Jak wybrać dobry sprzęt do inhalacji?
Gdy lekarz zaleci inhalacje Tobie lub Twojemu dziecku, pierwszą rzeczą, jaką zrobisz powinien być przemyślany zakup urządzenia do rozpylania leku. Podstawowym sprzętem do przeprowadzania inhalacji są inhalatory i nebulizatory dla dzieci i dorosłych – https://www.allecco.pl/inhalatory.html. Urządzenia do inhalacji dla różnych grup wiekowych różnią się od siebie rodzajem, konstrukcją i wyglądem. Dzielą się na rodzaje: inhalatory pneumatyczno-tłokowe, ultradźwiękowe i membranowe.
W kompletnym zestawie rodzinnego inhalatora często znajduje się kilka typów końcówek o różnych rozmiarach. Praktyczna podziałka zaznaczona na ściance pojemnika na lek ułatwia dawkowanie. Typy inhalatorów mogą różnić się też natężeniem generowanego hałasu – modele przeznaczone dla dzieci pracują ciszej.
Reklama
W jaki sposób aplikować lekarstwa i jak długo je wdychać?
Jeśli chodzi o dawkowanie, obowiązuje bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza. Odmierzoną dawkę lekarstwa należy zaaplikować do specjalnego zbiornika na lek. Może to być preparat do inhalacji w formie nierozcieńczonej lub roztwór. Czas inhalacji powinien wynosić od 4 do 15 minut. Najczęściej właśnie tyle trwa zamiana kilkumililitrowej dawki leku na mgiełkę.
Reklama
Poprawna metoda przeprowadzania inhalacji
Odpowiedni sposób wdychania lekarstwa jest gwarancją przedostania się leku do dróg oddechowych, gdzie wywołuje efekt terapeutyczny. Podczas inhalacji przy użyciu maseczki należy spokojnie oddychać, wdychając delikatną mgiełkę przez nos i wypuszczając ją ustami. Ważna jest technika oddechu. Musi on być miarowy i głęboki.
Jeśli używasz ustnika, wdychaj powietrze swobodnie przez usta i wypuszczaj je nosem. Na szczycie oddechu warto na krótką chwilę zatrzymać powietrze z mgiełką w drogach oddechowych. Należy uważać przy tym, by nie dopuścić do tego, by oddech był zbyt szybki lub płytki.
Reklama
O czym pamiętać po inhalacji?
Po skończeniu inhalacji warto zadbać o kilka istotnych szczegółów. Bezpośrednio po inhalacji z użyciem niektórych leków należy wypłukać jamę ustną i umyć twarz, by usunąć pozostałości preparatu. Konieczne jest dokładne przemycie maseczki lub ustnika oraz rozkręcenie i umycie pozostałych elementów. Po zakończeniu mycia trzeba usunąć nadmiar wody i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Regularnie należy też dezynfekować sprzęt. W informacji dołączonej do urządzenia znajdziesz dokładny sposób i rekomendowane środki. Dezynfekowanie przewodu powietrza preparatem na bazie alkoholu pomaga zapobiec negatywnym skutkom utrzymywania się w nim wilgoci.
Zapamiętaj nasze wskazówki i stosuj się do zaleceń lekarza, by inhalacja była jednocześnie skuteczna i bezpieczna. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na szybkie pozbycie się uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego i powrót do zdrowia.