Jak uzyskać paszport covidowy?
Z inicjatywy kilku krajów powstał paszport covidowy – aplikacja, która jest potwierdzeniem zaszczepienia lub przechorowania Covid-19. Osoby zaszczepione są najbezpieczniejsze dla społeczeństwa. Szczepionki typu mRNA chronią w ponad 92%. Szczepionki wektorowe są mniej skuteczne (ok 60-68%).
Mimo wszystko osoby zaszczepione są grupą najbezpieczniejszą i dlatego wiele krajów rozważa otwarcie swoich granic tylko dla turystów zaszczepionych. Mimo, że wielu ludzi krytykuje takie rozwiązanie, jako dyskryminujące, to może ono być konieczne po to, żeby kontrolować pandemię i ograniczać tworzenie się nowych skupisk chorobowych.
Reklama
Dla kogo paszport covidowy?
Co ważne dokument ten może prezentować trzy statusy, jednak trzeba mieć na uwadze, iż w każdym kraju Unii Europejskiej mogą być aktualne inne zasady związane z danym statusem.
Wyróżnić należy paszport covidowy dla ozdrowieńców, dla osoby zaszczepionej oraz z negatywnym wynikiem testu w kierunku Covid-19.
Dodatkowo od 12 grudnia 2021 r. szczepić można również dzieci w wieku 5-11 lat, co jest równoznaczne z tym, że im również przysługuje Unijny Certyfikat Covidowy. Jak go uzyskać w przypadku osób niepełnoletnich? Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta rodzica, który zgłaszał dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Wystarczy zalogować się na konto i kliknąć w link „uprawnienia”.
Reklama
Jak wygląda paszport covidowy?
Unijny Certyfikat Covidowy to dokument elektroniczny, widoczny w aplikacji mObywatel. Co ważne, posiada on specjalny i unikalny dla każdej osoby kod QR, który pozwala weryfikować prawdziwość dokumentu.
Jakie dane zawiera?
- Imię/imiona i nazwisko;
- Datę urodzenia;
- Zdjęcie;
- Kod QR;
- Datę ważności kodu w Polsce;
- Unikalny identyfikator certyfikatu;
- Nazwę choroby, której dotyczy szczepienie;
- Informacje o szczepionce – nazwę, dawkę, numer dawki;
- Datę szczepienia;
Reklama
Jak pobrać paszport covidowy?
Unijny Certyfikat Covidowy lub inaczej paszport covidowy jest generowany w formie kodu QR, który można pobrać na odpowiednią aplikację (w Polsce jest to aplikacja mObywatel) lub wydrukować i okazywać osobom uprawnionym, posiadającym skaner kodów QR podłączony do europejskiego systemu.
Rzeczony paszport covidowy w telefonie będzie tylko określał fakt zaszczepienia (ale dopiero po 2 tygodniach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki), fakt przechorowania Covid-19 (do 180 dni po chorobie) lub negatywny wynik testu na obecność wirusa (tylko i wyłącznie test metodą PCR), który nie jest starszy niż 2 dni.
Sam kod QR ma określoną datę ważności. Najprawdopodobniej będą to 2 godziny od wygenerowania. Po tym czasie kod przestanie działać i trzeba będzie go wygenerować ponownie. Ma to przeciwdziałać kradzieżom lub „wypożyczeniom” kodów osobom postronnym.
Trzeba pamiętać, że wygenerowanie kodu QR jest zawsze darmowe i nikt nie może pobierać za to opłaty. Aplikacja mObywatel jest również bezpłatna i może ją pobrać i uruchomić każdy kto jest obywatelem Polski.
Reklama
Gdzie działa paszport covidowy?
Europejski Paszport Covidowy ma w założeniu działać na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Honorują także kraje, które nie są członkami UE, ale ściśle z nią współpracują – mowa o Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.
Wszystko wynika z odpowiednich umów dwustronnych pomiędzy zainteresowanymi krajami. Jest duże prawdopodobieństwo, że inne kraje, nienależące do Unii Europejskiej, z czasem dołączy również do programu.
Paszport covidowy obecnie nie jest obowiązkowy, ale należy liczyć się z faktem, że bez niego nie będzie można swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, mogą nie być dostępne imprezy masowe, koncerty, wydarzenia sportowe i tym podobne.
Osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się na przykład z odbyciem obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju, lub odbywać dodatkowe badania potwierdzające brak aktualnego zakażenia.
Reklama
Ile czasu jest ważny paszport covidowy?
Obecnie paszport covidowy ma ważność 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki, czyli od pełnego zaszczepienia.
Co ważne, od 1 lutego 2022 roku, ważność paszportów covidowych ulega skróceniu. O ile? Te, które zostały wydane po pełnym zaszczepieniu i dawce przypominającej będą ważne 270 dni (ok. 9 miesięcy) od momentu przyjęcia III dawki.