W konkursie zorganizowanym na profilu Medme.pl na Facebooku wraz z firmą Canpol babies proprosiliśmy o wskazanie mitów, które czytelnicy usłyszeli na temat laktacji. Dla tych, którzy wskazali najciekawsze z nich czekały nagrody w postaci laktatorów elektrycznych Easy&Natural, które naśladują naturalny rytm ssania dziecka.
Poniżej przedstawiamy niektóre ze wskazanych mitów wraz z wyjaśnieniami.
MIT 1. Jeśli dziecko nie zje całego pokarmu z piersi to należy odciągnąć pozostostałość laktatorem.
Oczywiście nie ma takiej konieczności, dziecko je tyle, ile potrzebuje. Każdorazowe opróżnienie piersi powoduje wzrost prolaktyny odpowiedzialnej za laktację. Nadmierne odciąganie może zaburzyć naturalny rytm i wywołać nawał pokarmu. W karmieniu piersią ważna jest zasada “popytu i podaży” - im częściej karmisz, tym więcej pokarmu wytwarzasz, dlatego ważne jest tzw. karmienie na żądanie, kiedy dziecko samo wyznacza rytm.
MIT 2. W okresie jesienno-zimowym konieczne jest owijanie piersi szalikiem przed wyjściem z domu, aby nie doszło do przeziębienia i stanu zapalnego.
Wystarczy ubierać się stosownie do pogody. Piersi w czasie laktacji nie wymagają dodatkowej ochrony termicznej.
MIT 3. Karmienie piersią uniemożliwia zajście w ciążę.
Karmienie piersią obniża płodność ze względu na hormony wytwarzane w czasie laktacji, jednak należy pamiętać, że nie jest to stuprocentowa antykoncepcja. Wykazuje się skuteczność naturalnego zapobiegania ciąży u kobiet, które karmią regularnie minimum 6 razy na dobę, nie miesiączkują i nie obserwują żadnej krwistej wydzieliny z pochwy, a ich maleństwa nie mają więcej niż 6 miesięcy.
MIT 4. Kobiety z małym biustem mają problem z laktacją.
Zdecydowany mit, gdyż za ilość wytwarzanego pokarmu odpowiada tkanka gruczołowa, a nie tłuszczowa, która wpływa na rozmiar biustu.
MIT 5. Picie wody gazowanej spowoduje, że mleko również będzie gazowane oraz aby mieć pokarm, trzeba pić mleko.
Spożywane pokarmy i napoje nie mają wpływu na pokarm. Oczywiście należy stosować urozmaiconą i zbilansowaną dietę, tak aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Natomiast pokarm powstaje w gruczołach piersiowych, składających się z pęcherzyków mlecznych. Te zbudowane są z laktocytów, czyli komórek, które pobierają z krwi matki właściwe składniki i wytwarzają z nich pokarm.
MIT 6. Przed każdym karmieniem należy myć pierś.
Przy karmieniu piersią wystarcza standardowa higiena osobista. Zbyt częste mycie może powodować podrażnienia brodawek i wysuszenie skóry, co może zwiększać ryzyko pęknięć. Naturalna flora bakteryjna matki jest bezpieczna dla dziecka. Dodatkowo przy laktacji należy unikać stosowania perfumowanych balsamów oraz płynów antybakteryjnych.