Jak wyglądają mole spożywcze?
Mole spożywcze to niewielkie fruwające owady. Mają przylegające do smukłego ciała skrzydełka. W czasie spoczynku skrzydełka leżą na płasko przy ciele, co odróżnia je od moli odzieżowych (ich skrzydełka są rozłożone w czasie spoczynku).
Najczęściej mają brązowo-szare ubarwienie. Tak wyglądają dorosłe osobniki. Jeśli jednak zauważysz je w swojej kuchni, to możesz być pewien, że złożyły jaja i gdzieś w twojej kuchni rozwijają się larwy moli spożywczych. Te z kolei przypominają gąsienicę.
Pojawiają się one już po ośmiu dniach od złożenia jaj. Jak zatem widać – mole szybko się rozmnażają, jak również przeobrażają w dorosłe osobniki. Larwy można spotkać najczęściej we wnętrzu opakowań z suchymi produktami, takimi jak mąka, płatki, suszone owoce, ziarna zbóż itp.
O ich obecności świadczy znajdująca się w opakowaniu cieniutka pajęczyna.
Reklama
Jak pozbyć się moli spożywczych?
Odkryłeś w swojej kuchni nieproszonych lokatorów, a zatem zastanawiasz się, jak pozbyć się moli? Przede wszystkim musisz wyrzucić opakowania z produktami, w których znajdują się lub mogą się znajdować larwy moli spożywczych.
Po zakupie nowych produktów sypkich koniecznie umieść je w szczelnie zamykanych pojemnikach. Nie warto przechowywać mąki, cukru, płatków w papierowych opakowaniach producenta, gdyż prosimy się wówczas o wizytę moli spożywczych.
Wszystkie szafki trzeba opróżnić, a następnie dokładnie wymyć przy użyciu ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Najlepiej robić porządki przy użyciu ściereczek lub papierowych ręczników, które później wyrzucisz.
Jeśli masz możliwość – możesz użyć myjki parowej, co z pewnością pozwoli dokładnie oczyścić zajmowaną przez rodzinę moli przestrzeń. Odradzamy natomiast używanie odkurzacza, gdyż mole mogą przetrwać w jego wnętrzu.
Trzeba dokładnie usunąć wszelkie pozostałości produktów sypkich z szafek. Jest to najważniejszy i pierwszy krok w walce z molami spożywczymi.
Reklama
Skuteczne domowe sposoby na mole spożywcze
Mole spożywcze to uciążliwe owady, ale można skutecznie się ich pozbyć i to domowymi sposobami. Jest ich kilka. Należy jednak po raz kolejny podkreślić, jak ważne jest dokładne wysprzątanie i umycie szafek oraz wyrzucenie wszelkich pozostałości produktów. Jeśli tego nie zrobisz – będziesz toczyć walkę z wiatrakami.
Aby wytępić i jednocześnie odstraszyć potencjalne osobniki użyj octu. Do pojemniczka z octem możesz wkroić kilka plasterków cytryny lub innych cytrusów. Zasuszone skórki cytrusów można również umieścić w lnianym woreczku i porozkładać w szafkach kuchennych.
Jeśli nie masz chęci lub czasu, by przygotowywać domowe środki, to możesz wybrać spośród oferty gotowych środków na mole spożywcze. Należą do nich między innymi feromonowe pułapki na mole. Dostępne są również uniwersalne pułapki na mole. W domach czy mieszkaniach często borykamy się nie tylko z molami spożywczymi, ale są to również mole ubraniowe. Pułapki te skutecznie wyłapują dorosłe mole spożywcze.
Reklama
Jak mole spożywcze dostają się do domów?
Każdy z nas regularnie kupuje sypkie produkty spożywcze. To właśnie z zakupami można przynieść do domu niechciane owady. W zakamarkach opakowań mogą się kryć niedostrzegalne gołym okiem jaja moli spożywczych.
To dlatego tak ważne jest przesypywanie wszelkich tego typu produktów do zamykanych pojemników i wyrzucanie opakowań po produktach sypkich. Mole mogą przybyć do naszego domu nie tylko w przyniesionych ze sklepu produktach spożywczych. Często przedostają się z jednego mieszkania do drugiego.
Pamiętajmy bowiem, że mole mogą fruwać i że są małych rozmiarów. Szybkie rozmnażanie moli spożywczych powoduje, że wystarczą już dwa osobniki, by w niedługim czasie opanować naszą kuchnię. Pozbycie się moli to jedno, drugą sprawą jest profilaktyka – przegląd szafek powinno się robić regularnie, by w porę dostrzec skrzydlatych lokatorów.
Reklama
Larwy moli spożywczych - jak pozbyć się ich na dobre?
Walka z molami to działania kompleksowe. Nie wystarczy pozbycie się fruwających osobników. Jeśli były one obecne w kuchni, to z pewnością pozostawią po sobie pamiątkę – larwy mola spożywczego.
Jak już wspomnieliśmy - wraz z molami trzeba się pozbyć z domu wszelkich produktów sypkich w opakowaniach. Poza wymienionymi wcześniej sposobami sprawdzą się także porozkładane w szafkach zioła - mięta, suszona lawenda czy laska wanilii.
Jeśli wysprzątasz kuchnię, pozbędziesz się produktów sypkich i nowe wsypiesz do zamykanych pojemników – możesz mieć pewność, że w kuchni nie ma już larw moli.
Reklama
Czy mole są szkodliwe dla zdrowia?
Jako że mole spożywcze składają jaja wprost do żywności – mąki, płatków owsianych, otrębów itp. - nietrudno się domyślić, że następnie je zjadamy. Nie zagraża to bezpośrednio zdrowiu, jednak nie należy do przyjemności. Ponadto żerowanie larw na produktach sprawia, że tracą one na jakości.