Reklama
Jak szybko rosną włosy?
Włosy są cienkimi, nitkowatymi włóknami, wytwarzanymi przez naskórek. Włosy zbudowane są z keratyny, czyli białka wytwarzanego przez tzw. keratynocyty. Wyrastają z kanałów zwanych mieszkami włosowymi.
W budowie każdego włosa wyróżnić można widoczną na zewnątrz łodygę (łac.: scapus pili) oraz znajdujący się pod powierzchnią skóry trzon (korzeń, łac.: radix pili). W dolnej części korzenia znajduje się macierz.
Dochodzi w niej do nieustannych podziałów komórek, skutkiem czego jest wypychanie włosa ku górze. W ten właśnie sposób następuje jego wzrost.
Jak szybko rosną włosy? Tempo jest zróżnicowane osobniczo, a do głównych czynników wpływających na ten parametr należą:
- uwarunkowania genetyczne;
- ukrwienie skóry głowy;
- typ mieszka włosowego;
- nawyki pielęgnacyjne;
- stan zdrowia, w tym ewentualne schorzenia miejscowe oraz ogólnoustrojowe;
- wiek, płeć;
- miejsce na głowie/ciele;
- pora roku i dnia.
Zatem odpowiedź na pytanie o tempo wzrostu włosa nie jest jednoznaczna.
Jak szybko rosną włosy na głowie u różnych osób?
Najczęściej przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu włosa na głowie wynosi 0,35 milimetra na dobę (dane: A. Szlachcic, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów…). Daje to około 1 centymetra w skali 1 miesiąca i 12 centymetrów na przestrzeni roku.
Należy jednak pamiętać, iż są to wartości przeciętne, czysto statystyczne. Rzeczywistość jest natomiast bardziej złożona. Szybciej włosy rosną:
- w porze letniej;
- w godzinach wieczornych i nocnych;
- u osób w przedziale wiekowym 16-24 lata;
- u mężczyzn.
Porost włosów przyspieszają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, właściwe ukrwienie skóry głowy, a także dziania pobudzające mieszki włosowe, takie jak masaż, golenie, obcinanie.
Dlatego inne źródła podają, że dobowy wzrost wynosi od 0,37 do 0,45 milimetra, miesięczny od 1 do 1,5 centymetra, zaś roczny od 12 do 13 cm. (Anatomia i fizjologia włosa, cosmetix.com.pl).
W porównaniu z wartościami podanymi wcześniej, zgadza się przyrost roczny, widoczne są natomiast znaczne wahania w okresach krótszych.
Reklama
Jak długo rosną włosy, zanim zaczną wypadać?
Należy pamiętać, że każdy włos przechodzi przez naturalne 3 fazy rozwoju. Pełen cykl życia włosa trwa do 6-7 lat, a na niego składają się:
- anagen, czyli faza wzrostu. Jest to czas intensywnych podziałów komórkowych w macierzy. Włosy w tym czasie rosną w normalnym tempie, aczkolwiek są bardzo wrażliwe na różnego typu czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Anagen trwa od 2 do nawet 7 lat. W fazie tej u zdrowego człowieka powinno znajdować się 80-90 procent włosów na głowie;
- katagen, to bardzo krótka, bo trwająca zaledwie 2-4 tygodnie faza przejściowa. Procesy podziałów komórkowych wygasają, macierz zanika, a przestający się rozwijać włos jest wypychany ku górze;
- telogen – faza spoczynku. Włos jest martwy, silnie zrogowaciały, wysuwa się ze skóry i wypada, samoistnie lub pod naciskiem kolejnego, wzrastającego w tym samym miejscu. U osoby zdrowiej na etapie telogenu nie powinno być więcej niż 20 proc. włosów. Jeśli wartość ta jest wyższa, dochodzi do tak zwanego łysienia telogenowego.
Reklama
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejWzrost włosów można przyspieszyć, stosując odpowiednie preparaty lecznicze, suplementy diety, kosmetyki oraz sprawdzone domowe sposoby. Pomocne są też różnego typu zabiegi wykonywane w gabinetach trychologicznych.
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Znane i skuteczne metody, to:
- specjalistyczne szampony poprawiające odżywienie włosów oraz ukrwienie skóry głowy;
- wcierki i maseczki z użyciem czarnej rzepy, łopianu, skrzypu polnego, pokrzywy, olejku rycynowego czy różanego;
- dieta bogata w witaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12, E oraz minerały, takie jak cynk;
- picie dużych ilości czystej wody (minimum 2 litry dziennie), a także spożywanie napojów z dodatkiem drożdży;
- unikanie tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych;
- mezoterapia, czyli nastrzykiwanie cebulek w celu ich stymulacji;
- masaże poprawiające ukrwienie skóry głowy.