Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak działają irygatory do zębów?

Każdy z nas chciałby cieszyć się śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechem. Jednak same chęci nie wystarczą. Kluczem do posiadania zdrowych i mocnych zębów jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej, a przede wszystkim – czyszczenie dziąseł i zębów. W ostatnich latach coraz więcej osób sięga po znane z gabinetów dentystycznych irygatory. Jak działa to urządzenie i czy faktycznie warto kupić irygator do zębów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Irygator do zębów
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Co to jest irygator do zębów?

Chociaż irygatory do jamy ustnej są w naszych domach coraz powszechniejsze, w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym są te urządzenia oraz jakie korzyści wiążą się z ich stosowaniem. Najprościej mówiąc, irygator do zębów to urządzenie służące do przepłukiwania jamy ustnej. Nie chodzi jednak o przepłukiwanie takie, jakie przeprowadzamy za pomocą mięśni twarzy. Celem używania irygatorów jest wydobycie resztek pokarmowych z miejsc, z których niemożliwe jest usunięcie ich podczas standardowego płukania jamy ustnej.

Irygatory wykorzystują pulsacyjny strumień wody pod ciśnieniem, co umożliwia usunięcie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej z przestrzeni między zębami oraz poniżej dziąseł. Istotne jest to, że podczas płukania ust przy pomocy irygatora możemy dotrzeć do miejsc, do których nie ma dostępu nić dentystyczna. Za pomocą irygatora możemy bowiem oczyścić nie tylko szczeliny między zębami, ale również kieszonki dziąsłowe czy okolice poniżej linii dziąseł. To wszystko sprawia, że irygator do zębów znakomicie sprawdza się jako akcesorium uzupełniające codzienną pielęgnację jamy ustnej, zwłaszcza u osób, które mają problemy z dziąsłami.

Reklama

Irygator do płukania jamy ustnej – budowa

Każdy irygator do zębów – niezależnie od tego, czy marki SEYSSO, czy innego producenta – jest zbudowany z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest korpus, pełniący też funkcję rękojeści w urządzeniach bezprzewodowych – to właśnie tam umieszczony jest cały mechanizm, odpowiadający za prawidłowe działanie urządzenia. Znajdziemy tam silniczek elektryczny oraz napędzaną przez niego niewielką pompę.

Drugim elementem irygatora do płukania jamy ustnej jest końcówka z dyszą strumieniową. Jest to część wymienna, którą montuje się na korpusie. Dzięki wymienności końcówki z jednego irygatora może korzystać kilka osób – na przykład wszyscy domownicy.

Reklama

Irygator do zębów – jak działa?

W jaki sposób działa irygator do zębów? Wszystko zaczyna się od zbiornika wypełnionego wodą. On łączy się z napędzaną silniczkiem pompą, która pompuje wodę – ta z kolei płynie umieszczonym wzdłuż korpusu wężykiem do dyszy strumieniowej. Z dyszy woda wydostaje się pod odpowiednio dobranym ciśnieniem, umożliwiając tym samym usuwanie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z zębów oraz dziąseł.

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że płukanie odbywa się pulsacyjnie. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ irygator, poza oczyszczaniem zębów, ma także za zadanie masować dziąsła, poprawiają tym samym ich ukrwienie. Produkowane współcześnie irygatory, takie jak modele SEYSSO Oxygen, są wyposażone w trzy programy działania – do codziennej pielęgnacji, tryb delikatny, który jest przeznaczony do wrażliwych dziąseł, oraz tryb pulsacyjny do masażu. Warto też zwrócić uwagę na to, że irygator wymaga systematycznego ładowania baterii – jedno ładowanie wystarcza jednak nawet na dwa tygodnie.

Reklama

Czy warto kupić irygator?

W ten sposób dochodzimy do kluczowego pytania: czy warto kupić irygator do zębów? Przede wszystkim, musimy mieć świadomość tego, że nawet najlepszy sprzęt nie zapewni zdrowych i czystych zębów i dziąseł, jeśli ich pielęgnację będziemy traktować po macoszemu. Kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że irygator może stać się doskonałym uzupełnieniem domowego zestawu do pielęgnacji jamy ustnej. Podczas gdy szczoteczka pozwala na oczyszczenie zębów tylko z przodu, z tyłu i od góry, to irygator w płynny, bezpieczny, bezbolesny, a co najważniejsze skuteczny sposób usuwa płytkę bakteryjną oraz resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Irygator, poprzez fakt, że usuwa płytkę nazębną, znakomicie sprawdza się w walce z próchnicą. Dodatkowo masuje i stymuluje dziąsła, co przekłada się na ich lepsze ukrwienie.

Czy w takim razie irygator nie ma żadnych minusów? Jeśli chodzi o jego funkcjonalność i użytkowanie, w zasadzie nie – to właśnie dlatego na te urządzenia stawia coraz więcej osób. Trzeba jednak pamiętać o tym, że irygatory do zębów nie należą do najtańszych urządzeń. Wysokiej jakości modele mogą kosztować nawet 300 złotych – choć kwota ta w perspektywie potencjalnych problemów z zębami i chorobami dziąseł wcale nie wydaje się przesadnie wysoka.

Reklama

Irygatory do zębów SEYSSO

Współcześnie praktycznie wszystkie firmy, mające w swoich ofertach produkty dentystyczne, sprzedają także irygatory do zębów. Jeżeli interesuje Cię to urządzenie, zapoznaj się na przykład z propozycją marki SEYSSO, która oferuje wysokiej jakości irygatory z różnymi trybami pracy. Można tam kupić modele zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Podobne artykuły
Uśmiechnięci stomatolodzy w gabinecie
Jak wybrać dobrego stomatologa w Warszawie? Przewodnik po najlepszych praktykach dentystycznych
Lekarz podczas leczenia protetycznego ogląda model ludzkiej szczęki
Leczenie protetyczne - co to jest? Rodzaje uzupełnień w protetyce
Zawody medyczne z przyszłością. Asystentka i higienistka stomatologiczna.
Zawody medyczne z przyszłością. Asystentka i higienistka stomatologiczna - czy to Twoja ścieżka kariery?
Dentofobia - Jak pokonać strach przed dentystą?
Stomatolog przeprowadza hemisekcje.
Hemisekcja - kompletny przewodnik

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!