Jakie są przyczyny osłabienia szkliwa zębów?
Pod wpływem niektórych pokarmów i błędów popełnianych podczas higieny zębów, szkliwo staje się cienkie, miękkie i podatne na uszkodzenia. Zmiany nasilają się pod wpływem długotrwałego oddziaływania takich czynników, jak:
- wady zgryzu i bruksizm (zgrzytanie zębów), powodujące nadmierne ścieranie zębów,
- choroby przyzębia,
- niewłaściwe szczotkowanie (stosowanie zbyt dużego nacisku na szkliwo),
- usuwanie kamienia i piaskowanie,
- zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej,
- urazy,
- wybielanie zębów,
- kwaśne pokarmy i napoje,
- picie gorącej kawy i herbaty,
- napoje gazowane, zawierające kwas fosforowy,
- palenie papierosów,
- bulimia,
- stosowanie nieodpowiednich past do zębów (o wysokim współczynniku ścieralności, m.in. wybielających).
Na szczęście uszkodzenia szkliwa można zregenerować. Może w tym pomóc np. specjalistyczna pasta odbudowująca szkliwo. Odpowiednio dobrane produkty do higieny zębów wzmacniają szkliwo, a przy okazji usuwają przebarwienia i przywracają naturalną biel uśmiechu.
Reklama
Co robić, żeby wzmocnić szkliwo?
Najlepsze, co możesz zrobić dla swoich zębów, oprócz stosowania odpowiedniej pasty remineralizującej, to unikanie czynników, które mogą osłabić szkliwo. Najbardziej niekorzystne działanie mają kwaśne potrawy i napoje. Niektóre z nich są jednak źródłem cennych witamin dla naszego organizmu, dlatego nie należy całkowicie rezygnować, na przykład z owoców cytrusowych.
W środowisku o niskim pH szkliwo mięknie i jest wyjątkowo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego po spożyciu kwaśnych produktów odczekaj co najmniej 30 minut, zanim umyjesz zęby. Ważne jest również to, żeby nie stosować zbyt dużego nacisku na zęby podczas szczotkowania. Efektywne mycie zębów zależy nie od siły, z jaką działamy, ale od techniki, jaką stosujemy. Należy używać miękkiej lub średnio-twardej szczoteczki, która powinna być trzymana podczas szczotkowania pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł. Wskazane są ruchy pionowe i wymiatające, a nie poziome.
Jeżeli domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa oraz specjalistyczne pasty do zębów nie przynoszą zamierzonych efektów, należy zwrócić się o pomoc do stomatologa. Specjalista może zaproponować Ci profesjonalny zabieg remineralizacji szkliwa, którego celem jest odbudowanie warstwy ochronnej zęba. Stomatolog najpierw usuwa osad i kamień nazębny, a następnie pokrywa zęby preparatem z fluorem oraz innymi minerałami. Remineralizacja pozwala nie tylko na wzmocnienie szkliwa, ale też zapobiega rozwojowi próchnicy.
Reklama
Jakiej pasty używać, aby odbudować szkliwo?
Szkliwo stanowi naturalną barierę ochronną zębów, o którą należy dbać, aby na długo zachowała swoje funkcje. Jeśli dojdzie do jej naruszenia, mogą pojawić się objawy nadwrażliwości – przeszywający ból pod wpływem zimna, ciepła, kwaśnego i słodkiego smaku oraz dotyku. Aby temu zapobiegać, warto sięgać po specjalistyczne pasty o działaniu wzmacniającym szkliwo.
W jaki sposób takie pasty do zębów mogą odbudować szkliwo? Produkty te zawierają minerały, które głęboko wnikają w strukturę szkliwa, niwelując mikrouszkodzenia. Na powierzchni zęba zostaje odbudowana powłoka ochronna, która zapobiega szkodliwemu działaniu kwasów.
A jakie pasty mogą osłabiać szkliwo? Uważaj na produkty wybielające, które charakteryzują się wysokim stopniem ścieralność. Mogą one naruszyć delikatną strukturę szkliwa i przyczynić się do jeszcze większej nadwrażliwości. Jeśli masz zęby, które reagują bólem n. na temperaturę, zrezygnuj z używania pasty wybielającej albo przynajmniej używaj jej raz na kilka dni.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.