Do niedawna leczenie próchnicy czy leczenie kanałowe kojarzyło się pacjentom z nieprzyjemnym i bolesnym borowaniem. Nowoczesne metody zwalczania bólu i stresu gwarantują pacjentowi komfort psychiczny podczas leczenia stomatologicznego. Doświadczony dentysta podczas wizyty jest stanie uspokoić nawet pacjentów z dentofobią oraz najmłodszych.
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Paniczny lęk przed leczeniem dentystycznym powstaje w wyniku oddziaływania na pacjenta różnorodnych czynników. Mogą to być przykre doświadczenia z lekarzem w przeszłości, ból odczuwany dotychczas podczas leczenia, a nawet dźwięki urządzeń wykorzystywanych w gabinecie dentystycznym. Ta groźna dolegliwość zniechęca pacjentów do systematycznych kontroli stanu uzębienia. By pokonać strach, warto zapoznać się z metodami zapobiegania występowaniu dolegliwości bólowych, jakie stosuje dany dentysta w swoim miejscu pracy. Innym osobom pomaga dobre przygotowanie się do wizyty.
Do gabinetu dentysty warto zgłosić się kilka minut wcześniej przed umówioną wizytą. Należy także umyć zęby, zachowując zasady codziennej higieny. Dla niektórych pacjentów pomocne okazuje się stworzenie listy pytań i wątpliwości, które pragną oni rozwiać u specjalisty. Dentysta powinien zostać poinformowany o odczuciach pacjenta. Jeżeli czuje on niepokój lub paniczny strach – świadomość emocji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań przygotowujących pacjenta do komfortowego usadowienia się na fotelu dentystycznym.
Reklama
Stomatologia to nie tylko leczenie zębów, czyli czym zajmuje się dentysta?
Dentysta to lekarz, który kompleksowo zajmuje się dbałością o dobry stan zdrowia jamy ustnej człowieka. Profilaktyka, leczenie zachowawcze, ortodoncja, implanty, stomatologia dziecięca, wybielanie zębów, protetyka - to tylko niektóre z działów, jakimi może się zajmować doświadczony lekarz stomatolog. Zwykle współpracuje on z ortodontą i protetykiem.
Bezbolesne dla pacjenta są wszelkie zabiegi wykonywane w ramach profilaktyki stomatologicznej. Kontrola stanu jamy ustnej pacjenta przeprowadzana jest jedynie z wykorzystaniem lusterka dentystycznego i skalera. Bólu nie sprawia RTG, niezależnie od rodzaju wykonywanego zdjęcia. Również fluoryzacja, usuwanie osadu, lakierowanie zębów czy nawet usuwanie złogów naddziąsłowych nie powinno być przyczyną dolegliwości bólowych.
Reklama
Bezbolesne leczenie kanałowe (endodoncja) - czy to możliwe?
Znieczulenia miejscowego wymagają przede wszystkim działania z zakresu stomatologii zachowawczej. Wypełnianie ubytków, czyli popularne plombowanie oraz leczenie kanałowe (endodoncja) mogą bowiem powodować u pacjentów dyskomfort, a nawet ból. Podczas tych zabiegów dentysta odsłania miazgę i korzeń zęba. Nietrudno wówczas o podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za czucie bólu. W klinikach stomatologicznych stosuje się znieczulenie komputerowe, miejscowe znieczulenie wstrzykiwane ręcznie przez lekarza, rzadziej – żele i kremy do znieczulenia. Podczas procesu znieczulania pacjenta wytwarza się płaszcz anemizacyjny, gwarantujący bezbolesność iniekcji oraz minimalizację uczucia rozpierania tkanek.
Na bezbolesność poszczególnych procedur medycznych wpływ mają również umiejętności i doświadczenie dentysty. Mowa tu przede wszystkim o umiejętności maksymalnego zawężenia pola zabiegowego. Lekarz powinien bowiem pracować z pełnym poszanowaniem każdych tkanek jamy ustnej. Zmniejsza to ryzyko występowania bólu podczas wykonywanych czynności leczniczych. Skraca również czas gojenia ewentualnych ran i rekonwalescencji (zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych). Leczenie stomatologiczne wymaga empatycznego i cierpliwego podejścia do pacjenta. Zarówno wówczas, gdy jest nim dorosły, jak i dziecko.
Reklama
Piękny uśmiech u dzieci - wizyta adaptacyjna w ofercie stomatologicznej
Wizyta adaptacyjna stanowi podstawową formę przyzwyczajenia dziecka do systematycznych wizyt w gabinecie dentystycznym. Warto zapisać na nią dziecko wtedy, gdy w jego jamie ustnej nie występują jeszcze żadne dolegliwości. Wówczas lekarz może skupić się wyłącznie na działaniach z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Nie wykonuje żadnych procedur terapeutycznych i zabiegowych. Dzięki temu w umyśle dziecka tworzy jedynie pozytywne skojarzenia, związane z naturalną ciekawością poznawczą najmłodszych pacjentów.
Reklama
Nowoczesny dentysta a znieczulenie pacjenta w chirurgii stomatologicznej
Stomatolog wykorzystuje znieczulenie miejscowe również podczas zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Dentysta często podejmuje takie procedury medyczne jak: usunięcie ósemek, usuwanie zębów chorych lub zatrzymanych, usuwanie zębów do protez lub implantów. Zależnie od zakresu usługi, w chirurgii stomatologicznej można zastosować też znieczulenie ogólne, czyli powszechną narkozę. Przed zabiegiem konieczne jest skonsultowanie pacjenta z anestezjologiem. To rozwiązanie proponuje się szczególnie osobom cierpiącym z powodu skrajnej formy dentofobii. Często uniemożliwia ona komfortowe i bezpieczne przeprowadzenie leczenia zachowawczego w znieczuleniu miejscowym.
Reklama
Bezpieczeństwo usług lekarza stomatologa
Stresuje Cię wizyta u stomatologa, jego narzędzia lub sam dentysta? Tychy to lokalizacja, w której mieści się Centrum Medyczne Kierach, gdzie pracują empatyczni lekarze stawiający przede wszystkim na bezbolesność zabiegów oraz komfort pacjenta. Sprawdź ofertę: https://kierach.pl/oferta/stomatologia/.
Bogata oferta placówki skierowana jest do pacjentów w każdym wieku, także do dzieci oraz osób, które obawiają się dentysty. Lekarze mają do swojej dyspozycji nowoczesny sprzęt, w tym również mikroskop, który umożliwia dokładne leczenie kanałowe, a także wiele możliwości skutecznego znieczulenia pacjenta. Dzięki temu, że każda kolejna wizyta u dentysty jest bezbolesna, u większości pacjentów znika awersja i strach przed zabiegami stomatologicznymi. Zastosowanie nowoczesnych metod leczenia i leków najnowszej generacji oraz indywidualnego podejścia do każdego problemu pacjenta gwarantuje sukcesy terapeutyczne.