organizmu przed mikroorganizmami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena nosa? Dzięki regularnemu pozbywaniu się zanieczyszczeń z nosa można zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób górnych dróg oddechowych. Dbanie o higienę nosa to również niezbędny element leczenia zapalenia zatok.
Kobieta wydmuchuje nos- dba o higienę nosa
źródło: 123RF
Spis treści

Dlaczego higiena nosa jest ważna?

Według laryngologów oczyszczanie błony śluzowej z zanieczyszczeń poprzez płukanie nosa roztworami wody morskiej i soli fizjologicznej, zwiększa efekty leczenia i poprawia komfort oddychania u osób zmagających się z zapaleniem zatok. Warto robić to również profilaktycznie w ramach codziennej higieny nosa. Dobrze funkcjonująca śluzówka lepiej spełnia funkcję obrońcy organizmu przed wirusami i bakteriami.

Samodzielne oczyszczanie nosa nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści zarówno podczas choroby, jak i wtedy, gdy nic nam nie dolega. Płukanie zatok pomaga w pozbywaniu się zalegającej wydzieliny oraz oczyszczaniu powierzchni błony śluzowej z kurzu, pyłków, alergenów i patogenów. Irygacja nosa ma też działanie nawilżające i przeciwobrzękowe, łagodzi stany zapalne błony śluzowej.

Reklama

Jak oczyszczać nos?

Płukanie zatok można wykonać przy pomocy specjalnego zestawu dostępnego w aptece, który składa się z buteleczki z aplikatorem donosowym oraz proszku do sporządzenia płukanki. Zabieg można również przeprowadzić przy pomocy samodzielnie sporządzonego roztworu wody i soli kuchennej. Płyn do płukania zatok powinien być ciepły, ale nie gorący. Zabieg można wykonywać tylko wtedy, gdy nos nie jest całkowicie zatkany, aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji, np. uszkodzenia uszu. Irygację należy rozpocząć od przechylenia głowy lekko w bok i wlania roztworu do jednej z dziurek nosa. Płyn powinien wypłynąć drugą dziurką wraz z wydzieliną i zanieczyszczeniami. To samo należy powtórzyć w przypadku drugiego nozdrza.

Szybką ulgę podczas kataru może przynieść również gotowy płyn do nosa w aerozolu, np. woda morska, który jest roztworem izotonicznym o stężeniu zgodnym ze stężeniem fizjologicznym organizmu. Tego rodzaju produkty, podobnie jak płukanie zatok, można stosować profilaktycznie.

Reklama

Kto powinien regularnie płukać zatoki?

Płukanie zatok wykonuje się przede wszystkim podczas przeziębienia, kiedy jednym z objawów jest zatkany nos. Czynność tę wykonuje się również po operacjach nosa, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Regularne oczyszczanie zatok rekomendowane jest osobom, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach lub narażone są na przebywanie w środowisku o dużym stężeniu pyłów. O higienę nosa należy zadbać szczególnie w okresie grzewczym, kiedy błona śluzowa dróg oddechowych narażona jest na przesuszenie.

Regularne płukanie zatok zalecane jest również alergikom. Skrupulatna higienie nosa chroni przed osadzaniem się alergenów na powierzchni śluzówki. Płukanie zatok mogą wykonywać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Reklama

Jak dbać o nos?

Oprócz płukania zatok dla utrzymania higieny nosa ważne jest utrzymanie optymalnego nawilżenia powietrza w swoim otoczeniu. Warto w tym celu zainwestować w nawilżacz powietrza i używać go regularnie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Należy uważać przy tym, aby nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu wilgotności, co sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Wszelkie zabiegi higieniczne nosa warto wykonywać w godzinach wieczornych tuż przed położeniem się spać, aby zapobiec problemom z oddychaniem i zapewnić sobie spokojny sen.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

  • Rapiejko P., Lipiec A. (2011). Płukanie czy nawilżanie? Alergoprofil, 7(1), s. 5-9.
  • Jadczak M. (2013). Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2(4), s. 226-229.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Bakterie wydobywające się z nosa
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Angina - rodzaje i sposoby ich leczenia. Czym grozi nieleczona?
Kobieta z wykrzywioną twarzą z bólu łapie się za gardło, bo ma anginę
Podobne artykuły
Kobieta ma zatkane ucho
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
zatkane ucho
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!