Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Odżywka do paznokci - jak wybrać odpowiednią i co powinna mieć w składzie?

Zdrowe paznokcie to ozdoba dłoni. Jeśli jednak zmagasz się z przebarwieniami, łamliwością, pękaniem, a twoje paznokcie lubią się rozdwajać i brakuje im blasku, warto postawić na odżywkę lub serum do paznokci. Taki preparat wzmacnia płytkę, odbudowuje zniszczone struktury, uelastycznia paznokcie, nadaje im blasku i często także przyspiesza ich wzrost. Ma to znaczenie zwłaszcza po zabiegach stylizacyjnych, ale również na przykład po kontakcie z detergentami. Problemy mogą wynikać dodatkowo ze złej diety. Warto działać dwutorowo - wdrożyć suplementację i wybrać odpowiedni kosmetyk.
Piękne paznokcie u kobiety
Źródło: 123RF
Spis treści

Najlepsza odżywka do paznokci, czyli jaka?

Odżywki warto zastosować, gdy masz zniszczone, suche i zbyt miękkie paznokcie. Często jest tak po hybrydzie, co jest efektem przesuszenia płytki. Problemy z paznokciami mogą także wynikać ze złej diety. Kiedy zatem sięgnąć po odżywcze preparaty?

Odżywki można stosować okresowo, kiedy zachodzi taka potrzeba, lub regularnie w ramach profilaktyki. Zazwyczaj należy ich używać co 2-3 dni. Jak w praktyce działają odżywki do paznokci? Między innymi:

  • nawilżają i natłuszczają - zniszczone paznokcie potrzebują dogłębnego nawilżenia i natłuszczenia. Bez tego ani rusz. Sucha płytka jest bardziej podatna na uszkodzenia;
  • odżywiają - dostarczają istotnych składników odżywczych i wspierają procesy regeneracji;
  • redukują przebarwienia - często po hybrydzie, ale także przez niedobory, czy złe nawyki żywieniowe, na płytce paznokcia powstają przebarwienia. Odżywka do paznokci je niweluje;
  • wzmacniają płytkę - dzięki odżywieniu wzmacniają strukturę płytki, co sprawia, że jest ona bardziej gładka, elastyczna i pełna blasku, a nie chropowata, łamliwa i matowa;
  • ograniczają łamliwość paznokci - wzmocnienie płytki przekłada się na mniejszą skłonność do łamliwości czy rozdwajania;
  • przyspieszają wzrost - dostarczane składniki odżywcze przyspieszają wzrost paznokci. Nowa płytka jest już znacznie zdrowsza i pięknie wygląda.

Reklama

Rodzaje odżywek do paznokci

Szukając odpowiednich odżywek do paznokci, warto się zastanowić, na jakim problemie chcesz się skupić, i który trzeba rozwiązać najszybciej. Zwróć uwagę na swoje oczekiwania.

Innych kosmetyków potrzebujesz po hybrydzie, innych w przypadku niedoborów składników odżywczych, a jeszcze innych po przebytych chorobach. Przykładowo:

  • odżywki wzmacniające - przede wszystkim stosuje się je po zdjęciu hybrydy, ale nie tylko. Zawierają zazwyczaj szereg witamin, składniki budulcowe i środki pomagające intensywnie zregenerować paznokcie.
  • oliwki - to środki stosowane, gdy doskwierają Ci suche paznokcie. Potrzebne jest im nawilżenie i natłuszczenie. W tej roli świetnie sprawdzają się oleje roślinne.
  • odżywki do skórek - osobną kategorię stanowią odżywki do skórek. Szczególnie potrzebne są osobom, które mają problem z ich obgryzaniem, ale skórki mogą być uszkodzone także po nieumiejętnym ich odsunięciu przed nałożeniem lakieru, czy hybrydy.

Reklama

Skład odżywki do paznokci. Czego szukać?

Czym się kierować wybierając odżywkę do paznokci? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej skład.

