Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Najskuteczniejsze tabletki przeciwzapalne - przewodnik

Stan zapalny w obrębie mięśni lub stawów zwykle wiąże się z szeregiem dotkliwych dolegliwości. Przyczyny problemu mogą być różne, a jego charakter może zmieniać się w czasie, np. narastając. Na szczęście istnieją leki, które pomagają wyciszyć lub całkowicie zlikwidować nieprzyjemne doznania. Jakie tabletki przeciwzapalne są najskuteczniejsze?
Umięśniony mężczyzna bez koszulki trzyma dłonie na odcinku lędźwiowym pleców z powodu bólu
źródło: 123RF
Spis treści

Jak działają tabletki przeciwzapalne?

Tabletki przeciwzapalne to grupa leków, których działanie nakierowane jest na zmniejszenie lub całkowite usunięcie stanu zapalnego toczącego się w organizmie. W konsekwencji farmaceutyki tego typu redukują również objawy zapalenia, takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie w obrębie danego narządu czy ograniczenie jego funkcji.

Sposób działania tabletek przeciwzapalnych obejmuje hamowanie wydzielania przez organizm substancji chemicznych odpowiedzialnych za wywoływanie stanu zapalnego. Aby było to możliwe, w składzie leku muszą znajdować się odpowiednie substancje czynne, takie jak diklofenak czy ibuprofen. Jednocześnie blokują one impulsy nerwowe alarmujące o bólu, zanim dotrą one do mózgu. Dzięki temu łagodzą dolegliwości.

Tabletki przeciwzapalne to leki, a zatem produkty medyczne, które mogą wywoływać różne reakcje organizmu. Z tego powodu niezwykle istotne jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alergii na składniki preparatów oraz zażywania innych leków na stałe.

Reklama

Na co stosować tabletki przeciwzapalne?

Tabletki przeciwzapalne mogą być stosowane w łagodzeniu bólu, redukowaniu obrzęków, obniżaniu gorączki i zmniejszaniu innych dolegliwości związanych z toczącym się zapaleniem. Problem może wystąpić w związku z różnymi stanami i schorzeniami organizmu, takimi jak m.in.:

  • urazy mięśniowe wynikające m.in. z wypadków, kontuzji czy przeciążeń (praca fizyczna, podnoszenie ciężarów etc.),
  • nadmierne napięcie mięśniowe spowodowane m.in. stresem, wadami postawy czy długotrwałym utrzymywaniem ciała w nieprawidłowej pozycji,
  • kontuzje w obrębie więzadeł i ścięgien (naciągnięcia, zerwania),
  • infekcje wirusowe (np. przeziębienie, grypa),
  • choroby i wady wrodzone układu kostno-stawowego (np. osteoporoza).

Długotrwałe stany zapalne mogą przerodzić się w chorobę przewlekłą, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Istnieją różnorodne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do wystąpienia takiego problemu. Należą do nich m.in. skłonności genetyczne, ale również niewłaściwa dieta, brak ruchu, uzależnienie od nikotyny czy nadmierna masa ciała.

Reklama

Jakie tabletki przeciwzapalne są najskuteczniejsze?

Skuteczność leku jest zależna od wielu czynników, a największy wpływ na nią mają indywidualne cechy danego organizmu. Aby wybrać odpowiednie tabletki przeciwzapalne dla siebie, skorzystaj z naszego krótkiego przewodnika.

  1. Przeczytaj skład leku

Tabletki przeciwzapalne powinny zawierać składniki aktywne z grupy analgetyków, takie jak diklofenak potasowy. Oprócz tego nie powinny mieć substancji uczulających, które dla każdego człowieka mogą być inne. Jeżeli w przeszłości stwierdzono u Ciebie nadwrażliwość lub alergię na jakiś składnik leku, upewnij się, że nie ma go na liście ingrediencji tabletek przeciwzapalnych, które zamierzasz zażyć.

  1. Podążaj za potrzebami ciała

Niektóre osoby mogą odczuwać większą ulgę po zażyciu leku z daną substancją czynną niż po zastosowaniu preparatu na bazie innej substancji. Jeżeli potrafisz określić, na jakie składniki najlepiej reaguje Twoje ciało, podążaj za swoją intuicją. Umożliwi Ci to skuteczniejszą walkę z dolegliwościami.

  1. Zasięgnij porady lekarza

Jeżeli nie masz pewności, jakie tabletki przeciwzapalne wybrać, udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego. Specjalista doradzi Ci odpowiedni preparat, a także zaleci właściwe dawkowanie.

  1. Monitoruj wpływ leku na swój stan

Zwróć uwagę, jak reaguje Twój organizm po zażyciu tabletki przeciwzapalnej. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy niepożądane, np. duszności, kołatanie serca, skurcze mięśni czy obrzęki kończyn, natychmiast zaprzestań stosowania leku i skonsultuj się z lekarzem.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Leki przeciwzapalne
Nalgesin
Apo-Napro
Anapran
Podobne artykuły
Lek nimesil - działanie i dawkowanie. Na co pomaga?
DicloDuo - na co, ulotka, działanie, dawkowanie
Lek Cartexan – działanie, dawkowanie. Na co pomaga?
Arcoxia - skład i dawkowanie. Czy jest dostępny bez recepty?
Olfen Uno – działanie i dawkowanie. Na co pomaga?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!