W Polsce najpopularniejszy jest ocet jabłkowy, ocet winny oraz czysty ocet destylowany biały zwany octem spirytusowym, który jest wytwarzany ze zboża. Najpopularniejszy i najzdrowszy jest ocet jabłkowy z uwagi na zawartość pektyn, które wspomagają proces trawienia.
Ocet zwalcza bakterie i grzyby, zmniejsza swędzenie po ukąszeniu owadów, łagodzi nawet oparzenie słoneczne. Oto 10 powodów, dla których powinniśmy mieć ocet zawsze w kuchennych zapasach.
Zalety octu
1. Świetny do włosów i skóry głowy - użyj jako ostatnie płukanie do włosów (rozcieńczony z wodą w proporcji 3 łyżeczki na litr wody), w ten sposób usuniesz pozostałości szamponu i balsamu, zamkniesz też łuski włosów. Dzięki temu będą lśniące. Płukanie włosów octem pomaga także złagodzić swędzenie skóry głowy.
2. Łagodny środek chłodzący - złagodzi stan zapalny poparzonej skóry.
3. Przemywaj skórę między palcami stóp - gdy masz grzybicę stóp mocz stopy w occie, dokładnie przemywaj skórę między palcami.
4. Środek na użądlenia - ból po ukąszeniu komara lub pszczoły możesz złagodzić przykładając do tego miejsca wacik nasączony octem.
5. Pochłaniacz zapachów - octowa płukanka zlikwiduje z ubrań zapach dymu, odświeży pieluszki niemowlęce, gdy doda się go do ostatniego płukania.
6. Popularny ludowy sposób na ból głowy - namocz chusteczkę higieniczną w occie i przyłóż do głowy.
7. Ludowy specyfik na ból gardła - płukaj mieszaniną sporządzoną z łyżeczki octu i szklanki wody.
8. Niestrawność spowodowana niedoborem kwasu żołądkowego - łyżeczka octu zmieszanego z wodą po posiłku. Stosować tylko wtedy, gdy problemem jest niedobór kwasu żołądkowego, a nie jego nadmiar.
9. Do czyszczenia lodówek - octem zmieszanym z wodą umyj lodówkę.
10. Do mycia zlewów, kranów, wanny, toalet.
Zobacz też: Zioła, które leczą