Możesz wybrać odżywkę lub serum regeneracyjne o naturalnej formule albo bardziej chemicznym składzie. Zależy to od Twoich preferencji. Ważne jest, by nie było w nim zapychaczy, które w praktyce nie przynoszą żadnych trwałych efektów, a jedynie poprawiają wygląd paznokcia. Niektóre składniki są szczególnie skuteczne, np.:

  • keratyna - warto wybierać preparaty zawierające w składzie keratynę. Jej struktury są bardzo istotne, gdyż budują płytkę paznokcia;
  • krzem - to jeden z kluczowych materiałów budulcowych organizmu. Nałożony na płytkę paznokci wspiera ich wzrost i zapobiega łamaniu;
  • wapń - podobnie jak krzem jest materiałem budulcowym kości i wytworów naskórka;
  • kompleks witamin - przede wszystkim ceni się zawartość witaminy E i witaminy C. Mają one duże znaczenie dla procesów regeneracji;
  • ceramidy - wzmacniają łamliwe, cienkie paznokcie. Określa się je jako cement międzykomórkowy;
  • oleje - np. z pestek winogron, drzewa herbacianego, jojoba, z orzechów makadamia, czy z pestek moreli. Natłuszczają i nawilżają. Zawierają także szereg witamin.

Chętnie wybierane są także produkty z proteinami jedwabiu, krzemionką, czy żelazem. Nie tylko odżywiają słabe paznokcie, ale także sprawiają, że płytka jest bardziej wyrównana.

Szukając najlepszej odżywki, koniecznie unikaj za to formaldehydu, kamfory, DBP, czy toluenu, przede wszystkim ze względu na toksyczność wymienionych substancji.

Reklama

Odżywka do paznokci - jak ją wybrać?

Nie jest łatwo wybrać odżywkę, która wesprze zniszczoną płytkę i poprawi kondycję paznokci. Często trzeba także kilku prób, by znaleźć idealny preparat.

W dziale drogerii kosmetycznej w medme sklep znajdziesz szereg środków, które mogą Ci w tym pomóc.

Część wzmacnia struktury keratynowe, inne pomagają zapuścić paznokcie, a jeszcze inne kompleksowo zadbają o płytkę po intensywnych eksperymentach z manicure. Oto kilka produktów, które znajdziesz w medme sklep!

Intensywny zabieg do paznokci i skórek na bazie olejków Kerabione Nutri Nail

Kerabione Nutri Nail to serum przeznaczone do łamliwych, suchych i zniszczonych paznokci. Znajdziesz w nim olej arganowy i migdałowy.

Zawiera także olejek rycynowy, rzepakowy, jojoba i wosk pszczeli. W skład wchodzi dodatkowo witamina E kluczowa dla procesów odbudowy.

Nutri Nail ma w 98% naturalny skład. Stymuluje wzrost paznokci, zmiękcza skórki, zapobiega rozdwajaniu, zapewnia zdrowy wygląd i regeneruje strukturę paznokcia.

Marka koncentruje się na produkcji preparatów do regeneracji włosów, skóry i rzęs. Ta specjalizacja pozwala tworzyć naprawdę dopracowane produkty.

By uzyskać pożądane efekty warto stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Dobór składników odżywczych jest naprawdę przemyślany. Kerabione tworzone jest w oparciu o wiedzę ekspertów.

Kuracja naprawcza na płytkę paznokcia Paese Nail Doctor

Paese Nail Doctor to produkt polskiej marki należącej do firmy Euphoria. Oferuje przede wszystkim kosmetyki kolorowe, ale także gamę odżywek do paznokci.

Nail Doctor to kuracja naprawcza. Wspomaga syntezę keratyny i tym samym wzmacnia strukturę płytki.

Ogranicza łamliwość paznokci i zmniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dogłębnie nawilża i odżywia.

Będzie odpowiednim wyborem, jeśli doskwierają Ci zniszczone paznokcie po manicure hybrydowym i zdjęciu tipsów.

Odżywka-serum do paznokci zniszczonych zabiegami manicure hybrydowego Long4Nails

Long4Nails Recovery Care to propozycja marki należącej do Oceanic, firmy specjalizującej się w produkcji preparatów antyalergicznych.

To przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które robiły manicure hybrydowy przez długi czas, czego efektem często są osłabione paznokcie.

Problemy są różne: paznokcie rozdwajają się, są suche, łamliwe, cienkie. Recovery Care to rozwiązanie na takie symptomy.

