Prywatna opieka medyczna kontra usługi medyczne w ramach NFZ
Każda osoba ubezpieczona w ramach NFZ ma prawo skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w publicznych placówkach. Problem w tym, że dostęp do leczenia, zwłaszcza w gabinetach specjalistycznych, jest mocno utrudniony z uwagi na limity przyjęć pacjentów. Dlatego na wizytę czy zabieg trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
To poważny problem, który jak dotąd nie został rozwiązany przez rządzących. Jednak my nie musimy pozostawać bierni i godzić się z taką sytuacją. Możemy wybrać dla siebie i swojej rodziny opcję prywatnej opieki medycznej w ramach konkretnego pakietu ubezpieczeniowego.
Prywatna opieka lekarska gwarantuje na ogół dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, badań diagnostycznych czy zabiegów w wybranych placówkach medycznych, bez kolejki lub z minimalnym, kilkudniowym okresem oczekiwania. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia zapewnienie sobie należytej opieki i ochrony dla siebie, jako osoby ubezpieczonej, ale i bliskich. Pytanie tylko: na jaki pakiet medyczny się zdecydować?
Reklama
Jak wybrać odpowiedni pakiet medyczny dla siebie i swoich bliskich?
Przy wyborze pakietu medycznego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego od niego oczekujemy? Czy chcemy przyspieszyć wizyty u lekarzy specjalistów tylko dla siebie, czy też chcemy profilaktycznie zabezpieczyć całą rodzinę. Być może zależy nam na wygodzie korzystania z konsultacji lekarskich, co umożliwi np. pakiet w UNIQA Ubezpieczenie zdrowia – telekonsultacje, który obejmuje prywatne ubezpieczenie dla siebie, małżonka lub partnera oraz dla dzieci. Pakiet ten pozwala na korzystanie z konsultacji z lekarzami wybranych specjalizacji przez czat, wideoczat lub telefon (na infolinii). Szybko uzyskujemy więc fachową pomoc przez telefon.
Reklama
Co sprawdzić, by zapewnić swojej rodzinie prywatne usługi medyczne na wysokim poziomie?
Przed podpisaniem umowy o pakiet medyczny dla siebie i swojej rodziny warto zwrócić uwagę na wiele kwestii. Przede wszystkim będą to:
- Liczba specjalistów, do których będziemy mieli dostęp w ramach pakietu - im bardziej jest rozbudowany, tym dłuższa liczba dostępnych lekarzy bez skierowania. Warto sprawdzić, czy niezbędni dla nas lekarze są ujęci w wybranym pakiecie. Rodzinny pakiet medyczny kategorycznie powinien uwzględniać wizyty u pediatry, wizyty domowe czy u laryngologa i alergologa.
- Lista zabiegów - pakiet powinien obejmować szeroki zakres zabiegów w ramach profilaktyki i leczenia pacjentów.
- Czas na zorganizowanie wizyty - ubezpieczenie zdrowotne w wybranej opcji wskazuje, jak długo trzeba czekać na wizytę u danego lekarza. Uwaga! Dobry pakiet powinien dawać gwarancję, że jeśli ubezpieczyciel nie będzie w stanie umówić wizyty we wskazanym czasie, to zwróci pacjentowi opłatę za wizytę zorganizowaną na własną rękę, w gabinecie prywatnym.
- Lista badań realizowanych w ramach pakietu - im jest szersza, tym z większej liczby badań diagnostycznych pacjent będzie mógł skorzystać. Dostępność określonych w ramach diagnostyki, np. RTG, tomografii czy rezonansu magnetycznego, może być ograniczona – warto zerknąć do OWU pakietu, by to skontrolować.
- Liczba i lokalizacja placówek - to ważna sprawa, ponieważ pacjent powinien wiedzieć, gdzie będzie mógł skorzystać ze świadczeń gwarantowanych w ramach swojego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego.
- Cena pakietu - składka czy wysokość abonamentu na takie ubezpieczenie powinna być adekwatna do jego zakresu i jakości świadczonych usług.
Można połączyć pakiet medyczny z innymi ubezpieczeniami - najczęściej będzie to ubezpieczenie na życie, by zapewnić sobie kompleksową pomoc ze strony towarzystwa.
Reklama
Jakie inne ubezpieczenia medyczne funkcjonują na rynku?
Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są różne rozwiązania zapewniające dostęp do usług medycznych. Niektóre, jak np. ubezpieczenie w UNIQA, oferują ochronę w ramach pakietu „Medycyna bez granic”. W przypadku poważnego stanu chorobowego Uniqa zapewni dostęp do leczenia w zagranicznych ośrodkach medycznych, nowoczesnych procedur i opiekę najlepszych lekarzy na świecie do wartości 2 mln euro. Ubezpieczyciel zorganizuje cały proces leczenia, który obejmuje podróż, transport do placówek medycznych i zakwaterowanie.