Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Podkład matujący do cery tłustej – kryjący i lekki. Jaki?

Podkład do twarzy powinien być dopasowany do rodzaju skóry, karnacji, indywidualnych cech danej cery oraz do upodobań konkretnej osoby. Poza tym warto dobrać taki kosmetyk, który będzie miał dobry skład, zawierał m.in. substancje odżywcze, regenerujące, czy ujędrniające oraz filtr przeciwsłoneczny. Podkład matujący o lekkiej i nietłustej konsystencji będzie dobrym rozwiązaniem dla osób o cerze tłustej. Co jeszcze należy wiedzieć o stosowaniu podkładu do twarzy oraz jakie inne cechy powinien mieć podkład do cery tłustej?
Kobieta pomalowana podkładem matującym do cery tłustej
źródło:123RF
Spis treści

Jak określić cery przy doborze podkładu?

Aby dopasować odpowiedni dla siebie kosmetyk, np. podkład do twarzy, najpierw priorytetem jest ustalenie rodzaju skóry. Jest kilka typów cery. 

Te najczęściej występujące to cera:

  • sucha, 
  • mieszana,
  • tłusta,
  • naczynkowa,
  • dojrzała,
  • normalna,
  • trądzikowa. 

Jak rozpoznać jaką się ma cerę? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest przemycie twarzy beztłuszczowym płynem do mycia, a po godzinie sprawdzenie suchą chusteczką jak skóra zareaguje na przyłożenie tkaniny do twarzy.

Jeśli pozostawi na niej wyraźny, tłusty ślad to mamy do czynienia z cerą tłustą. Jeżeli natomiast na chusteczce odbije się kształt przypominający literę „T”, oznacza to, że skóra jest mieszana.

Cerę normalną charakteryzuje brak pozostawienia jakichkolwiek śladów na chusteczce. Jeśli na tkaninie dostrzeżemy złuszczone fragmenty naskórka będzie to oznaczało cerę suchą, natomiast wystąpienie podrażnienia na skórze wskazuje na cerę wrażliwą. 

Oprócz rodzaju skóry należy również wziąć pod uwagę kolor karnacji oraz inne indywidualne cechy swojej skóry, jak np. skłonność do wyprysków, tworzenia się piegów, przebarwień, występowanie nierówności na skórze, wrażliwość na pewne czynniki i komponenty. Z pewnością podkład do twarzy powinien zawierać jak najwięcej dobrych, naturalnych składników. 

Reklama

Czym jest podkład do twarzy?

Podkład do twarzy to kosmetyk kolorowy, który ma za zadanie zakryć niedoskonałości skóry twarzy, takie jak np.: 

  • tłustość, 
  • przebarwienia, 
  • trądzik, 
  • nierówności na skórze, 
  • piegi, itp. 

Występują różne rodzaje podkładów. W zależności od tego jaki będą miały cel, czyli np. zmatowienie, rozświetlenie, nawilżenie czy działanie liftingujące na skórę powinny być stosowane przez osoby posiadające określony rodzaj cery. Podkład matujący będzie przykładowo szczególnie polecany kobietom mającym skórę tłustą.

Podkład nawilżający z kolei będzie natomiast lepszym wyborem dla pań z cerą suchą.

Pierwszy podkład do twarzy typy Pan-Cake wyprodukowano w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Obecnie rynek drogeryjny jest zalany rozmaitymi produktami pełniącym funkcję podkładu do twarzy.

Ten typ kosmetyku można nakładać na skórę twarzy specjalnym pędzelkiem, silikonową, lateksową lub bezlateksową gąbką albo też palcami. Produkt może występować w różnych formach, np. jako płyn, krem, puder, sztyft, czy mus. Podkłady do twarzy mogą być też kompaktowe oraz mineralne.

Reklama

Najlepszy podkład matujący do cery tłustej 

Jaki powinien być zatem dobry podkład matujący do cery tłustej? Na pewno powinien dobrze kryć ewentualne błyszczenie skóry oraz jak sama nazwa wskazuje – matowić ją. Poza tym powinien mieć lekką i beztłuszczową konsystencję, po ty by skóra się nie świeciła. 

Warto też postawić na kosmetyk, który będzie wyróżniał się dobrym składem, a zatem będzie bogaty w witaminy (przede wszystkim A i E), substancje odżywcze oraz odmładzające, jak np. ujędrniający kolagen. Jakie jeszcze wytyczne powinien spełniać najlepszy podkład matujący? Na pewno powinien być zaopatrzony w filtr przeciwsłoneczny, o SPF w wysokości przynajmniej 15. 

Inną istotną cechą, jaką powinien się charakteryzować taki kosmetyk jest czas przez jaki może on pozostać na twarzy bez konieczności poprawiania makijażu. Trwały podkład matujący utrzymuje się na skórze 18, a nawet 24 godziny. 

Panie marzą o takim podkładzie do twarzy, który matując nie będzie jednocześnie tworzył efektu maski na buzi. Taki idealny podkład matujący do cery tłustej nie będzie uwidaczniał zmarszczek ani innych niedoskonałości.

Reklama

Jak stosować podkład matujący do cery tłustej?

Podkład matujący, kryjący na twarz stosujemy na czystą buzię. Do jego nałożenia używamy palców, pędzelka kosmetycznego bądź gąbeczki kosmetycznej (taki aplikator nierzadko jest dołączony do kosmetyku, jeśli nie – warto go sobie nabyć ponieważ przydaje się do różnego rodzaju aplikacji kosmetyków).

Po wklepaniu podkładu w skórę czekamy około 2 minut, aby produkt się dobrze wchłonął i skorelował z odcieniem skóry. Potem możemy nałożyć puder, róż, rozświetlacz, itp., jeśli stosujemy takie produkty. 

Powinniśmy pamiętać, że skóra inaczej wygląda latem, kiedy jest opalona, zatem podkład matujący na lato warto wybrać o ton lub kilka tonów ciemniejszy niż w ciągu roku.

Dobrym patentem jest też posiadanie dwóch podkładów do twarzy: pasującego do aktualnej karnacji oraz trochę ciemniejszego i dobierać je do bieżącego wyglądu. Można również zmieszać ze sobą oba podkłady, by uzyskać produkt pośredni pod względem kolorystycznym. 

Reklama

Ile kosztuje podkład do cery tłustej?

Dobry podkład matujący i kryjący nie musi być drogi. Oczywiście w drogeriach, aptekach, czy np. sklepach internetowych można znaleźć preparaty, za które trzeba będzie zapłacić powyżej 100, czy nawet 200 zł za 20-30 ml substancji kryjącej (występują naturalnie i droższe produkty).

Jednak bez większego kłopotu można wybrać dobry i zarazem tani podkład matujący kosztujący zdecydowanie mniej. Ceny produktów znanych marek wahają się w granicach 20-60 zł za ok 30 ml substancji kryjącej i matującej twarz. 

Lekki podkład matujący można zatem dopasować do zasobności portfela danej osoby. Oprócz ceny warto jednak zwrócić uwagę na to by produkt był odpowiednio dobrany do rodzaju skóry, jej koloru, szczególnych cech, a także by miał dobry skład, czy filtr przeciwsłoneczny.

Bibliografia

  • Ruder Raisa, Sekrety urody Babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, 2017, Znak literanova, ISBN 978-83-240-3818-3.
  • Społowicz Bożena, Skin coach. Twoja droga do pięknej o zdrowej skóry, 2016, Wydawnistwo Otwarte, ISBN 9788375152753.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!