Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Paski wybielające zęby - jak wybrać najlepsze?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pasków do wybielania zębów. Pozwalają one na rozjaśnienie zębów nawet o 2-3 odcienie. Efekt utrzymuje się zazwyczaj do 6 miesięcy. Żeby efekt był olśniewający należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do kuracji.
Kobieta korzystająca z pasków wybielających zęby
Źródło: 123RF
Spis treści

Każdy marzy o białych zębach, choć śnieżna biel nie jest naturalnym kolorem dla większości z nas. Na kolor naszych zębów wpływa wiele czynników, w tym skład chemiczny, ilość wapnia i fosforu, przejrzystość tkanek zęba, mineralizacja tkanek. Na kolor zębiny i szkliwa wpływ mają uwarunkowania genetyczne i styl naszego życia. Żółte zęby mają częściej osoby palące, nadużywające kawy i herbaty, wielbiciele czerwonego wina. Brzydki kolor może być także efektem stosowania w dzieciństwie antybiotyków z grupy tetracyklin, przyjmowania dużych ilości fluoru. 

Na rynku dostępnych jest jednak wiele metody wybielających zęby, które przynajmniej częściowo poradzą sobie z problemem. Wśród domowych sposobów ogromnym zainteresowaniem cieszą się paski wybielające zęby. Pierwsze paski pojawiły się w sklepach w 1999 roku i od tego czasu są jedną z chętniej wybieranych metod domowego wybielania zębów.

Paski do wybielania zębów - działanie

Paski do wybielania zębów zawierają substancję aktywną (nadtlenek wodoru), która w bezpieczny dla szkliwa sposób utlenia i tym samym rozjaśnia przebarwienia. Stężenie nadtlenku wodoru w paskach jest zazwyczaj niskie i wynosi 5,3 proc, choć bywają preparaty z 14-procentowym nadtlenkiem wodoru. Preparat działa tylko powierzchniowo.

Paski są zabezpieczone specjalna taśmą, którą należy oderwać, przykleić na zęby i zostawić na 30 minut. W tym czasie możemy zająć się codziennymi czynnościami, bo żel utrzymuje się na powierzchni szkliwa i nie spływa wraz ze śliną. 

Paski do wybielania zębów nakłada się na zewnętrzne powierzchnie zębów górnych i dolnych. Paski wybielające trzeba stosować zgodnie z instrukcją, ale przeważnie używa się ich dwa razy dziennie przez tydzień (niektóre przez 14 dni). Po takiej kuracji, zęby powinny wybielić się o 2-3 tony. Efekt będzie widoczny przez pół roku.

Wadą tego typu aplikacji jest to, że paski wybielają jedynie 6 do 8 przednich zębów. Nie wszystkie paski równomiernie przylegają też do zębów, dlatego lepiej wybrać takie, które mają dołączoną specjalną nakładkę do równomiernego rozprowadzenia żelu. 

Reklama

Paski do wybielania zębów – przygotowanie

Przed nałożeniem pasków wybielających nie myjemy zębów, żeby zminimalizować podrażnienia w jamie ustnej. W trakcie kuracji wybielającej dobrze jest także zastosować tzw. biała dietę, czyli zrezygnować z produktów barwiących zęby:

  • kawy
  • herbaty
  • czerwonego wina
  • buraków
  • czerwonych owoców

Warto używać pasty dla zębów wrażliwych. Niestety wybieleniu nie ulegną martwe zęby, korony i miejsca z plombami.

Reklama

Paski wybielające – czy są bezpieczne?

W 2015 roku Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne wydało oświadczenie, z którego wynika, że paski wybielające zęby do stosowania w domowych warunkach nie są szkodliwe dla zdrowia. Oświadczenie było odpowiedzią na zarzuty niektórych ekspertów, że preparaty stosowane do wybielania mogły uszkadzać tkankę kostna zwaną dentyną.

Nie potwierdzono też jakichkolwiek powiązań między wybielaniem zębów tą metoda, a rozwojem nowotworów w jamie ustnej. Według amerykańskich stomatologów działanie pasków wybielających nie jest aż tak silne i może spowodować jedynie nadwrażliwość zębów, która mija z czasem. Ich zdaniem większą szkodę wyrządzimy sobie źle czyszcząc zęby i zbyt mocno przyciskając szczoteczkę do zębów, niż decydując się na wybielanie zębów paskami.

Specjaliści ostrzegają jednak, żeby nie nadużywać preparatów wybielających zęby, a każdy zabieg skonsultować ze stomatologiem. Kolor zębów często poprawia się w sposób wystarczający po usunięciu kamienia nazębnego, paski zadziałają też lepiej, gdy wcześniej pacjent będzie miał wykonane piaskowanie zębów. Tylko dentysta jest również w stanie w prawidłowy sposób ocenić rodzaj i stan szkliwa zębów, dostrzec ewentualne kłopoty z dziąsłami. Przed wybielaniem powinno się także wyleczyć wszystkie ubytki próchnicze

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?
Kobieta z córką myją zęby
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Szczoteczka soniczna
Higiena jamy ustnej u dzieci i dorosłych - zasady. Jak czyścić zęby?
Mycie zębów u dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!