Mezoterapia igłowa nazywana jest również iniekcją. Aktualnie jest bardzo popularną metodą zapobiegania oznakom starzenia i odmładzania skóry. Substancje leczniczy czy odżywcze dostarczane są do skóry poprzez specjalne urządzenie do nakłuwania lub za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą.
Obecnie coraz bardziej na popularności zyskują specjalne „pistolety” do mezoterapii pozwalające dokładnie kontrolować głębokość nakłucia oraz ilość wstrzykiwanego preparatu. Dzięki tej metodzie preparaty od razu trafiają bezpośrednio do miejsca, które wymaga leczenia. Substancje aktywne nie krążą po organizmie w układzie trawiennych czy krwionośnym, tylko natychmiast mogą rozpocząć swoje działanie, nie obciążając wątroby i nerek.
Skuteczność tej metody opiera się na dwóch mechanizmach działania:
- pierwszym z nich są regenerujące i odżywcze skutki działania preparatów wstrzykniętych w skórę
- drugim jest zdolność skóry do samoregeneracji. Skóra z wiekiem się rozleniwia, a nakłuta (poddana iniekcji) jest pobudzona do produkcji naturalnych substancji, które ją rewitalizują.
Jak wygląda zabieg mezoterpii igłowej?
Podczas zabiegu nakłucia, czy też iniekcję preparatu, wykonuje się w odstępach około jednego centymetra. Powstają w ten sposób maleńkie gródki, które znikają po kilkudziesięciu godzinach. Oznacza to, że preparat się wchłonął i został rozprowadzony po obszarze, który został poddany zabiegowi.
Reklama
Gdzie można zastosować mezoterapię?
Mezoterapię można zastosować na:
- powiekach
- twarzy
- szyi
- dekolcie
- grzbietach dłoni
- we wszystkich innych miejscach na ciele, gdzie pojawiają się oznaki starzenia.
Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać, także po jego zakończeniu nie trzeba się pilnować, np. nie powinna występować nadwrażliwość na światło.
Reklama
Na czym polega mezoterapia bezigłowa?
- Metoda mezoterapii bezigłowej polega na wprowadzeniu preparatów odżywczych do skóry za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości, jest to tzw. elektroporacja. Mezoterapia bezigłowa do swojego działania wykorzystuje zjawiska fizyczne zachodzące w skórze. Za pomocą wysokonapięciowego prądu impulsowego otwierają się drogi, którymi można wprowadzić aktywny preparat odżywczy.
- Istnieje również inny sposób – sonoforeza. Metoda ta wykorzystuje ultradźwięki do aplikacji substancji odżywczych. Z różnych względów sposób ten czasem traktowany jest jako odmiana mezoterapii bezigłowej, a czasem jako odrębna metoda. Sonoforeza opiera się na mikromasażu, rozszerza on błony komórkowe skóry, które stają się dzięki temu bardziej przepuszczalne i doskonale wchłaniają substancje regenerujące. Mikromasaż symuluje skórę do łatwiejszego regenerowania komórek, dobrze przyswaja substancje odżywcze, skóra staje się zdrowsza i bardziej sprężysta.
Obie metody dostarczają substancje lecznicze bezpośrednio do skóry bez konieczności użycia igieł.
Istnieje również możliwość połączenia stymulacji prądem i ultradźwiękami.
- Zastosowanie obu sposobów poprawia ilość, równomierność a także głębokość aplikacji preparatu.
- Czas reakcji substancji odżywczych jest krótszy, w szybszym czasie widać również efekty na skórze, zwłaszcza podczas redukcji zmarszczek, kurzych łapek, zabiegach liftingujących, poprawiających kolor skór i jej strukturę.
- Dzięki połączeniu tych dwóch metod możliwe jest dobranie koktajlu do mezoterapii pod indywidualne zapotrzebowanie pacjenta.
Reklama
Efekty
Obie metody pomagają odmłodzić skórę i poprawić jej kondycję:
- nawilżają skórę
- poprawiają wchłanianie witamin i minerałów
- sprawiają, że jest sprężysta i jędrna
- likwidują zmarszczki, przebarwienia, worki pod oczami i kurze łapki
- poprawiają produkcję włókien kolagenowych.
Dzięki temu skóra wygląda zdrowo, a oznaki starzenia się są widocznie zahamowane.
Reklama
Skuteczność
Choć skuteczność mezoterapii bezigłowej poddawana jest czasem w wątpliwość, to ciężko jednoznacznie określić, która z metod jest bardziej skuteczna. Istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność obu metod odmładzania i regeneracji skóry. Wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb, przekonań a nawet upodobań pacjenta.
Czytaj także:
- Szyja - łatwo może zdradzić twój wiek
- Nowoczesne metody usuwania blizn