Miód suszony – czym jest?
Co ważne, na rynku dostępny jest już miód w proszku, ale ma on tylko 50 proc. naturalnego produktu, zaś reszta to maltodekstryna, czyli substancja pomocnicza z wysokim indeksem glikemicznym, która nie jest zalecana m.in. cukrzykom. Innowacja warszawskich naukowców polega na tym, iż maltodekstryna została zastąpiona nutriozą, czyli nośnikiem o właściwościach prebiotycznych, wspomagającym układ pokarmowy.
Reklama
Kto wyprodukował miód suszony?
Miód suszony został wyprodukowany przez zespół naukowców z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Wydziału Nauk o Żywności SGGW - dr hab. Katarzynę Samborską, dr inż. Aleksandrę Jedlińską, dr. inż. Artura Wiktora i prof. dr hab. Dorotę Witrową-Rajchert.
Uzyskano go na skutek zastosowania osuszonego powietrza w czasie suszenia rozpyłowego, dzięki czemu temperatura materiału podczas suszenia została obniżona z 80 do 50 stopni Celsjusza.
Reklama
Gdzie stosować suszony miód?
Sproszkowany miód idealnie pasuje m.in. do:
- wyrobów cukierniczych,
- produktów mięsnych – np. jako dodatek przedłużający przydatność do spożycia kawałków mięsa.
Ponadto miód wykorzystuje się do produkcji leków, kosmetyków czy produktów spożywczych. Naturalny miód stosowany jest w przemyśle w niewielkich ilościach, głównie ze względu na ograniczenia związane z jego lepką konsystencją, a dodatkowym problemem jest też szybka krystalizacja. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest właśnie stosowanie miodu w proszku, jednak należy mieć na uwadze, iż jego wysuszenie nie jest łatwym zadaniem.
Źródło: Materiał został opracowany na podstawie PAP Nauka
Czytaj również: