Dobry peeling do twarzy
Słowo peeling pochodzi z języka angielskiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu złuszczanie. Nazwa jak najbardziej oddaje specyfikę kosmetyków, kryjących się pod nią. Ich podstawowym zadaniem jest bowiem usunięcie warstwy rogowej naskórka. Warto jednak pamiętać, że peeling to nie tylko kosmetyk, który możemy kupić w aptece lub drogerii.
Tego określenia używa się także w kontekście zabiegu wykonywanego w salonie kosmetycznym lub w domowym zaciszu z użyciem preparatu kupionego w drogerii.
Ze względu na sposób złuszczania peelingi dzieli się na:
- mechaniczne (naskórek złuszczają substancje ścierne),
- chemiczne (rogową warstwę naskórka usuwają substancje chemiczne),
- fizyczne (do złuszczanie wykorzystuje się m.in. lasera lub podtlenek azotu),
- mieszane (połączenie wyżej wymienionych metod).
Peelingi klasyfikuje się także pod względem głębokości działania. Wówczas wyróżnia się:
- powierzchniowe,
- średniogłębokie,
- głębokie.
Peelingi wykonywane przez nas w domu przy użyciu drogeryjnych kosmetyków należą do powierzchniowych. Można je podzielić na te zawierające substancje ścierne lub bez nich. Te pierwsze przeznaczone są do cery tłustej, drugie do pozostałych typów, w zależności od składu.
Peelingi z substancjami ściernymi dzielimy z kolei na gruboziarniste i drobnoziarniste.
Reklama
Peeling gruboziarnisty a drobnoziarnisty
Peelingi powierzchniowe, mechaniczne, dostępne w drogeriach, zawierają rozmaite substancje ścierne, takie jak:
- kryształki cukru,
- kryształki soli,
- zmielone pestki,
- zmielone ziarna,
- rozdrobione nasiona,
- piasek.
W zależności od rozmiaru cząsteczek ścierających, peelingi dzieli się na drobnoziarniste i gruboziarniste. Zarówno pierwsze, jak i drugie nazywa się scrubami.
Reklama
Peeling drobnoziarnisty
Podstawowa różnica pomiędzy peelingiem drobnoziarnistym a gruboziarnistym polega na wielkości cząsteczek ściernych, jednakże należy pamiętać, że oba nadają się przede wszystkim do cery tłustej.
Powszechnie można się spotkać z błędną opinią, jakoby jedynie peeling gruboziarnisty był przeznaczony do cery tłustej, a drobnoziarnisty mogą stosować osoby z cerą normalną, suchą czy mieszaną.
Nie jest to prawdą, gdyż także drobniejsze cząsteczki ścierne mogą podrażnić cerę normalną lub suchą, o wrażliwej już nie wspominając. Peeling drobnoziarnistybędzie natomiast odpowiedni dla cery mieszanej, która włączy w sobie cechy cery tłustej.
Reklama
Peeling drobnoziarnisty do twarzy
Zatem peeling drobnoziarnisty do twarzy jest kosmetykiem przeznaczonym głównie do cery tłustej. Czym się charakteryzuje ten typ cery? Przede wszystkim nadmierną pracą gruczołów łojowych, co można rozpoznać po tym, że skóra nadmierne się błyszczy.
Nadmiar łoju sprawia, że zatykają się pory skóry, co z kolei jest przyczyną powstawania zaskórników. Cera tłusta jest z natury grubsza niż pozostaje typy, dzięki czemu jest bardziej odporna na ścieranie, a także na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego stosując peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty do tego typu cery, nie podrażnimy jej.
Warto pamiętać, że cera tłusta jest najbardziej narażone na rozwinięcie się trądziku, ponieważ pozatykane pory są pożywką dla bakterii oraz grzybów. Żeby nie doprowadzić do zmian trądzikowym należy taką cerą regularnie oczyszczać i złuszczać. Codziennie powinno się stosować toniki antybakteryjne, a dwa razy w tygodniu peeling drobnoziarnisty do twarzy.
Reklama
Jak stosować peeling do twarzy?
Produkt nakładamy na wilgotną skórę zwilżonymi opuszkami palców. Kulistymi ruchami rozprowadzamy go na całej powierzchni twarzy, z pominięciem okolic oczu, wykonując przy tym delikatny masaż. Należy uważać, by nie pocierać skóry zbyt mocno. Po wykonaniu masażu myjemy twarz wodą.
Jeśli mamy cerę mieszaną, wówczas peeling należy aplikować tylko w tych miejscach, w których gruczoły łojowe produkują więcej łoju, zwykle jest to tzw. strefa T, obejmująca czoło, nos oraz brodę. Ważne jest by pomijać te miejsce na twarzy, które wymagają innej pielęgnacji, zwłaszcza, jeśli cera jest jednocześnie tłusta i sucha lub tłusta i wrażliwa.