Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak pobierane są mieszki włosowe do przeszczepu?

Żeby pobrać mieszki włosowe do przeszczepu, nie trzeba wycinać pasków skóry z tyłu głowy. Współczesne metody transplantacji pozwalają pozyskiwać pojedyncze mieszki, dzięki czemu zabieg jest precyzyjny, mało inwazyjny, a przy tym bardzo efektywny. Zobacz, na czym polega operacja i jaka jest cena przeszczepu włosów.
Jak pobierane są mieszki włosowe do przeszczepu?
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Dlaczego warto zrobić przeszczep włosów?

W świetle współczesnych kanonów piękna, utrata włosów jest poważnym defektem estetycznym, który w znacznym stopniu modyfikuje wygląd człowieka i zazwyczaj negatywnie wpływa na jego postrzeganie, samoocenę, komfort psychiczny, a nawet relacje z innymi ludźmi.

Problemem jest w szczególności łysienie androgenowe, będące efektem nadreaktywności na działanie testosteronu (u kobiet) i 5α-dihydrotestosteronu (u mężczyzn). Ma ono charakter nieodwracalny, dlatego jedyną trwałą i w pełni skuteczną metodę leczenia tej dolegliwości stanowi przeszczep włosów.

Jest to wyrafinowany zabieg chirurgiczny, polegający na pobraniu mieszków z potylicy (czyli okolicy najmniej wrażliwej na oddziaływanie męskich hormonów płciowych) i przeniesieniu ich w wybrane miejsce. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie owłosienia nawet w przypadku dużych ubytków.

Cena przeszczepu włosów, oscylująca w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych, nie jest zatem wygórowana, biorą pod uwagę spektakularne efekty.

Reklama

Wskazania do transplantacji włosów

Transplantację włosów wykonać można u osób dotkniętych takimi problemami, jak:

  • łysienie androgenowe
  • łysienie po urazach i oparzeniach skóry głowy
  • blizny pooperacyjne na głowie
  • ubytki owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody

Wskazaniem do przeszczepu nie jest natomiast łysienie plackowate, które ma podłoże autoimmunologiczne, a także łysienie telogenowe, charakteryzujące się zaburzeniem naturalnych faz rozwoju włosa na tle hormonalnym lub emocjonalnym.

Zabiegu nie wykonuje się też u osób z zaawansowaną cukrzycą, niestabilnym ciśnieniem oraz chorobami zakaźnymi owłosionej skóry głowy.

Reklama

Jak się pobiera mieszki włosowe do przeszczepu?

Przeszczep włosów wykonywany jest w klinikach medycyny estetycznej dwoma metodami. Starszą techniką jest FUT (od ang. follicular unit transplantation). W tym przypadku chirurg wycina z tyłu głowy pacjenta paski skóry zawierającej mieszki włosowe, a następnie dzieli je pod mikroskopem na drobniejsze fragmenty. W dalszej kolejności są one wszczepiane w specjalnie przygotowane nacięcia.

Nowszą techniką jest przeszczep metodą FUE (follicular unit extraction). Jest to niezwykle precyzyjny zabieg, polegający na pobraniu z potylicy i bocznych sektorów czaszki setek, a nawet tysięcy pojedynczych wycinków, zawierających od 1 do maksymalnie 4 mieszków, a następnie implementacji ich w miejsca wymagające zagęszczenia.

Używane do tego celu są narzędzia mikrochirurgiczne, kleszczyki tnące (punche) o bardzo małych ostrzach (średnica do 1 milimetra). Operowanie nimi wymaga ogromnej precyzji, jednak osiągane w ten sposób efekty są bardzo satysfakcjonujące. Zabieg tego typu może trwać wiele godzin (zazwyczaj od 5 do 10), jednak dla pacjenta jest bezbolesny – stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Pacjent przed przeszczepem włosów

Pacjent po przeszczepie włosów

Reklama

Dlaczego warto przeszczepić włosy metodą FUE?

Przeszczep włosów FUE, w odróżnieniu od FUT, nie pozostawia rozległych blizn, a jedynie niewielkie ślady. Nie jest więc konieczne noszenie dłuższej fryzury w celu zamaskowania śladów interwencji chirurgicznej.

Po zabiegu FUE bez obaw można się obcinać na krótko. Niezwykle istotna z punktu finalnego efektu jest zaawansowana „kontrola jakości” w czasie operacji. Regulowane są na bieżąco głębokość i kąt nacięć, a każdy pobrany mieszek poddawany jest analizie. Uszkodzeniom włosów zapobiega również zastosowanie specjalistycznego, niezwykle precyzyjnego urządzenia kontrolującego pracę puncha oraz minimalizującego drgania.

Reklama

Gojenie się po zabiegu FUE

Ponieważ pobieranie i implantowanie włosów metodą FUE jest mało inwazyjne, stosunkowo krótki jest czas gojenia się – wynosi około 14 dni. W tym czasie może wystąpić obrzęk, jest on jednak naturalny i powinien zacząć samoistnie ustępować po 3-4 dniach.

Po zabiegu pacjent jest zobowiązany przestrzegać określonych wytycznych. Między innymi nie wolno dotykać i nie myć miejsc pobrania oraz implantacji włosów przez pierwszych 8 dni. Do 2 tygodni należy wykazywać szczególną troskę, by chronić głowę przez najdrobniejszymi nawet zadrapaniami.

Niewskazane jest gwałtowne pochylanie się oraz wysiłek fizyczny. Do aktywności z pełnym obciążeniem można wrócić po 21 dniach od operacji, po tym czasie można też iść do fryzjera, obciąć a nawet zafarbować włosy.  Przez 6 tygodni unikać trzeba dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne, nie powinno się też chodzić do solarium.

Reklama

Ile kosztuje przeszczep włosów? Cena zabiegu

Ile kosztuje przeszczep włosów? Cena zabiegu metodą FUE zaczyna się już od 5 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależny jest przede wszystkim od ilości pobranych i przeszczepionych wycinków.

Za każdy płaci się w granicach 8-9 złotych, a zazwyczaj potrzebnych jest 40-50 na 1 centymetr kwadratowy. Należy pamiętać, że w przypadku przeszczepu włosów cena uwzględnia nie tylko wielogodzinną operację, ale też między innymi:

  • środki medyczne i opatrunkowe
  • terapię osoczem bogatopłytkowym
  • środki do pielęgnacji skóry głowy i włosów
  • pobyt w klinice, nocleg w hotelu, wyżywienie

Bibliografia

  • Ravi Sharma, Follicular Unit Extraction (FUE) Hair Transplant: Curves Ahead, Journal of Maxillofacial and Oral Surgery 18(2), May 2019
  • John Cole, Chiara Insalaco, State-of-the-Art FUE: Advanced Non-Shaven Technique, International Society of Hair Restoration Surgery 24(5), October 2014
  • Przeszczep włosów, FUE – opis metody, MD Medmix, Hair Clinic, https://medmix.pl/przeszczep-wlosow/fue-opis-metody/, data dostępu 27 04 2021
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Usuwanie kamienia nazębnego – jakie są dostępne metody?
Skaling zębów
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można się spodziewać?
Mężczyzna z małym penisem
Podobne artykuły
Czego można oczekiwać podczas pierwszej wizyty w klinice medycyny estetycznej?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?
Przeprowadzanie zabiegu botoksu ust
Botoks ust - na co pomaga? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!