Skąd się bierze kaszel?
Kaszel jest naturalnym odruchem dróg oddechowych w reakcji za podrażnienia. Powodowany jest np. przez wdychany pył, alergeny, czy spływającą wydzielinę.
Ze względu na rodzaje kaszlu wyróżnia się mokry i suchy, a ze względu na czas występowania – ostry
i przewlekły. Należy pamiętać, że kaszel suchy może utrzymywać się przez długi czas, nawet po wyleczeniu infekcji. Jednak w każdym takim przypadku oraz jeśli dolegliwości się nasilają należy skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?
Wiele osób próbuje jednak najpierw poradzić sobie z kaszlem samodzielnie. W jaki sposób? Najwięcej ankietowanych – 35 proc. zadeklarowało, że korzysta z środków dostępnych w aptekach bez recepty. W zależności od rodzaju kaszlu można sięgnąć po preparaty wykrztuśne na kaszel mokry lub hamujące odruch kaszlowy przy suchej odmianie tej dolegliwości. Ta druga potrafi być szczególnie uciążliwa i męcząca, dlatego warto pamiętać o takim rozwiązaniu. Środki przeciwkaszlowe dostępne są również dla najmłodszych. Przykładem takiej substancji czynnej zawartej w syropie na kaszel dla dzieci jest m.in. lewodropropizyna.
Bez względu na wybór preparatów trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Kolejnym sposobem wskazanym w sondzie było przyjmowanie naturalnego syropu. Tę odpowiedź wskazało 27 proc. badanych. Przykładem takiego domowego sposobu jest syrop z buraka czy cebuli.
Jak jeszcze można poradzić sobie z tym dokuczliwym objawem? Warto wypróbować inhalacje na kaszel. Po tę metodę sięga 24 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. Inhalacje można przeprowadzić przy pomocy inhalatora, ale również w prosty sposób przy użyciu naczynia z gorącą wodą i wybranym olejkiem eterycznym oraz ręcznika. Wystarczy wdychać powstałą parę, przykrywając głowę ręcznikiem.
Ostatnim, wymienianym sposobem na pozbycie kaszlu było dbanie o nawilżenie powietrza. Jest ono ważne dla 14 proc. ankietowanych. Jak wiadomo suche powietrze podrażnia drogi oddechowe i może powodować odruch kaszlu. Oprócz nawilżenia powietrza, warto zadbać o jego świeżość i czystość, szczególnie u alergików i astmatyków. W takich przypadkach sprawdzają się oczyszczacze powietrza, które usuwają szkodliwe patogeny. Ponadto warto często wietrzyć pomieszczenia.
Reklama
Konieczna wizyta u lekarza
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy kaszel może być objawem wielu chorób, dlatego też nie należy go lekceważyć. Jeśli dostępne i sprawdzone sposoby zawodzą i dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Lekarz zaleci odpowiednią dla każdego przypadku diagnostykę i na jej podstawie wskaże właściwe leczenie.