Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Lockdown niszczy zdrowie psychiczne Polaków

Epidemia koronawirusa wymusiła ograniczenie kontaktów międzyludzkich, wielomiesięczną izolację w domach oraz pracę i naukę zdalną. Życie w nowej rzeczywistości okazało się szczególnie trudne dla osób, które jeszcze przed pandemią cierpiały na różne zaburzenia psychiczne.
Lockdown niszczy zdrowie psychiczne Polaków
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Raport ONZ. Pandemia pogłębia problemy ze zdrowiem psychicznym na całym świecie

3 maja 2020 roku ONZ wydało raport, którego wyniki wskazują na dramatyczną sytuację osób ciepiących na problemy psychiczne. Już przed wybuchem pandemii pacjenci psychiatryczni mieli utrudniony dostęp do fachowej pomocy, a ich kłopoty bagatelizowano nawet w krajach rozwiniętych.

Według ONZ pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji chorych na depresję i inne choroby psychiczne zwłaszcza w państwach o niskim i średnim dochodzie. To właśnie w tych krajach nawet 85 procent osób z zaburzeniami psychicznymi nie było w ogóle leczonych.

Statystyka jest zatrważająca, a pogarsza ją fakt, że na depresję choruje ponad 260 mln ludzi na całym świecie. Prócz nich, wsparcia psychiatrycznego wymagają pacjenci z nerwicami, schizofrenią, ChAD i wieloma innymi zaburzeniami, które odpowiednio leczone, nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu na co dzień.

Ze względu na pandemię dostęp do leczenia psychiatrycznego uległ pogorszeniu. Niemiecka Fundacja na Rzecz Pomocy Osobom w Depresji w listopadzie wydała alert. Przedstawiła w nim wyniki badań świadczące, że aż 75 procent chorych na depresję w czasie lockdownu odczuwało silny stres, a prawie połowa pacjentów spędzała większość dnia w łóżku.

Według Urlicha Hegerla pandemia i związana z nią izolacja tworzą błędne koło - przymusowa kwarantanna zwiększa ryzyko wycofania się z życia społecznego, natomiast leczenie depresji wymaga, by pacjent odnowił kontakty międzyludzkie.

Reklama

Polacy zestresowani bardziej niż przed pandemią

Badanie „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że pandemia wywołała stres u 75 procent wszystkich Polaków. Stres objawiał się na różne sposoby - zarówno jako zaburzenia emocjonalne, jak i przyjmował formę objawów somatycznych. W przypadku tych drugich wiele osób skarżyło się na wypadanie włosów, siwienie, bóle brzucha, kołatanie serca lub nadmierną potliwość w sytuacjach, które wcześniej nie wiązały się z poddenerwowaniem.

Przyczyną wielu problemów ze zdrowiem psychicznym Polaków jest izolacja w domu. Nauka zdalna i praca utrudniają nawiązywanie kontaktów rówieśniczych, utrzymywanie przyjaźni i bliskich relacji z członkami rodziny zamieszkującymi w innej miejscowości. Rozwiązaniem problemu może być korzystanie z komunikatorów internetowych z wideo połączeniami, częste dzwonienie do bliskich i znajomych, a w razie pogłębiania się trudności w sferze emocjonalnej - zgłaszanie się do telefonów zaufania, psychiatrów i psychologów udzielających porad online oraz do specjalistycznych ośrodków.

Reklama

Jak walczyć z przewlekłym stresem?

Radzenie sobie z przewlekłym stresem w dobie pandemii jest trudne. Ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, brak aktywności fizycznej i obawa o sytuację finansową sprawiają, że znalezienie pozytywnych aspektów życia czasami wydaje się niemożliwe. Jeśli nie potrafi się samodzielnie walczyć z problemami emocjonalnymi, powinno się zgłosić po pomoc do specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomaga uporządkować myśli i znaleźć wyjście z wielu sytuacji. Jednocześnie powinno się podjąć własne starania o poprawę stanu swojego zdrowia psychicznego.

Dobre samopoczucie pomaga utrzymać aktywność fizyczna. Podczas ćwiczeń fizycznych wytwarzają się hormony szczęścia, które zmniejszają objawy depresji i wspierają jej skuteczne leczenie. Regularne treningi w domu, spacery, bieganie po parku lub jazda na rowerze po lesie są również skuteczną formą rozładowania napięcia emocjonalnego związanego z nerwicą lękową.

Złym wyborem jest sięganie po używki. Alkohol, środki odurzające lub leki dają chwilowe uczucie ulgi, jednak działają uzależniająco. Ich nadużywanie prowadzi do pogłębiania się problemów ze zdrowiem psychicznym i powoduje konieczność rozpoczęcia terapii. 

Reklama

Wirtualny świat vs. rzeczywistość

W pandemii powszechna jest praca i nauka zdalna, a wiele rozrywek dostępnych jest wyłącznie online. Z tego względu wielu Polaków spędza całe dnie przed komputerem, co sprzyja uzależnieniu od elektroniki. 

Dbałość o zdrowie psychiczne w dobie koronawirusa powinna zatem uwzględniać balans pomiędzy życiem w wirtualnym a rzeczywistym świecie. Rozgraniczenie obu tych form jest szczególnie ważne dla nastolatków i dzieci, które są najbardziej podatne na uzależnienie od komputera. Gdy tylko zauważy się pierwsze symptomy wskazujące na pojawienie się nałogu, powinno się podjąć jak najszybsze kroki. W przeciwnym razie uzależnienie od komputera przyjmie groźną formę, a powrót do normalności sprzed pandemii będzie dla dziecka o wiele trudniejszy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Podobne artykuły
Infografika przedstawiająca salę szpitalną przygotowaną do radioterapii w pozycji pionowej
Radioterapia w pozycji pionowej: rewolucja w precyzji leczenia nowotworów
biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Przyrządy kuchenne wykonane z czarnego plastiku
Czarny plastik w kuchni. Czy przybory kuchenne mogą szkodzić zdrowiu?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!