Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak optymalizować koszty wydatków medycznych?

Opieka zdrowotna bywa kosztowna, a wysokie ceny leków potrafią stanowić znaczne obciążenie dla budżetu domowego. Wydatki te da się jednak optymalizować bez utraty jakości wykorzystywanych świadczeń zdrowotnych. W jaki sposób tego dokonać? Które ze wszystkich możliwych sposobów uznaje się za godne polecenia?
koncepcja-kosztow-i-oplat-opieki-zdrowotnej
źródło: Freepick
Spis treści

Dlaczego optymalizację kosztów medycznych uznaje się za ważną?

Optymalizację kosztów medycznych można uznać przede wszystkim za kwestię bezpieczeństwa finansowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że wysokie ceny opieki zdrowotnej potrafią obciążyć budżet domowy. Odpowiednie przygotowanie się do tego zawczasu (i podjęcie konkretnych działań) pozwala odrobinę zaoszczędzić. To zalecany sposób na uniknięcie pogorszenia się jakości życia pod względem ekonomicznym.

Ponadto optymalizacja ma potencjał zwiększania dostępności do opieki zdrowotnej, a to niewątpliwa korzyść. Obniżanie cen poszczególnych świadczeń i leków sprawia, że ludzie nie rezygnują z nich aż tak chętnie. Dla niektórych stanowi to jedyną szansę na rozpoczęcie walki z istniejącymi problemami natury medycznej.

Na sam koniec warto wspomnieć, że to działanie obejmuje również pewne strategie prewencyjne. Niektóre z nich zachęcają do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Inwestycja w profilaktykę zdrowotną zmniejsza koszty związane z leczeniem chorób wynikających z niezdrowych nawyków m.in. palenia wyrobów tytoniowych i nadmiernego spożywania alkoholu.

Reklama

Sprawdzone sposoby na optymalizację kosztów

W jaki sposób zmniejszać koszty podejmowanych działań medycznych? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, o których istnieniu powinni dowiedzieć się wszyscy zainteresowani.

Używanie zamienników leków

Apteka aptece nierówna. Niektóre z nich oferują tzw. zamienniki leków (zwłaszcza generycznych). To preparaty zawierające te same substancje czynne, ale wytwarzane przez inne firmy po upływie okresu patentowego. Oznacza to, że spełniają dokładnie te same standardy jakości i skuteczności.

Duża zaleta zamienników leków to ich niższa cena. Ich producenci nie ponoszą kosztów związanych z badaniami klinicznymi oraz marketingiem. Mogą dzięki temu oferować produkty znacznie taniej. Różnice w opłatach bywają w praktyce duże. Zdarza się, że w skrajnych przypadkach sięgają nawet kilkuset złotych od opakowania.

Czy zamienniki leków są bezpieczne? Tak. Wszystkie z nich muszą przejść rygorystyczne testy przed wprowadzeniem na rynek. Ich produkcja podlega ścisłym przepisom. Stosujący je pacjenci mogą mieć całkowitą pewność, że stosowanie ich nie niesie za sobą dodatkowego ryzyka dla zdrowia. Przed ich użyciem zaleca się jednak konsultację z lekarzem, zwłaszcza w przypadku, w którym osoby zainteresowane leczą się na schorzenia przewlekłe.

Korzystanie z rabatów (m.in. cashback)

Kolejna metoda to umiejętne używanie kart kredytowych (również płatniczych). Niektóre z nich oferują programy nagród lub zwrotu gotówki, czyli tzw. cashback. Zapewniają też dodatkowe korzyści, a te da się wykorzystać potem na różne cele, np. opłacenie kosztów medycznych.

Jak to działa? Na początek trzeba wybrać kartę kredytową. W celu znalezienia tej odpowiedniej warto posiłkować się bezpłatnymi porównywarkami ofert bankowych. Pozwalają one na szybkie dowiedzenie się kluczowych informacji o wyselekcjonowanej przez konsumenta propozycji.

Następnie wymagane będzie używanie karty podczas uiszczania płatności. Część kosztów zostanie zwrócona na konto użytkownika po upływie określonego czasu. Zdarza się, że instytucje finansowe przelewają z powrotem nawet do kilkunastu lub kilkudziesięciu procent wartości całej transakcji. Do zadań konsumenta należy więc szukanie atrakcyjnych ofert.

Czy zainteresowani ponoszą za to opłaty? To zależy. Mają oni szansę skorzystać z karty darmowo, ale pod warunkiem, że przestrzegają spłaty zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym (wynoszącym zwykle 52 dni). Jeżeli jednak zapomną o spłacie, to będą musieli zapłacić za zobowiązanie wraz z odsetkami. Wówczas dodatkowego kosztu nie zrównoważy nawet cashback.

Ograniczenie suplementów diety

Ostatni sposób to unikanie suplementów diety. Na początek należy uświadomić sobie, że nie są one lekami. Większość z nich nie zapewnia prawdziwych rezultatów. To dlatego, że znajdująca się w nich dawka składników aktywnych bywa zbyt niska (chociaż nie jest to zasadą).

Kolejny powód jawi się jako znacznie poważniejszy. Konsumenci dobierają zwykle suplementy według reklam, a nie porad specjalistów. Powoduje to niebezpieczną sytuację – spożywający mogą doprowadzić do przedawkowania, zatrucia lub wystąpienia schorzeń ukrytych np. wskutek wystąpienia nietolerancji organizmu na dany składnik.

Zaleca się dostarczanie minerałów i witamin poprzez wprowadzenie różnorodnej diety. Ponadto makro- i mikroskładniki takiego pochodzenia cechują się nie tylko niższą ceną, ale także większą przyswajalnością.

Reklama

Profilaktyka zdrowotna – lepiej (i taniej) zapobiegać niż leczyć

Prawidłowa profilaktyka zdrowotna zapobiega powstawaniu chorób. Wykonywanie regularnych badań pomaga w identyfikowaniu problemów medycznych na ich wczesnym etapie, a to ułatwia ich skuteczne leczenie.

To ważne m.in. ze względów materialnych. Zmaganie się z chorobami w ich zaawansowanym stadium powoduje większe koszty. Zdobycie wczesnej świadomości na temat ich istnienia pozwala zaoszczędzić. Uporanie się z nimi nie wymaga wówczas przeprowadzania kosztownych operacji lub rozpoczęcia drogiej farmakoterapii.

Jak rozpocząć profilaktykę zdrowotną? Konieczne będzie utrzymywanie zdrowego trybu życia oraz prawidłowej wagi. Najlepiej też zrezygnować ze wszystkich nałogów, a zwłaszcza alkoholowego i tytoniowego (spustoszenie w organizmie sieją ponadto uzależnienia psychiczne m.in. od hazardu). Następnie zaleca się wyrabianie pozytywnych nawyków, np. związanych ze spożywaniem 5 warzyw i owoców dziennie.

Optymalizacja kosztów wydatków medycznych nie wymaga zużycia ogromnych pokładów zasobu w postaci wolnego czasu. Z tego względu należy przeprowadzić ją możliwie jak najwcześniej.

 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta ma zajady
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!