Zdecydowana większość osób preferuje słodkie i soczyste owoce i chętniej włącza je do diety niż warzywa. Niestety, owoce, nawet te niskokaloryczne zawierają cukier, który potrafi zniszczyć efekty ciężkiej pracy w siłowni. Dlatego według najnowszych zaleceń WHO, według aktualnej piramidy żywieniowej, na sławnych 5 porcjach warzyw i owoców, powinno przypadać 4 porcje warzyw i jedna owoców.
Które owoce są najmniej kaloryczne?
Jeśli chodzi o wybór owoców dla osób dbających o linię, warto zerknąć na rodzime grządki w ogrodach. Bo oto, pierwszą piątkę otwierają niezwykle zdrowe i smaczne polskie owoce:
- maliny – 29 kcal/100g,
- czerwone porzeczki – 31 kcal/100g,
- truskawki – 32 kcal/100g,
- poziomki – 33 kcal/100g,
- porzeczki białe – 33 kcal/100 g.
Wszystkie te owoce są także bogactwem witamin i flawonoidów – antocyjanów, betakarotenu i innych antyoksydantów, które znakomicie wpływają na organizm. Owoce powinny być też włączone do diety ze względu na pektyny, czyli rozpuszczalny błonnik, ułatwiający pracę jelit i regulujący przemianę materii.
Reklama
Owoce egzotyczne w diecie
Nie należy zapominać także o bogactwie owoców egzotycznych, które również można włączyć do diety odchudzającej. Tu niewątpliwym królem niskiej kaloryczności jest arbuz. Zwłaszcza latem jest idealną przekąską, bo zaspokaja nie tylko głód, ale i pragnienie, gdyż składa się aż z 92 proc. wody.
To ważne, by będąc na diecie, sięgać po owoce mające w sobie dużo wody, gdyż działają moczopędnie i tym samym regulują gospodarkę wodną organizmu i poprawia przemianę materii.
Drugim popularnym egzotycznym owocem włączanym w diety odchudzające jest grejpfrut. Pomaga on zwalczać „zły cholesterol”, a także jest polecany osobom zagrożonym miażdżycą.
Reklama
Dieta – jakich owoców unikać?
Nietrudno wpaść w pułapkę i dać się zwieść, że owoce = samo zdrowie. Po zdecydowaną większość warto sięgać, ale z umiarem. Jednak są też owoce, które w przypadku osób na dietach redukcyjnych są niewskazane.
Należą do nich:
- banany,
- winogrona (w jednej kiści potrafi być nawet 20 g cukru, czyli 4 łyżeczki!),
- mango,
- czereśnie.
Oprócz kaloryczności warto też poznać indeks glikemiczny, określający tempo trawienia i przyswajania cukru.
Czytaj:
- Zdrowe sposoby na odchudzanie – porady dietetyka
- Siemię lniane na odchudzanie – jak stosować by osiągnąć efekty?
- Jagody acai - właściwości lecznicze, wpływ na odchudzanie i skutki uboczne
- Źródła żelaza - w czym jest żelazo i co jeść, aby podnieść jego poziom?
- Melon - właściwości i kalorie. Jak go obrać i jak jeść?