Suchość w gardle
Suchość w gardle jest częstą dolegliwością. Po wyczerpującym treningu, w upalny dzień czy po wypiciu kilku filiżanek kawy. Nieprzyjemne przesuszenie w jamie ustnej powszechnie traktowane jest jako naturalna reakcja organizmu na niedostatecznie nawodnienie. Zwykle wystarczy sięgnąć po szklankę wody, a nieprzyjemna dolegliwość znika. Niekiedy jednak suchość w gardle doskwiera pomimo właściwego nawadniania organizmu. Taka przypadłość nosi nazwę kserostomii, czyli zmniejszonego wydzielania śliny. Kserostomia to niegroźne schorzenie, dotykające najczęściej osób po 65. roku życia.
W gastroenterologii wyróżnia się kserostomię prawdziwą, spowodowaną zmniejszonym wydzielaniem śliny oraz rzekomą, czyli niezwiązaną z nieprawidłową pracą ślinianek. Kserostomii rzekomej nie należy bagatelizować, gdyż może być objawem poważnej choroby.
Reklama
Przyczyny suchości w gardle
Suchość w gardle przyczyn może mieć wiele. Istnieją dolegliwości, które mogą powodować nieprzyjemne uczucie przesuszenia w gardle, pośród których wymienić można:
- cukrzycę;
- zaburzenia hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy; suchość w gardle często pojawia się u kobiet przechodzących menopauzę);
- zaburzenia odżywiania (zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego);
- infekcje bakteryjne jamy ustnej;
- grzybica jamy ustnej;
- choroby przyzębia;
- choroby nerek;
- choroby autoimmunologiczne (m.in. zespół Sjögrena)
- depresję i stany lękowe;
- refluks żołądkowo-przełykowy i kratniowo-gardłowy.
Suchość w gardle jest też częstym skutkiem ubocznym zażywania leków. Szacuje się, że na rynku farmaceutycznym można kupić ponad 400 preparatów, które powodują suchość w jamie ustnej. Należą do nich m.in. leki przeciwdepresyjne, moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, na nadciśnienie czy zwiotczające mięśnie. Ponadto kserostomia rzekoma często występuje u pacjentów poddanych radioterapii.
Reklama
Suchość w gardle – leki
Co stosować na suchość w gardle? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli przesuszenie jamy ustnej jest skutkiem ubocznym leku, można poprosić lekarza o zmianę preparatu. Jeśli jednak zmiana leku nie będzie możliwa, jedynym sposobem na złagodzenie kserostomii będzie zażywanie preparatów nawilżających gardło.
Zdecydowanie najczęstszym powodem suchości w gardle jest infekcja bakteryjna, ewentualnie grzybicza. Rynek farmaceutyczny oferuje całe mnóstwo preparatów zwalczających suchość jamy ustnej, dostępnych w tabletkach, kapsułkach, syropie, sprayu, atomizerze etc.
Reklama
Spray do nawilżania gardła
Za najbardziej praktycznie w niwelowaniu suchości w gardle uchodzą preparaty w formie sprayu, wyposażone w wygodny aplikator. Jak powinien działać spray na gardło? Warto wziąć pod uwagę preparaty, które wykazują działanie:
- powlekające,
- osłaniające,
- nawilżające,
- ochronne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- immunomodulujące,
- immunostymulujące,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- przeciwnowotworowe,
- promieniochronne.
Reklama
Nawilżanie gardła: domowe sposoby na suchość w gardle
Czym jeszcze można nawilżać gardło? Zwolennicy naturalnego leczenia mogą wypróbować domowych sposób na suchość w gardle.
Skuteczne będą inhalacje ziołowymi naparami. Do przygotowania naparu najlepiej użyć ziół pobudzających wydzielanie śliny, czyli mięty pieprzowej czy goryczki żółtej. Innym skutecznym domowym sposobem na suchość w gardle jest płukanie jamy ustnej naparem z siemienia lnianego. Cierpiąc na kserostomię, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.