Raport ONZ. Pandemia pogłębia problemy ze zdrowiem psychicznym na całym świecie
3 maja 2020 roku ONZ wydało raport, którego wyniki wskazują na dramatyczną sytuację osób ciepiących na problemy psychiczne. Już przed wybuchem pandemii pacjenci psychiatryczni mieli utrudniony dostęp do fachowej pomocy, a ich kłopoty bagatelizowano nawet w krajach rozwiniętych.
Według ONZ pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji chorych na depresję i inne choroby psychiczne zwłaszcza w państwach o niskim i średnim dochodzie. To właśnie w tych krajach nawet 85 procent osób z zaburzeniami psychicznymi nie było w ogóle leczonych.
Statystyka jest zatrważająca, a pogarsza ją fakt, że na depresję choruje ponad 260 mln ludzi na całym świecie. Prócz nich, wsparcia psychiatrycznego wymagają pacjenci z nerwicami, schizofrenią, ChAD i wieloma innymi zaburzeniami, które odpowiednio leczone, nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu na co dzień.
Ze względu na pandemię dostęp do leczenia psychiatrycznego uległ pogorszeniu. Niemiecka Fundacja na Rzecz Pomocy Osobom w Depresji w listopadzie wydała alert. Przedstawiła w nim wyniki badań świadczące, że aż 75 procent chorych na depresję w czasie lockdownu odczuwało silny stres, a prawie połowa pacjentów spędzała większość dnia w łóżku.
Według Urlicha Hegerla pandemia i związana z nią izolacja tworzą błędne koło - przymusowa kwarantanna zwiększa ryzyko wycofania się z życia społecznego, natomiast leczenie depresji wymaga, by pacjent odnowił kontakty międzyludzkie.
Reklama
Polacy zestresowani bardziej niż przed pandemią
Badanie „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że pandemia wywołała stres u 75 procent wszystkich Polaków. Stres objawiał się na różne sposoby - zarówno jako zaburzenia emocjonalne, jak i przyjmował formę objawów somatycznych. W przypadku tych drugich wiele osób skarżyło się na wypadanie włosów, siwienie, bóle brzucha, kołatanie serca lub nadmierną potliwość w sytuacjach, które wcześniej nie wiązały się z poddenerwowaniem.
Przyczyną wielu problemów ze zdrowiem psychicznym Polaków jest izolacja w domu. Nauka zdalna i praca utrudniają nawiązywanie kontaktów rówieśniczych, utrzymywanie przyjaźni i bliskich relacji z członkami rodziny zamieszkującymi w innej miejscowości. Rozwiązaniem problemu może być korzystanie z komunikatorów internetowych z wideo połączeniami, częste dzwonienie do bliskich i znajomych, a w razie pogłębiania się trudności w sferze emocjonalnej - zgłaszanie się do telefonów zaufania, psychiatrów i psychologów udzielających porad online oraz do specjalistycznych ośrodków.
Reklama
Jak walczyć z przewlekłym stresem?
Radzenie sobie z przewlekłym stresem w dobie pandemii jest trudne. Ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, brak aktywności fizycznej i obawa o sytuację finansową sprawiają, że znalezienie pozytywnych aspektów życia czasami wydaje się niemożliwe. Jeśli nie potrafi się samodzielnie walczyć z problemami emocjonalnymi, powinno się zgłosić po pomoc do specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomaga uporządkować myśli i znaleźć wyjście z wielu sytuacji. Jednocześnie powinno się podjąć własne starania o poprawę stanu swojego zdrowia psychicznego.
Dobre samopoczucie pomaga utrzymać aktywność fizyczna. Podczas ćwiczeń fizycznych wytwarzają się hormony szczęścia, które zmniejszają objawy depresji i wspierają jej skuteczne leczenie. Regularne treningi w domu, spacery, bieganie po parku lub jazda na rowerze po lesie są również skuteczną formą rozładowania napięcia emocjonalnego związanego z nerwicą lękową.
Złym wyborem jest sięganie po używki. Alkohol, środki odurzające lub leki dają chwilowe uczucie ulgi, jednak działają uzależniająco. Ich nadużywanie prowadzi do pogłębiania się problemów ze zdrowiem psychicznym i powoduje konieczność rozpoczęcia terapii.
Reklama
Wirtualny świat vs. rzeczywistość
W pandemii powszechna jest praca i nauka zdalna, a wiele rozrywek dostępnych jest wyłącznie online. Z tego względu wielu Polaków spędza całe dnie przed komputerem, co sprzyja uzależnieniu od elektroniki.
Dbałość o zdrowie psychiczne w dobie koronawirusa powinna zatem uwzględniać balans pomiędzy życiem w wirtualnym a rzeczywistym świecie. Rozgraniczenie obu tych form jest szczególnie ważne dla nastolatków i dzieci, które są najbardziej podatne na uzależnienie od komputera. Gdy tylko zauważy się pierwsze symptomy wskazujące na pojawienie się nałogu, powinno się podjąć jak najszybsze kroki. W przeciwnym razie uzależnienie od komputera przyjmie groźną formę, a powrót do normalności sprzed pandemii będzie dla dziecka o wiele trudniejszy.