Jak działa suchy szampon?
Szampony suche działają na zasadzie absorpcji, czyli wiązania cząsteczek. Ich składniki pochłaniają sebum, przez które włosy wyglądają nieświeżo. Suchy szampon w rzeczywistości zatem nie oczyszcza skóry głowy, a jedynie maskuje zgromadzony na niej nadmiar łoju. Składy pierwszych specyfików tego rodzaju były oparte na talku, jednak nie sprawdzały się one u wielu kobiet, ponieważ pozostawiały biały osad.
Nowe formuły suchych szamponów zawierają skrobię (np. ryżową). Dzięki temu, że jest ona drobna i lekka, jest znacznie mniej widoczna, daje się wyczesać i nie tylko matuje włosy, ale również sprawia, że stają się one bardziej puszyste. W sprzedaży dostępne są również specjalne suche szampony do ciemnych włosów. Dodany do nich barwnik sprawia, że kosmetyki te nie tylko odświeżają fryzurę, ale też niwelują widoczność siwych kosmyków. Świetnie nadają się jako szampon dla mężczyzn.
Reklama
Jak używać suchego szamponu?
Produktu nie powinno się stosować zbyt często. Szampon na sucho może zastąpić tradycyjne mycie włosów sporadycznie, np. w sytuacji, w której nie mamy dostępu do wody lub jesteśmy spóźnieni i na zwykłe mycie nie wystarczy nam czasu. Nie należy również stosować go również kilka razy pod rząd, a następnego dnia po użyciu trzeba umyć włosy normalnym szamponem.
Jak wygląda stosowanie suchego szamponu krok po kroku?
- Wstrząśnij puszkę, w której znajduje się produkt
- Spryskaj włosy u nasady z odległości około 30 cm
- Wmasuj produkt we włosy aż do pozbycia się białych śladów - zajmie to kilka sekund. Nadmiar suchego szamponu możesz wyczesać szczotką
- Ułóż włosy jak zwykle
Reklama
Czy suchy szampon niszczy włosy?
Szampon suchy stosowany raz na jakiś czas, w sytuacjach awaryjnych, nie powinien wywołać negatywnego wpływu na włosy i skórę głowy. Zbyt częste używanie tego specyfiku może jednak okazać się opłakane w skutkach. Wszystko dlatego, że suchy szampon nie oczyszcza włosów, a jedynie je odświeża. Oznacza to, że znajdujące się na nich zanieczyszczenia oraz bytujące na skórze bakterie nie zostają z niej usunięte. W konsekwencji może dojść do rozwoju chorób skóry głowy objawiających się:
- łuszczeniem się naskórka,
- czerwonymi krostkami,
- strupkami.
Nadużywanie suchego szamponu może również odbić się na wyglądzie fryzury - kosmyki zbyt często nim traktowane tracą połysk i stają się sztywne.
Reklama
Suchy szampon a wypadanie włosów
Codziennie wypada z głowy około 100 włosów, choć jest to dość indywidualna kwestia. Niezmienne jest jednak to, że ominięcie jednego mycia głowy sprawia, że do włosów, które miały podczas niego wypaść, dołączają nowe. W efekcie przy kolejnym myciu wypada nam ich więcej niż zazwyczaj. Właśnie dlatego podczas mycia głowy po użyciu suchego szamponu można zaobserwować większą ilość włosów w odpływie wanny czy prysznica.
Jeśli jednak korzystamy z suchego szamponu często i zauważamy więcej kosmyków na szczotce, poduszce czy ubraniach, może być to znak, że resztki produktu zatkały ujścia mieszków włosowych, a to z kolei spowodowało osłabienie i wypadanie włosów. W takiej sytuacji należy natychmiast odstawić suchy szampon, a sytuacja powinna wrócić do normy. Jeśli jednak nic się nie zmieni, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa.
Reklama
Jak zrobić suchy szampon?
Suchy szampon do włosów można przygotować samodzielnie, ze składników znajdujących się w każdej kuchni. To dobre rozwiązanie dla kobiet preferujących naturalne kosmetyki oraz dla tych, którym suchy szampon po prostu nagle się skończy. Paniom o jasnych włosach wystarczy odrobina skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Szybko wchłonie ona sebum, odświeżając tym samym fryzurę. Miałka konsystencja pozwoli z kolei na bezproblemowe wmasowanie i wyczesanie ewentualnego nadmiaru. W wersji dla brunetek łyżeczkę skrobi mieszamy w proporcjach 2:1 z naturalnym kakao (bez dodatku cukru). Domowy suchy szampon nakładamy palcami lub czystym pędzlem do pudru czy różu. Można również przesypać go do opakowania po talku i dozować w ten sposób.
Zobacz także:
- Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości
- Elektryzujące się włosy - co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały?
- Przetłuszczające się włosy - przyczyny i sposoby na nadmiar sebum
- Szampon ziołowy do włosów tłustych, wypadających, na łupież