Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Mydło do włosów - jak go używać? Właściwości i rodzaje

Mydło to kosmetyk znajdujący się w każdej łazience. Używamy go przede wszystkim do mycia rąk, choć z niektórych mydeł można skorzystać również podczas mycia włosów. Piszemy, jakie są zalety i wady mycia włosów mydłem.
Kostka czarnego mydła
Źródło:123RF
Spis treści

Szare mydło do włosów

W dobie fascynacji domowymi sposobami pielęgnacyjnymi i naturalnymi kosmetykami coraz więcej osób postanawia spróbować mycia włosów szarym mydłem. Działa ono podobnie do znajdującego się w wielu szamponach laurylosiarczanu sodu (SLS), jest jednak od niego łagodniejsze. Mimo to, szare mydło silnie oczyszcza, w efekcie pozostawiając włosy suche i „sianowate”. 

Przez to, że posiada wysokie pH, po jego użyciu konieczne jest zastosowanie zakwaszającej płukanki z octu lub soku z cytryny, która zneutralizuje zasadowość mydła i pozwoli przywrócić skórze jej naturalne pH. Wysokie pH sprawia również, że szare mydło nie będzie nadawać się do mycia włosów farbowanych - przez znaczne rozchylenie łusek włosów kolor będzie się szybciej z nich wypłukiwał.

Reklama

Szare mydło na wypadanie włosów?

Dzięki silnym właściwościom oczyszczającym szare mydło pozwala dotlenić mieszki włosowe, co sprawia, że włosy rosną mocniejsze. Nie można jednak mówić o udowodnionym wpływie szarego mydła na wypadanie włosów.

Mycie nim czupryny na pewno nie sprawdzi się u osób z suchą skórą i zniszczonymi włosami. Mogą spróbować go natomiast ci, którzy borykają się z reakcjami uczuleniowymi na znajdujące się w wielu szamponach substancje zapachowe oraz barwniki. Warto jednak pamiętać, że szare mydło może pozostawić na naszych włosach trudny do zmycia osad. Z pewnością będzie też mniej wygodne w użytkowaniu od tradycyjnego szamponu.

Reklama

Czarne mydło na włosy

Czarne mydło do włosów to kosmetyk powstały w wyniku zmydlenia oliwy z oliwek. Nie oznacza to jednak, że przyniesie on naszej skórze i włosom nawilżenie. U osób podatnych na przesuszenia, czarne mydło może przynieść więcej szkody niż pożytku. Także skóra bez większych problemów może zareagować na mycie czarnym mydłem mocnym ściągnięciem - wówczas konieczne będzie ponowne jej umycie zwykłym szamponem. 

W składzie niektórych czarnych mydeł oprócz zmydlonej oliwy z oliwek znajdziemy również glicerynę, która ma za zadanie łagodzić wysuszające działanie stuprocentowego czarnego mydła. Z pewnością będzie to wybór lepszy od czystego czarnego mydła, jeśli jednak mamy ochotę spróbować mydła do mycia włosów, najlepiej będzie kupić specyfik stworzony specjalnie do tego celu.

Reklama

Czarne mydło do włosów z ziołami

W drogeriach i sklepach zielarskich znajdziemy czarne mydło do włosów, które w rzeczywistości jest mieszaniną wyciągów roślinnych, olejów i olejków eterycznych oraz działających nawilżająco humektantów. Znajdziemy w nim również SLES, czyli myjący i pianotwórczy detergent. Jak widać, produkt ten nie ma nic wspólnego z prawdziwym, czystym czarnym mydłem, a jego nazwa bierze się jedynie z podobnej, gęstej, żelowej konsystencji i zbliżonego koloru. 

Taki produkt, choć zawiera detergent, którego wielu ludzi unika, w większości przypadków podziała na włosy znacznie lepiej niż czyste czarne mydło. Gęsta piana dobrze poradzi sobie z umyciem nawet mocno zabrudzonych włosów, nie wysuszy kosmyków i pozostawi je gładkie i błyszczące. Użycie takiego kosmetyku będzie zatem znacznie bardziej komfortowe od zastosowania czystego czarnego myda.

Reklama

Cedrowe mydło do włosów

Na rynku dostępne jest również cedrowe mydło do włosówi ciała - w przeciwieństwie do czarnego mydła do włosów nie zawiera ono detergentów, lecz łagodne składniki myjące. Brak SLS-ów sprawia, że dobrze sprawdzi się u osób z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą głowy. 

Znajdujący się w jego składzie olejek cedrowy stymuluje wzrost włosów, działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego będzie to świetne mydło do włosów przetłuszczających się oraz z tendencją do nawracającego łupieżu. Producent cedrowego mydła do włosów zaleca mycie głowy metodą kubeczkową, która polega na uprzednim spienieniu produktu z dodatkiem wody w małym naczyniu. Dopiero tak wytworzoną pianę rozprowadza się na skórze głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Efekt to czysta, odświeżona skóra i zdrowe, sypkie włosy.

Reklama

Mycie włosów mydłem w płynie

O ile mycie włosów szarym mydłem może sprawdzić się u niektórych osób, tak używanie do tego celu mydła w płynie nie skończy się dobrze dla żadnej skóry głowy. Jeśli więc zabraknie nam szamponu, lepiej pominąć jedno mycie lub po prostu pójść do sklepu, niż umyć włosy mydłem w płynie

Skład tego specyfiku jest dostosowany jedynie do mycia rąk, a potraktowana nim skóra głowy z pewnością „odwdzięczyłaby” się nam podrażnieniem, ściągnięciem, a nawet problemami, które musielibyśmy rozwiązać u dermatologa. Jeśli więc mamy ochotę spróbować umycia włosów mydłem, sięgnijmy po kosmetyk stworzony specjalnie do tego celu. Cedrowe, czarne czy z dodatkiem wzmacniającego włosy oleju rycynowego - najważniejsze, by na opakowaniu znajdowała się informacja, że jest to mydło przeznaczone do mycia włosów. Wówczas będziemy mogli używać go bez obaw.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial