Łupież to bardzo krępująca przypadłość. Pojawia się ona zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, choć u panów potrafi być znacznie bardziej dokuczliwa.
Z łupieżem walczy już kilka milionów Polakiem między 15 a 75 roku życia, ale zdarza się, że problem ten dotyka też dzieci. Łupież jest efektem nadmiernej aktywności grzybów Pityrosporum ovale na skórze głowy.
Co ciekawe, ten drożdżopodobny grzyb żyje na skórze głowy każdego człowieka – dolegliwości wywołuje dopiero wtedy, gdy sami stworzymy mu do tego odpowiednie warunki.
Łupież suchy
Suchy łupież pojawia się u osób, które nie mają problemów z łojotokiem. Złuszczony naskórek wędruje wówczas po całej głowie, osypując się na ramiona przy każdej możliwej okazji.
Przyczyną wystąpienie łupieżu suchego może być nadwrażliwość na Pityrosporum ovale choć winowajcami często są również źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji lub stylizacji włosów. Pojawieniu się tego problemu sprzyja również zła dieta, stres i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Łupież zazwyczaj nasila się zimą i jesienią. Nosząc czapki, zmniejszamy bowiem dopływ powietrza do skóry głowy, a to stwarza doskonałe warunki do wzrostu grzybów.
Reklama
Łupież tłusty – objawy
Tłusty łupież to problem osób borykających się z przetłuszczającą się skórą głowy. Kolonia Pityrosporum ovale rośnie wówczas w zastraszającym tempie – wszystko dlatego, że grzyby odżywiają się łojem, który tworzy doskonałe dla drożdżaków środowisko beztlenowe. Główną oznaką tłustego łupieżu są żółtawe strupki przylegające do skóry głowy. Innym objawem tej przypadłości jest uporczywy świąd, czasami pojawia się także zaczerwienienie. Tylko kilka kroków dzieli łojotok od wystąpienia łupieżu tłustego. Pamiętajmy więc, że do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły mogą się przyczynić m.in. zaburzenia hormonalne, nadmierne spożywanie cukru i stres. Skutkiem nieleczonego łupieżu tłustego może być wypadanie włosów, dlatego po rozpoznaniu tego problemu należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.
- Sprawdź, co to jest: Łupież różowy Gilberta
Reklama
Łupież suchy – leczenie
Leczenie łupieżu suchego warto rozpocząć od zmiany diety. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy z grupy B oraz A i E, warto natomiast wyeliminować cukier. Głowę należy myć szamponem ze składnikiem przeciwgrzybiczym, np. pirytionianem cynku, piroktonem olaminy lub ketokonazolem. Można także sięgnąć po naturalny szampon dziegciowy. Pamiętajmy jednak, aby tego rodzaju preparatem myć głowę 3 razy w tygodniu. Jeśli myjemy włosy częściej, w pozostałe dni sięgajmy po delikatne szampony do codziennego stosowania. Jeżeli zmiana diety i zastosowanie odpowiednich kosmetyków nie pomaga, skonsultujmy się z dermatologiem.
Skuteczną metodą na pozbycie się łupieżu jest szampon likwidujący zarówno jego przyczyny, jak i objawy. Dobrym wyborem będzie produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Reklama
Domowe sposoby na łupież suchy
W walce z łupieżem można sięgnąć także po domowe sposoby. Jednym z najskuteczniejszych jest płukanka z octu jabłkowego.
Wystarczy do szklanki wody dodać dwie łyżki octu i polać miksturą włosy po ich umyciu i spłukaniu. Raz na jakiś czas warto położyć także na włosy i skórę głowy jogurt naturalny. Upewnijmy się jednak najpierw czy nie ma on w składzie cukru, który mógłby być pożywką dla bytujących na głowie grzybów.