Czym jest olejek z oregano?
Olejek z oregano jest uznanym lekiem naturalnym, wykazującym działanie przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne i wiele innych. Pozyskiwany jest metodą destylacji wodnej ze świeżych liści oraz łodyg, które są niezwykle bogate w substancje bioaktywne.
Oregano, nazywane też lebiodką pospolitą (łac.: Origanum vulgare L) bądź dzikim majerankiem, jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, rosnącą w Europie, Azji i północnej Afryce, głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Właściwości oregano, zarówno świeżego, jak też w postaci suszu oraz olejku eterycznego, przez wieki były wykorzystywane w medycynie ludowej, a współcześnie zostały potwierdzone naukowo.
Reklama
Właściwości olejku z oregano
Właściwości olejku z oregano wyróżniają się na tle innych tego typu ekstraktów. Z badań wynika, że wyciąg z Origanum vulgare L jest jednym z trzech olejków eterycznych (oprócz chrzanowego i czosnkowego), które są najbardziej aktywne wobec drobnoustrojów (E. Hać-Szymańczuk).
Olej z oregano działa na takie bakterie i grzyby, jak między innymi:
- Escherichia coli, Enterobacter, Bacillus, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus;
- Candida, Fusarium, Aspergillus, Rhizopus, Penicillium.
Olejek oregano ma też właściwości antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu, będące przyczyną między innymi starzenia się skóry oraz procesów nowotworowych.
Warto również wspomnieć o działaniu przeciwbólowym, rozgrzewającym, odkażającym, odrobaczającym, moczopędnym i żółciopędnym, a także wykrztuśnym.
W dużej mierze właściwości lecznicze olejku oregano związane są z działaniem dwóch zawartych w nim substancji, jakimi są tymol oraz jego izomer o nazwie karwakrol. Pierwszy z nich ma postać krystaliczną, drugi ciekłą. Oba są zaliczane do grupy terpenoidów i fenoli. Ich występowanie w naturze ogranicza się do obecności w składzie kilku zaledwie roślin – lebiodki, a także tymianku, kminku i czarnuszki.
Reklama
Zastosowanie olejku oregano
W związku z bogatą paletą właściwości, olejek oregano znajduje bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.
Używany jest do takich celów, jak:
- leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych,
- zwalczanie bytujących w organizmie pasożytów,
- wspieranie układu oddechowego (zwiększona produkcja śluzu przez błony śluzowe),
- wspomaganie trawienia (produkcja żółci i zwiększenie jej przepływu),
- odtruwanie organizmu, na przykład po spożyciu nieświeżego pokarmu,
- łagodzenie świądu i bolesności skóry (zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych),
- usprawnianie pracy serca i całego układu naczyniowego,
- terapia trudno gojących się ran,
- pielęgnacja cery trądzikowej,
- wspieranie układu odpornościowego,
- zapobieganie procesom starzenia skóry,
- profilaktyka antynowotworowa.
Olejek z oregano jest też doskonałym środkiem konserwującym, zabezpieczającym żywność przed działaniem bakterii i pleśni. Zresztą nie tylko żywność – tytułem ciekawostki można wspomnieć, że w starożytnym Egipcie był on stosowny w procesie mumifikacji.
Reklama
Jak stosować olejek z oregano?
Olejek eteryczny z lebiodki można stosować na różne sposoby, zarówno doustnie, jak i miejscowo na skórę. W pierwszym przypadku do wyboru są różnego rodzaju krople i nalewki, ale też preparaty w kapsułkach. Należy pamiętać, że silnie skondensowany wyciąg ma ostry smak, dlatego w postaci płynnej może być nieprzyjemny w smaku, często też podrażnia jamę ustną i przełyk. Trudniej też jest precyzyjnie kontrolować jego ilość, tym bardziej, że wiele osób rozcieńcza krople wodą. Dlatego wygodniejszym rozwiązaniem może być suplementacja oleju z oregano w kapsułkach. W tej formie jest on wyjątkowo łatwy do przyswojenia.
Reklama
Olejek z oregano w kapsułkach?
Jak stosować olejek z oregano w kapsułkach? Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać rekomendowanych dawek dziennych. Z reguły przyjmuje się jedną kapsułkę na dobę, najlepiej w trakcie posiłku.
W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących, a także osób chorych i przyjmujących leki, przed spożyciem oregano zalecana jest konsultacja lekarska.
Wybierając najlepszy olejek z oregano w kapsułkach warto zwrócić uwagę na tak zwaną standaryzację. Pod pojęciem tym kryje się zapewnienie producenta o ilości konkretnych substancji czynnych w jednej dawce suplementu. W przypadku preparatów z lebiodki, określona powinna być zawartość karwakrolu i tymolu, czyli związków przebadanych klinicznie, o udowodnionym działaniu leczniczym. Brak takich informacji na opakowaniu oznacza, że producent nie jest w stanie zagwarantować określonego stężenia substancji leczniczych, efekt terapeutyczny danego suplementu pozostaje więc nieznany. Należy pamiętać, że skład olejku oregano pozyskiwanego z roślin rosnących w różnych lokalizacjach może się istotnie różnić. Dzięki standaryzacji pacjent otrzymuje precyzyjną informację na temat przyjmowanego wyrobu.