Nowoczesna formuła odżywki zawiera takie składniki aktywne, jak:

  • autorski kompleks CICA-R8 mający na celu regenerację macierzy paznokcia;
  • biotynę, która przyspiesza wzrost płytki paznokciowej, chroni przed rozdwajaniem, maksymalnie utwardza i wzmacnia paznokcie;
  • olej ze słodkich migdałów, który natłuszcza i wygładza płytkę.

Paznokcie stają się mocniejsze, mają estetyczną, gładką powierzchnię, a ich lepsza kondycja i piękny wygląd są widoczne gołym okiem.

Wzmacniająca odżywka do paznokci i baza pod lakier Sally Hansen Nail Rehab

Sally Hansen Nail Rehab Strangthener to kosmetyk jednej z największych firm kosmetycznych na świecie. Marka ma długą historię sięgającą 1946 roku.

Jej twórczyni, od której pochodzi nazwa, była na swoje czasy rewolucjonistką. Już w 1935 roku kupiła sklep kosmetyczny dla swoich rodziców, w którym produkowano zróżnicowane środki do włosów oraz perfumy.

Odżywka kompleksowo chroni płytkę paznokcia i jest przeznaczona do zniszczonych, osłabionych paznokci.

Nakłada się ją pod kolorowy lakier. Częstym problemem zniszczonej płytki jest jej nierówność. Ta odżywka do paznokci wypełnia ubytki i bruzdy, dzięki czemu paznokcie stają się gładkie.

Uszczelnia w ten sposób także kruche, mocno osłabione warstwy. Tworzy tarczę ochronną, która utwardza płytkę i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, tym samym zapobiegając łamaniu.

Odżywka do łamliwych paznokci i osłabionej płytki Peggy Sage 4 in 1 Nail Treatment With Silicone

Peggy Sage 4 in 1 Nail Treatment With Silicone to preparat francuskiej marki działającej od 1925 roku. Jej specjalizacją są produkty przeznaczone do pielęgnacji paznokci, skórek i dłoni.

Odżywka 4 w 1 ma delikatny, mleczny odcień. To ważne, bo często po hybrydzie lub w wyniku złych nawyków płytka staje się żółta. Produkt nadaje jej blask i subtelny kolor.

Można jej używać jako bazy pod lakier. Utwardza płytkę paznokciową, wspiera wzrost paznokcia i wzmacnia płytkę. Szczególnie istotny jest tu krzem, który jest ważnym składnikiem budulcowym.

Odżywka sprawia, że stan paznokci jest lepszy. Są one bardziej odporne na łamanie, nie mają tendencji do rozdwajania, a także zyskują przepiękny połysk. To dobry wybór, gdy zależy Ci także na nadaniu im ładnej barwy.

Reklama

Szukasz odżywki do pielęgnacji paznokci? Zainspiruj się naszymi rekomendacjami!

Odżywki do paznokci pozwalają odzyskać płytce blask, zapobiegają jej łamaniu, uelastyczniają ją, wygładzają, nawilżają i odbudowują, a często także redukują ewentualne przebarwienia.

Są szczególnie często stosowane po hybrydzie. Im szybciej zaczniesz je stosować, tym lepiej. Warto pamiętać, że zniszczone paznokcie są bardziej podatne na choroby, przez które uszkodzenia jeszcze się pogłębiają, a ich powrót do formy odwleka się w czasie.

Nie zwlekaj, wybierz produkt i zacznij regenerację paznokci, by znowu były mocne i piękne.

Czytaj również
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja paznokci
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Hybryda wykonana lakierem hybrydowym bez lampy
Jak zdjąć hybrydę, czyli jak i czym zmyć lakier hybrydowy?
Kobieta zdejmuje hybrydę
Paznokcie prawdę Ci powiedzą
Podobne artykuły
Dłoń z krwiakiem pod paznokciem
Krwiak pod paznokciem - przyczyny i domowe sposoby. Jak długo się wchłania?
Suche skórki wokół paznokci
Suche skórki wokół paznokci - przyczyny. Jakich witamin brakuje?
Kosmetyczka pielęgnuje paznokcie po hybrydzie
Paznokcie po hybrydzie – jak naprawić zniszczoną płytkę?
Hybrydowe malowanie miękkich paznokci
Miękkie paznokcie - przyczyny. Jak wzmocnić po hybrydzie?
Łamliwe paznokcie
S.O.S. dla paznokci! Jak zatrzymać ich rozdwajanie?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!