Reklama
Dezynfekcja a sterylizacja - na czym polega różnica?
Dezynfekcja, sterylizacja, antyseptyka, aseptyka, odkażanie – dla przeciętnego człowieka są to wyrazy bliskoznaczne, ale każdy pracownik służby zdrowia doskonale rozróżnia te pojęcia. Termin dezynfekcja jest używany w odniesieniu do procesu, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejSterylizacja (wyjaławianie) z kolei ma na celu zniszczenie wszystkim form drobnoustrojów, nie tylko wegetatywnych. Pierwsze pojęcie jest zwykle używane w kontekście odkażania ludzkich tkanek, bielizny czy wyposażenia sanitarnego, natomiast drugie dotyczy przede wszystkim narzędzi i sprzętu, mającego kontakt z ludzkimi tkankami. Termin antyseptyka oznacza dezynfekcję skóry oraz błon śluzowych za pomocą preparatów chemicznych, które nie są szkodliwe dla tkanek. Aseptyka to pojęcie szersze niż antyseptyka, obejmuje także odkażanie przedmiotów za pomocą metod chemicznych, termicznych oraz fizycznych. Wszystkie wymienione terminy łączy jedno – opisują różne formy odkażania.
Odkażanie – kiedy jest potrzebne?
Odkażanie jest potrzebne zawsze wtedy, kiedy zachodzi ryzyko nabawienia się infekcji. Pracownicy służby zdrowia na takie ryzyko są narażeni niemal w każdej sytuacji, dlatego sprzęt medyczny musi być stale dezynfekowany lub sterylizowany. W codziennym życiu ryzyko zakażenia występuje sporadycznie.
Nie dezynfekujemy przedmiotów codziennego użytku. Nawet nie jest to wskazane, gdyż w ten sposób zniszczylibyśmy bakterie dla nas pożyteczne. Preparaty do dezynfekcji są nam jedynie niezbędne do odkażania ran, gdyż poprzez uszkodzoną skórę i tkanki podskórne do wnętrza organizmu mogą wniknąć drobnoustroje i wywołać zakażenie.
Reklama
Dezynfekcja skóry – dlaczego jest taka ważna?
Rany powstałe w czasie upadku lub skaleczenia się nożem kuchennym są podatne na zakażenie. Jeśli w porę nie zostaną odkażone, może pojawić się obrzęk, zaczerwienie oraz ropna wydzielina, świadczące o zakażeniu miejscowym. Z czasem zakażenie miejscowe może przeistoczyć się w uogólnione. Rodzaj oraz objawy zakażenia będą zależały od tego, jaki rodzaj drobnoustrojów przedostał się do organizmu. Jedne wywołają gorączkę, a inne mogą doprowadzić do śmierci.
Pomimo szczepień ochronnych, powinniśmy wystrzegać się tężca, czyli zakażenia wywołanego przez laseczki tężca, bytujące w glebie oraz odchodach. Na ryzyko zachorowania narażony jest każdy, kto nie został w pełni uodporniony. Aż 15-25 proc. przypadków zachorowań kończy się śmiercią. Aby się uchronić przed tężcem oraz innymi możliwymi zakażeniami, ranę należy niezwłocznie i każdorazowo oczyścić i zdezynfekować.
Reklama
Preparaty do dezynfekcji skóry
Na rynku aptecznym znajdziemy wiele preparatów do dezynfekcji skóry. W środkach antyseptycznych obecne są różne substancje aktywne, różniące się spektrum działania Większość antyseptyków to produkty powstałe na bazie:
- preparatów jodu,
- preparatów chloru (chlorheksydyny),
- preparatów srebra,
- preparatów boru,
- chlorku sodu,
- nadmanganianu potasu,
- rivanolu,
- wody utlenionej,
- spirytusu salicylowego i alkoholu etylowego,
- heksamidyny,
- oktenidyny,
- chlorofilu,
- nafty kosmetycznej.
Reklama
Płyn do dezynfekcji skóry – jaki wybrać?
Jaki płyn do dezynfekcji skóry warto wybrać? Niegdyś w większości domowych apteczek królowała woda utleniona. Jednakże z czasem okazało się, że wykazuje one słabe działanie bakteriobójcze, a dodatkowo może podrażnić ranę i opóźnić proces gojenia. Nienajlepszym wyborem będzie także spirytus salicylowy, który w jeszcze większym stopniu może wywołać podrażnienie, a dodatkowo sprawia niepotrzebny ból podczas odkażania. Specjaliści zalecają, by do odkażania skóry i błon śluzowych wybierać produkty na bazie oktenidyny, które stosuje się w szpitalach, punktach szczepień, gabinetach zabiegowych czy ginekologicznych.
Czytaj też: